Porady ogrodnicze
Zbyt płytko posadzone clematisy słabo kwitną, a źle dobrane podłoże zwiększa ryzyko chorób i przemarzania. Termin i technika sadzenia mają decydujący wpływ na to, czy powojnik przyjmie się w ogrodzie i przetrwa pierwszą zimę. Wyjaśniamy, kiedy najlepiej sadzić powojniki, jak przygotować podłoże i co zrobić, by roślina rozwijała się bez przeszkód.
Czytaj artykułMagia zaczyna się po zmroku! Czas, kiedy słońce znika za horyzontem to moment, gdy ogród przestaje być zwykłym kawałkiem zieleni. Rośliny schodzą wówczas na drugi plan, a pierwsze skrzypce zaczyna grać światło. Oświetlenie nie tylko jednak przyciąga wzrok, ale przede wszystkim nadaje przestrzeni emocji. Sprawia, że ogród zamienia się w scenę, na której możemy stworzyć dowolny nastrój. Romantyczny, tajemniczy, nowoczesny… Taki, jaki chcemy.
Czytaj artykułObawiasz się o prawidłowe kiełkowanie ogórków i chcesz przyspieszyć ten proces? Skorzystaj z tego niezawodnego sposobu. Potrzebujesz jedynie nasion i jednego banalnego składnika, który na pewno masz w domu. Podpowiadamy, jak przyspieszyć kiełkowanie nasion ogórków i kiedy wysiewać warzywo.
Czytaj artykułNornice potrafią w krótkim czasie zniszczyć warzywnik, rabaty kwiatowe i młode drzewka owocowe. Wykopują tunele, podgryzają korzenie i osłabiają rośliny. Wyjaśniamy, jak zlokalizować ich gniazdo i co umieścić w norze, by skłonić je do opuszczenia ogrodu.
Czytaj artykułJuka ogrodowa jest egzotycznej urody byliną, która latem przykuwa wzrok strzelistymi kwiatostanami i bujną rozetą liści. Choć nie należy do roślin wymagających, wiosną warto się o nią zatroszczyć, aby przygotować ją do okazałego kwitnienia. Jak dbać o jukę ogrodową w maju? Jakim naturalnym nawozem ją zasilić? Podpowiadamy.
Czytaj artykułPrzyspieszenie kompostowania pozwala uzyskać pełnowartościowy nawóz już nawet w trzy miesiące, bez ryzyka przykrych zapachów w ogrodzie. Odpowiednio dobrane składniki, właściwe proporcje oraz dbałość o napowietrzenie i wilgotność pryzmy umożliwiają skuteczne i szybkie przetwarzanie materii organicznej. Ten poradnik przedstawia sprawdzone metody, dzięki którym kompost dojrzewa szybciej, staje się bezpieczny dla roślin i skutecznie wzbogaca glebę. Sprawdź, jak osiągnąć ten efekt krok po kroku.
Czytaj artykułCzy marzysz o dorodnych, czerwonych pomidorach, ale po raz kolejny obawiasz się, że wyhodujesz jedynie ich namiastkę? To rzeczywiście niełatwe zadanie, aby krzaki urosły i uginały się pod ciężarem soczystych owoców. Jednak jest na to pewien sposób, a mianowicie hartowanie. Brzmi surowo? Bez obaw – zaraz się przekonasz, że to zabieg prosty, a przy tym niezwykle pomocny i logiczny, gdy chcesz, by Twoje sadzonki przetrwały „szok przeprowadzkowy” i zaowocowały w miejscu docelowym.
Czytaj artykułIglica zmienna jest niską byliną, która znajdzie zastosowanie w każdym ogrodzie. Doskonale zadarnia dostępną przestrzeń, tworząc gęsty dywan z ciemnozielonych liści, a na dodatek kwitnie dwa razy w roku. Co jeszcze warto wiedzieć o tej pięknej roślinie? Wyjaśniamy, jak uprawiać iglicę zmienną.
Czytaj artykułJakie środki na mszyce zastosować, aby się ich pozbyć, nie szkodząc równocześnie roślinom i pożytecznym owadom? Wiosną zastanawia się nad tym wielu ogrodników. Na szczęście są bezpieczne, domowe sposoby, które możemy zastosować bez żadnych obaw. Podpowiadamy, jaki naturalny oprysk szybko pokona mszyce i uratuje nasze uprawy.
Czytaj artykułKrety podkopujące trawnik i kleszcze czyhające w trawie to realne zagrożenia w wielu ogrodach. Większość chemicznych środków odstraszających jest droga, szkodliwa i wymaga ostrożnego stosowania. Tymczasem istnieje roślina, która działa równie skutecznie, a przy tym jest łatwa w uprawie i całkowicie naturalna.
Czytaj artykułPomidory są oczkiem w głowie każdego ogrodnika. Mają specyficzne wymagania, więc chuchamy na nie i dmuchamy, by móc cieszyć się ich owocami prosto z krzaczka. Aby uniknąć chemii, sięgamy po naturalne nawozy, takie jak wywary ze skórek bananów czy roztwory z drożdży. Jest jednak jeden domowy sposób, który nie wszyscy znają. Zakopanie całego jajka pod sadzonką pomidora może znacząco poprawić jej wzrost i plonowanie. Wyjaśniamy, jak i kiedy zastosować tę niekonwencjonalną metodę, by pomogła naszym uprawom.
Czytaj artykułWielu ogrodników rezygnuje z uprawy borówki amerykańskiej z powodu wysokich kosztów zakwaszania gleby i specjalistycznego nawożenia. Tymczasem istnieje prosty i darmowy sposób, by zapewnić roślinie idealne warunki do wzrostu i owocowania. Przedstawiamy naturalny nawóz, który można przygotować samodzielnie z ogrodowych resztek.
Czytaj artykułLada moment rozpocznie się długo wyczekiwany sezon na truskawki. Zdecydowanie najlepiej smakują te, które pochodzą z naszych ogródków, szukamy więc sposobów na obfite zbiory. Odpowiednie warunki i pielęgnacja są ważne, ale duże znaczenie ma też dobre sąsiedztwo. Co posadzić obok truskawek, aby dały wielki plon i nie chorowały? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułPod ziemią czai się wyjątkowo uporczywy szkodnik - turkuć podjadek. Owad, uzbrojony w potężne, łopatowate odnóża, przeczesuje glebę niczym spulchniacz. Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki spędzają większość życia drążąc labirynty tuneli. Wiosną żerują na korzeniach i drobnych bezkręgowcach, siejąc spustoszenie w naszych ogrodach. Jak wygląda turkuć podjadek, gdzie zakłada gniazda i jak skutecznie pozbyć się go z ogrodu? Podpowiadamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 407
- Następna