Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Rośliny pnące się po płocie – najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja

Rośliny pnące pomogą zamienić każdy płot w zielono-kolorową ścianę, która skutecznie odgrodzi od sąsiadów, ale przede wszystkim będzie wspaniałą dekoracją zwykłej, metalowej siatki. W tym celu warto posadzić przy płocie pnącza z okazałymi liśćmi i kwiatami.

Rośliny pnące się po płocie – najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja
Podpowiadamy, jakie rośliny posadzić przy plocie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Rośliny pnące się po płocie – charakterystyka 

Pnącza to jeden z najbardziej naturalnych i estetycznych sposobów na ozdobienie płotu roślinami. Stanowią barierę na zachowanie prywatności, ale również potrafią chronić przed słońcem i hałasem. Jakie pnącza wybrać na płot? 

  • Rdestówka bucharska

Tworzy cienkie, wijące pędy, osiągające wysokość nawet do 15 m. Liście tego pnącza są wydłużone, sercowate o jasnozielonej barwie. Rdestówka bucharska posiada również małe, białe lub różowe kwiaty zebrane w kwiatostany. Kwitnie od lipca do jesiennych przymrozków.  

  • Chmiel zwyczajny 

Jego pędy zamierają na zimę, a wiosną pojawiają się kolejne. Chmiel zwyczajny ma ponad 5 m wysokości i od 2 do 5 m szerokości. Duża zaleta tego pnącza to szybki wzrost – w kilka tygodni potrafi stworzyć zieloną lub żółtą ścianę liści. 

To również rośliny pnące, których kwiatki mogą przybrać żółtą lub białą barwę, w zależności od odmiany. Same kwiaty są małe, jednak bardzo liczne. Liście powojników są naprzeciwległe, gładkie albo owłosione. Pnącza na płot mają zazwyczaj wielkość od 1 do 3 m. 

rośliny pnące się po płocie Rośliny pnące można sadzić przy płocie. Fot.123RF.com

  • Kobea pnąca

Osiągająca nawet do 6 m wysokości. Posiada złożone oraz pierzaste liście, a także duże, dzwonkowate, białe bądź fioletowe kwiaty. Żyją one dwa dni i natychmiast są zastępowane przez nowo kwitnące. Ta roślina pnąca kwitnie od lipca do października.  

  • Tunbergia oskrzydlona

To pnącze, które uprawia się zarówno w donicach, jak i przy ogrodzeniach. Ta roślina pnąca dorasta do 1,5 m wysokości, cechuje się ciemnozielonymi, sercowatymi liśćmi z małymi, żółtymi kwiatkami z ciemnobrązowym środkiem. Tunbergia oskrzydlona kwitnie od czerwca aż do późnej jesieni.

Przeczytaj również: Prosty przepis na nawóz do begonii. W donicy będzie mnóstwo kwiatów

  • Groszek pachnący 

Jeśli chcesz stworzyć zieloną barierę na płocie oraz zapewnić ładny zapach wokół domu, to warto posadzić groszek przy płocie. To popularne, jednoroczne pnącze osiąga wysokość do 1,5 m. Jego charakterystyczną cechą są pnące wąsy, a także eliptyczne liście, które zapodobują do tych u roślin motylkowatych. Najczęściej występującą odmianą groszka pachnącego jest ta z różowymi lub białymi kwiatami. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu.  

  • Bluszcz pospolity

Rośnie bardzo szybko, ukorzenia się wzdłuż pędów leżących na ziemi, tworząc kobierce mające od 20 do 30 cm wysokości. Ozdobną częścią tej pnącej rośliny są ciemnozielone liście z żółtą siatką nerwów.  

  • Kokornak wielkolistny

Również stanowi ozdobę dla płotu dzięki zielonym, sercowatym liściom zachodzącym na siebie dachówkowo. Wytwarza je na przełomie kwietnia i maja, natomiast jesienią zaczynają żółknąć i opadać. Ta pnąca roślina osiąga wysokość do 15 m długości.  

  • Wiciokrzewy

Ich pędy od razu zaczynają owijanie wokół podpór. Kwiaty wiciokrzewów stanowią element dekoracyjny, ponieważ są rurkowate, zebrane w tzw. nibygłówki o charakterystycznym wyglądzie. Dodatkowo wydzielają delikatny zapach, a po kwitnieniu wytwarzają owoce, które stanowią przysmak dla ptaków.  

  • Winorośl japońska

Jej liście są duże, trójklapowe, ciemnozielone z zewnątrz i jasnozielone od spodniej części. Jesienią przybierają czerwoną barwę. Z kolei kwiaty tej rośliny pnącej mają żółtozieloną barwę, zbierają się w grona. W okresie jesiennym wytwarzają owoce, które uznajemy za niejadalne ze względu na kwaśny i cierpki smak.

Rośliny pnące się po płocie – uprawa i pielęgnacja 

Przy sadzeniu pnączy bardzo ważne jest przygotowanie podłoża do tego zabiegu. Należy wykopać dół na głębokość około 50 cm i wypełnić go żyzną glebą. Rośliny pnące sadzimy w ziemi 1 cm głębiej niż do doniczki, natomiast powojniki od 5 do 10 cm głębiej. Dzięki temu pnącza ukorzenią się, będą mocne, silne, odporne na mrozy i susze.  

Rośliny pnące się po płocie jednoroczne tj. kobea pnąca, tunbergia oskrzydlona czy groszek pachnący cechują się łatwą pielęgnacją. Najbardziej preferują nasłonecznione miejsca i umiarkowanie wilgotne podłoże. Te pnącza są dość delikatne, dlatego warto osłaniać je przed dużymi podmuchami wiatru.  

Rośliny pnące po płocie wieloletnie tj. bluszcz pospolity, kokorniak wielkolistny, wiciokrzewy i powojniki muszą być systematycznie nawadnianie – jest to ich wspólna cecha. Pamiętajmy również o tym, że bardzo ważne jest przycinanie tych roślin pnących, aby nadać im odpowiedni kształt. W późniejszym etapie musimy usuwać uszkodzone i zeschnięte pędy oraz kwiaty. Powojniki wymagają regularnego cięcia, aby zwiększyć kwitnienie.   

Zaraz po posadzeniu pnączy powinniśmy podlać je obficie, a ziemię wokół nich przykryć warstwą kory. Ich pierwsze nawożenie warto zacząć od zasilenia roślin kompostem. Na wiosnę możemy zastosować nawozy mineralne, najlepiej te wolno działające, aby substancje odżywcze powoli przenikały do ziemi i były regularnie pobierane przez korzenie.  

Przeczytaj również: Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei

Orzechy mają dużo kalorii. To po co je jeść? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.