Porady ogrodnicze

Werbena zwisająca ukwieci balkony i tarasy. Sprawdź, jak ją uprawiać

Werbena zwisająca to ozdobna roślina jednoroczna o pięknych kwiatach, która idealnie nadaje się do dekoracji letnich balkonów i świetnie sprawdza się w podwieszanych donicach. Podpowiadamy, jak ją uprawiać, by zdrowo rosła i obficie kwitła przez cały letni sezon.

Werbena zwisająca ukwieci balkony i tarasy. Sprawdź, jak ją uprawiać
Werbena zwisająca pozwala tworzyć w ogrodzie barwne kompozycje. Fot. Getty Images
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Werbena zwisająca — charakterystyka

Werbena zwisająca (Verbena) należy do rodziny werbenowatych (Verbenacea) i jest odmianą wytwarzającą długie przewieszające się pędy, które mogą osiągać nawet do 50 cm długości.

Jest to roślina, która rzadko rośnie dziko w naturze. Jej sadzonki najczęściej hodowane są na plantacjach ogrodniczych, a następnie sprzedawane jako jednoroczne byliny z przeznaczeniem do sadzenia w podwieszanych doniczkach lub skrzynkach balkonowych.

Największym atutem werbeny zwisającej są drobne kwiaty, które tworzą efektowne kule przypominające pompony. Zakwitają one w maju i przy odpowiedniej pielęgnacji utrzymują kwitnienie do października. W zależności od odmiany kwiaty mogą przybierać kolor czerwony, różowy, niebieski, fioletowy i biały. Ich kolorystyka jest więc szeroka i każdy z pewnością dobierze odpowiedni odcień pasujący do własnej aranżacji balkonowej.

Werbeny zwisające doskonale komponują się z innymi kwiatami balkonowymi o zwisającym pokroju np. pelargoniami bluszczolistnymi czy surfiniami.

Wiele odmian werbeny zwisającej ma piękny zapach, który przyciąga motyle. Co ciekawe, według wierzeń ludowych kwiaty te mają chronić przed nieszczęściem i złym urokiem.

Werbeny można komponować z surfiniami. Fot. Pixabay

Werbena zwisająca — odmiany

Istnieje wiele odmian werbeny zwisającej, które różnią się od siebie kolorystyką oraz kształtem kwiatów. Niektóre mają postrzępione płatki, które przypominają falbanki, a inne mogą mieć białe oczko w środku. Najpopularniejsze odmiany werbeny zwisającej uprawianej w naszym kraju to:

 • „Temari Pink” – odmiana o liliowych kwiatach
 • „Tampien Blue” – odmiana o granatowych kwiatach
 • „Tampien Pink” – odmiana o różowych kwiatach
 • „Estrella Peach” – odmiana o pomarańczowych kwiatach
 • „Quartz Burgundy” - odmiana o bordowych kwiatach
 • „Estrella Voodoo Star” - bardzo efektowna odmiana o biało-czerwonych kwiatach

Werbena zwisająca — uprawa

Werbena zwisająca to łatwa w uprawie roślina, która bardzo dobrze znosi upały i wielogodzinną ekspozycję słoneczną. Odpowiednio pielęgnowana obficie kwitnie oraz ozdabia balkony i tarasy aż do jesieni. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania werbeny zwisającej, które warto spełnić, by roślina zdrowo się i pięknie się rozwijała.

 • Stanowisko

Werbena zwisająca preferuje stanowiska nasłonecznione i ciepłe, ale poradzi sobie również w półcieniu. Idealnym miejscem dla rośliny będą skrzynki umieszczone na balustradach balkonowych lub tarasowych czy podwieszane donice, które wyeksponują zwisające ukwiecone pędy.

 • Podłoże

Roślina powinna mieć zapewnione przepuszczalne i żyzne podłoże o pH zasadowym lub lekko kwaśnym. Najlepiej zaopatrzyć się w gotową ziemię do roślin kwitnących dostępną w sklepach ogrodniczych. Radzimy zrezygnować z sadzenia werbeny do ziemi z zeszłorocznych skrzynek, ponieważ może być ona już wyjałowiona, nadmiernie zasolona przez nawozy lub stanowić siedlisko bakterii i chorób grzybowych.

 • Sadzenie

Werbenę do skrzynek można wysadzić w połowie maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury, dlatego posadzona wcześniej mogłaby nie przetrwać nocnych spadków temperatury.

Sadzonki werbeny warto umieszczać w donicach o średnicy minimum 25 cm, ponieważ roślina szybko się rozrasta. Sadząc ją do skrzynek, należy zachować 20-30 cm odstępu pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, by zapewnić im miejsce do swobodnego wzrostu. Pamiętajmy, by doniczki miały na spodzie otwory umożliwiające swobodne odpływanie nadmiaru wody z doniczki. Uchroni to korzenie przed zaleganiem w wodzie i gniciem.

Werbeny zwisające świetnie nadają się do podwieszanych donic. Fot. Getty Images

 • Podlewanie

Podlewanie werbeny zwisającej powinno być regularne. Nie należy dopuszczać do przesuszenia ziemi w doniczce. W słoneczne i upalne dni należy podlewać roślinę codziennie, a w chłodniejsze i pochmurne wystarczy nawadniać ją raz na kilka dni.

 • Nawożenie

Nawożenie werbeny zwisającej można rozpocząć mniej więcej po dwóch tygodniach od posadzenia w skrzynkach, gdy młode sadzonki zdążą się już zaaklimatyzować. Do nawożenia najlepiej wykorzystać preparaty do roślin kwitnących i stosować je co najmniej raz na tydzień. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by nie stosować preparatów z dużą ilością azotu w składzie, ponieważ spowoduje to namnażanie się nowych liści i ograniczy kwitnienie. Najlepiej sięgać po nawozy bogate w fosfor i potas, które wpływają na obfite kwitnienie.

 • Uszczykiwanie

Ważnym zabiegiem związanym z pielęgnacją werbeny zwisającej jest regularne uszczykiwanie przekwitniętych kwiatostanów. Ma to nie tylko znaczenie estetyczne, ale także w dużym stopniu wpływa na pobudzenie rośliny do tworzenia nowych pąków kwiatowych i rozkrzewiania się.

 • Rozmnażanie

Roślinę można rozmnażać poprzez wysiew nasion. Wysiewa się je w lutym, a po pojawieniu się siewek przenosi się je do małych roboczych doniczek. Młode wyhodowane w ten sposób sadzonki można wysadzić w miejsca docelowe w połowie maja.

 • Choroby i szkodniki

Werbena jest z reguły odporna na choroby, jednak gdy jest zbyt gęsto posadzona, a liście nie mogą swobodnie przesychać, wówczas może pojawić się mączniak, czyli choroba grzybowa objawiająca się białym nalotem na liściach. Można go jednak skutecznie zwalczyć, stosując opryski grzybobójcze i usuwając porażone części rośliny.

Werbena zwisająca to piękna i łatwa w uprawie roślina, dzięki której na balkonach i tarasach można tworzyć ozdobne i pachnące kwiatowe kaskady. Duża różnorodność kolorystyczna, bogate kwitnienie aż do jesieni i niewielkie wymagania uprawowe sprawiają, że z pewnością warto sięgnąć po sadzonki i w maju posadzić ją w skrzynkach balkonowych i wiszących donicach.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Werbena zwisająca ukwieci balkony i tarasy. Sprawdź, jak ją uprawiać"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.