Porady ogrodnicze

Ubarwi taras licznymi kwiatami. Jak uprawiać diaskię?

Diaskia to atrakcyjna roślina balkonowa o zwisającym pokroju, wyróżniająca się dużymi dekoracyjnymi kwiatami w kształcie kielichów. Sprawdźcie, jak ją uprawiać i jakie zastosowanie ma ta roślina ozdobna.

Ubarwi taras licznymi kwiatami. Jak uprawiać diaskię?
Diaskia idealnie sprawdzi się jako ozdoba letnich balkonów i tarasów. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Diaskia — charakterystyka

Diaskia (Diascia) to roślina jednoroczna należąca do rodziny trędownikowatych. Jej naturalnym środowiskiem są wilgotne tereny Afryki Południowej. Obecnie te atrakcyjne kwiaty uprawiane są niemal na całym świecie jako ozdoby letnich balkonów i tarasów.

Cechą charakterystyczną diaskii są zwisające ciemnozielone pędy. Osiągają one zwykle od 30 do 50 cm długości, jednak są one bardzo kruche, dlatego należy delikatnie się z nimi obchodzić. Latem na szczytach pędów pojawiają się liczne drobne kwiatuszki o średnicy do 2 cm, które są największą ozdobą rośliny. Kwiaty te w zależności od odmiany przybierają odcień różowy, pomarańczowy, czerwony, a nawet fioletowy. Diaskia kwitnie przez cały sezon letni, aż do późnej jesieni, dzięki czemu znakomicie sprawdza się posadzona w skrzynkach balkonowych.

Diaskia — odmiany

Istnieje wiele odmian diaskii. Niektóre z nich wręcz „rozlewają” się po donicach, podczas gdy inne rosną pionowo. Najbardziej popularne diaskie to:

  • "Diascia barberae" - o delikatnych różowych kwiatach
  • "Diascia integrrima" – wysoka, różowa odmiana tej rośliny
  • "Apricot" - odmiana o kwitach brzoskwiniowo-pomarańczowych
  • "Ruby Field" - kwitnie w kolorze różowo-czerwonym

Przeczytaj również: Werbena zwisająca ukwieci balkony i tarasy. Sprawdź, jak ją uprawiać

Diaskia — uprawa

Diaskia nie sprawia większych problemów w uprawie, a jej pielęgnacja nie jest skomplikowana. Warto jednak mieć na uwadze, że roślina nie jest mrozoodporna i nie zimuje w naszym klimacie, dlatego jest uprawiana jako roślina jednoroczna.

  • Sadzenie

Nasiona diaskii wysiewa się wczesną wiosną — w marcu lub w kwietniu. Najlepiej hodować młode sadzonki w miejscu nasłonecznionym i ciepłym. Gdy rośliny wypuszczą pierwsze liście można zacząć przesadzać je do większych pojemników. Jednak na zewnątrz należy wystawiać je stopniowo, dopiero po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Diaskie są bardzo wrażliwe na niskie temperatury, a chłodne noce mogłyby im zaszkodzić.

  • Ziemia

Podłoże dla tych ozdobnych kwiatów powinno być żyzne i przepuszczalne. Można posłużyć się gotową ziemią do roślin balkonowych dostępnych w sklepach ogrodniczych. Równie dobrym rozwiązaniem będzie wymieszanie ziemi do kwiatów doniczkowych z piaskiem. Bardzo ważne jest, by na dnie pojemnika umieścić warstwę drenażu, ponieważ diaskia nie toleruje wody zalegającej na dnie doniczki. Powoduje to gnicie jej korzeni.

  • Stanowisko

Diaskii należy zapewnić słoneczne, ciepłe i zaciszne stanowisko. Najlepiej będzie umieścić ją na zadaszonym balkonie lub tarasie, który zapewni roślinie osłonę przed wiatrem i deszczem. Pędy diaski są niestety kruche i podatne na połamania, a wichury i ulewy mogłyby spowodować ich uszkodzenie.

  • Podlewanie

Diaskia źle znosi przesuszenie, dlatego należy regularnie ją podlewać. Podczas upalnych letnich dni warto podlewać ją codziennie wieczorem lub rano.

  • Nawożenie

Chcąc pobudzić kwitnienie diaski, już od wiosny można zacząć nawozić ją wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących lub naturalnym humusem. Czynność warto powtarzać dolewając dawkę płynnego nawozu do wody przeznaczonej do podlewania kwiatów.

  • Kwitnienie

Diaskia kwitnie przez cały sezon letni aż do jesieni. Rozpoczyna kwitnienie w czerwcu i utrzymuje je nawet do października.

  • Choroby i szkodniki

Największym zagrożeniem dla diaskii są choroby grzybowe. Pojawiają się one na skutek zbytniego przelania rośliny. Chcąc uratować roślinę należy zastosować środki grzybobójcze.

  • Rozmnażanie

Roślinę najlepiej rozmnażać z nasion wysiewanych początkiem wiosny. Nasiona diaskii można zakupić w sklepach ogrodniczych.

Przeczytaj również: Co zrobić, żeby pelargonia bluszczolistna obficie kwitła? Te metody zawsze działają

Diaskia — zastosowanie

Diaskia ze względu na swoje walory dekoracyjne idealnie nadaje się do uprawy na tarasach i balkonach. Ze względu na zwisający pokrój świetnie sprawdzi się również w podwieszanych donicach i na balustradach.

Stanowi świetną alternatywę dla popularnych surfinii i pelargonii, ale równie dobrze można sadzić ją w kompozycjach z tymi kwiatami. Diaskia będzie się również doskonale prezentować w towarzystwie werbeny, nemezji czy lobelii.

Co więcej, diaskię można sadzić nie tylko w donicach i skrzynkach balkonowych, ale również na letnich rabatach czy skalniakach. Jej kolorowe i efektowne kwiaty będą niewątpliwą ozdobą ogrodu.

Przeczytaj również: Nemezja - kwiat o soczyście barwnych kwiatach idealny na balkony i rabaty. Jak o niego dbać?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.