Porady ogrodnicze

Zrób to już teraz, zanim kret zrobi z ogrodu pobojowisko. Ogrodnicy prześcigają się w sposobach na wypłoszenie szkodnika

Krety mogą poczynić w ogrodzie wiele szkód. Ci drążący tunele nieproszeni goście są źródłem powstawania charakterystycznych i szpecących trawnik kopczyków. Jednak nieestetycznie wyglądająca przestrzeń to niejedyny negatywny skutek ich działalności. Jak wypędzić krety z ogrodu? Poznaj sprawdzone sposoby ogrodników.

Zrób to już teraz, zanim kret zrobi z ogrodu pobojowisko. Ogrodnicy prześcigają się w sposobach na wypłoszenie szkodnika
Sprawdź sposoby, dzięki którym można wypędzić kreta z ogrodu. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Jakie szkody może poczynić kret w ogrodzie?

Kret europejski to ssak osiągający zwykle około 120 g wagi i 20 cm długości. Stworzenie to jest znane z drążenia podziemnych tuneli, które przemierza w poszukiwaniu pożywienia. Dieta kreta składa się z dżdżownic, owadów i ich larw oraz ślimaków. Niekiedy zwierzęciu udaje się również upolować żabę czy niewielkiego gryzonia. W środowisku naturalnym kret ma wielu wrogów. Należą do nich między innymi: borsuk, bocian, lis, łasica czy myszołów.

Jakie szkody może poczynić kret w ogrodzie? Negatywne skutki podziemnej działalności szkodnika wynikają z powstawania niezwykle charakterystycznych kopców na trawniku zwanych kretowiskami. Co ciekawe, kret w ciągu jednej godziny potrafi wydrążyć tunel o długości 15 m.

Powstawanie kretowisk zazwyczaj świadczy o obecności zwierzęcia na działce. Krecie kopczyki potrafią bardzo oszpecić trawnik. Dodatkowo, kopiąc tunel, kret niszczy stojące mu na drodze korzenie, co negatywnie odbija się na uprawianych roślinach. Nic więc dziwnego, że stworzenie to jest niepożądanym gościem w każdym ogródku.

kret w ogrodzie Krety to prawdziwe utrapienie ogrodników. Stworzenia te potrafią narobić wielu szkód na działce. Fot.CanvaPro

Jak wypędzić kreta z ogrodu – sposoby ogrodników

Istnieje wiele metod na poradzenie sobie z kretami drążącymi tunele w ogródku. Do ochrony trawnika można wykorzystać specjalne siatki z tworzywa sztucznego, które sprawią, że zwierzę nie będzie w stanie stworzyć kopczyka. Dzięki temu darń pozostanie w nienaruszonym stanie. Warto jednak pamiętać, że siatkę przeciwko kretom zazwyczaj układa się przed wysianiem trawy.

Doświadczeni ogrodnicy wskazują również inne skuteczne sposoby na pozbycie się kretów z ogrodu. Szkodniki te są wyczulone na pewne rośliny, których zapach działa na nie odstraszająco. Mowa tu o rączniku pospolitym, narcyzie, czosnku czy szachownicy cesarskiej. Warto pamiętać, że niektóre z nich są silnie trujące.

Odstraszająco na krety może również podziałać gnojówka zrobiona na bazie liści czarnego bzu. Aby przygotować taki specyfik, należy umieścić około 0,5 kg liści w wiadrze (plastikowym) i zalać 5 litrami wody. Następnie wiadro trzeba przykryć kawałkiem tkaniny i umieścić w ciemnym i ciepłym miejscu (najlepiej z dala od domu lub altany, ponieważ gnojówka wydziela nieprzyjemny zapach). Co jakiś czas gnojówkę trzeba wymieszać. Po około 2-3 tygodniach preparat jest gotowy do użycia – należy wlać go na kretowisko. Jako że sposób ten jest dość czasochłonny, to warto zadbać o przygotowanie gnojówki wcześniej, by być gotowym na ewentualną walkę z kretami wiosną.

Skutecznym sposobem na pozbycie się kretów jest także wykorzystanie kulek naftalinowych. Należy umieścić je w kopcu, by przepędzić szkodniki. Dzieje się to za sprawą intensywnego zapachu rzeczonych kulek, którego krety wprost nie cierpią.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wrzuć do kopca lub tunelu. Genialny sposób na krety, nornice i karczowniki

Wiosną grasuje po ogrodzie i podżera korzenie. Co przyciąga karczowniki i jak się ich pozbyć?

Masz je w ogrodzie? Lepiej usuń. Przyciągają kleszcze jak mało co

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.