Porady ogrodnicze
Ta niedoceniana roślina idealna jest dla początkujących ogrodników. Dziko potrafi rosnąć nawet na podłożu skalnym. Nie ma dużych wymagań, nie potrzebuje podlewania, a jej kwiaty zachwycają od maja do sierpnia, a przy właściwej pielęgnacji nawet do września. Prezentujemy ostrogowiec czerwony, czyli bylinę, która będzie pasować do każdego ogrodu.
Czytaj artykułPiaskowiec górski to niezwykle dekoracyjna bylina, która zachwyca obfitym kwitnieniem i nieskomplikowaną pielęgnacją. Poznaj szczegóły uprawy piaskowca górskiego i odkryj jego wszechstronne zastosowanie w ogrodzie – to roślina, która sprawdzi się zarówno u początkujących, jak i doświadczonych ogrodników.
Czytaj artykułKuflik cytrynowy często nazywany jest szczotką do butelek. Zawdzięcza to wyglądowi swoich kwiatów, które są pozbawione płatków, ale za to mają ogromną ilość pręcików zebranych w kłosy. Najpopularniejsze są kwiatostany czerwone, ale występują też w kolorach różowych, białych, a nawet zielonkawych. To bardzo miododajna i atrakcyjna roślina, którą w naszych warunkach uprawiać można na balkonach i tarasach. Podpowiadamy, jakie wymagania ma kuflik cytrynowy i jak o niego zadbać.
Czytaj artykułMieczyki, zwane też gladiolami, są znane ze swoich strzelistych kwiatów zebranych w kłosy. Mają różne kolory i elegancki pokrój, niestety są to rośliny dość delikatne. Z tego względu wymagają odpowiedniej pielęgnacji i przestrzegania kilku zasad. Podpowiadamy, jak sadzić mieczyki i jak o nie dbać, by miały mocne łodygi i długo kwitły.
Czytaj artykułHortensja – królowa ogrodów i największa dama na rabatach. Czy wiesz, jak ją podcinać, aby na przełomie wiosny i lata rozkwitła w całej okazałości? Aby jej kuliste, spektakularne kwiaty zatrzymały wzrok każdego, kto przechodzi obok? Ogrodniczka zdradza swój sekret, warto się zainspirować.
Czytaj artykułSzkodniki takie jak mszyce, przędziorki, miodówki czy tarczniki stanowią realne zagrożenie dla naszych upraw. Ich działanie osłabia rośliny i sprawia, że plony są mniejsze. We własnych ogrodach nie chcemy sięgać po chemię, zależy nam na zdrowych owocach. Tu z pomocą przychodzi oprysk olejem rydzowym, który jest naturalnym środkiem na szkodniki. Podpowiadamy, jak go stosować do drzew i krzewów owocowych, by im nie zaszkodzić.
Czytaj artykułIdealne podłoże do wysiewu i sadzonek, ściółka i użyźniacz gleby. Do czego stosować torf w ogrodzie?
Torf to cenny materiał dla ogrodników i miłośników roślin. Jego wyjątkowe właściwości sprawiają, że ma szerokie zastosowanie zarówno w ogrodach przydomowych, jak i w uprawie roślin doniczkowych. Poznaj jego rodzaje oraz sposoby wykorzystania, które pomogą ci stworzyć optymalne warunki dla twoich roślin.
Czytaj artykułLawenda to roślina, którą ochoczo uprawiamy w naszych ogródkach. Nie dość, że prezentuje się wspaniale, to jeszcze wydziela przyjemny zapach. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób powinno się o nią dbać. Okazuje się, że istotne jest przycinanie oraz wiosenne nawożenie lawendy. Kiedy konkretnie powinno się przeprowadzić owe zabiegi pielęgnacyjne? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułWiosną hortensje budzą się do życia po zimowym spoczynku, rozpoczynają intensywny wzrost i przygotowują do obfitego kwitnienia. Wszystko to sprawia, że właśnie w tym czasie potrzebują największego wsparcia. Jak dbać o hortensje wiosną? Podpowiadamy, jaką naturalną odżywką warto je teraz zasilać, aby olśniewały kwiatami.
Czytaj artykułWiosna w tym roku jest wyjątkowo zmienna. Ledwie pędy piwonii zdążyły wychylić się z ziemi i nieco odbić, znów wróciły mrozy. Jak w tej sytuacji chronić młode rośliny? Przykrywać czy zostawić? Najważniejsze, to nie popełnić błędów w nawożeniu, które mogą sprawić, że nie doczekamy się ich majestatycznych kwiatów w czerwcu.
Czytaj artykułW obliczu coraz bardziej upalnych miesięcy letnich poszukujemy alternatyw dla trawników, które wymagają ciągłego podlewania. Do sadzenia miejsc szczególnie nasłonecznionych i suchych idealnie nadaje się macierzanka. Jest to roślina praktycznie bezobsługowa, latem pokryje suche miejsca kolorowym dywanem kwiatów, a zimą przyozdobi ogród zielenią. Podpowiadamy, jak ją uprawiać i jakie odmiany macierzanki sadzić zamiast trawy.
Czytaj artykułHeliotrop peruwiański niegdyś cieszył się ogromną popularnością, jednak z czasem ustąpił miejsca innym gatunkom. Dziś odkrywamy go na nowo, zachwycając się jego pięknymi kwiatami o silnym zapachu wanilii. Jak uprawiać heliotrop peruwiański? Oto garść praktycznych wskazówek dla początkujących i doświadczonych ogrodników.
Czytaj artykułPrawidłowe przycinanie agrestu to podstawa jego zdrowego wzrostu, odporności na choroby oraz obfitego owocowania. Odpowiednio poprowadzony zabieg nie tylko poprawia strukturę krzewu, ale również zwiększa nasłonecznienie owoców, dzięki czemu zyskują one na smaku i wielkości. W artykule wyjaśniamy, które odmiany agrestu warto wybrać, kiedy i jak przycinać roślinę oraz jak właściwie ją pielęgnować po cięciu.
Czytaj artykułOleander to roślina, która zachwyca pięknymi kwiatami. Wymaga jednak odpowiedniego nawożenia. Prawidłowe odżywianie tej rośliny jest kluczem do bujnego kwitnienia, zwłaszcza po okresie zimowym. Dowiedz się, jak i kiedy nawozić oleandra oraz jakie naturalne preparaty najlepiej wykorzystać.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 396
- Następna