Porady ogrodnicze

Skuteczny sposób na ślimaki w ogrodzie

W tym roku możemy spodziewać się prawdziwej inwazji ślimaków, które uwielbiają wilgoć. Żerują, gdy jest pochmurno lub pada deszcz. Te małe zwierzątka potrafią wyrządzać spore szkody – uszkadzają liście, łodygi, owoce, kwiaty, jak również korzenie, cebule i bulwy. Jak się ich pozbyć z ogrodu? Przygotowaliśmy dla was zbiór skutecznych sposobów.

Skuteczny sposób na ślimaki w ogrodzie

Fot.123RF.com

Ręczne wyłapywanie

Tę metodę polecamy właścicielom małych ogródków. Ślimaki powinno zbierać się wczesnym rankiem lub wieczorem, bo właśnie wtedy wychodzą ze swoich kryjówek.

Pułapka z desek i warzyw

Ułóżmy kilka desek lub dachówek w zacisznym i wilgotnym miejscu. Połóżmy na nich kilka liści sałaty, kapusty czy resztki warzyw, obierków pozostałych z obiadu. Ślimaki z przyjemnością odwiedzą taką darmową „jadłodajnię” i łatwiej nam będzie je wyłapać.

Rośliny, których ślimaki nie lubią

Grządki, które są atakowane przez ślimaki, obsadźmy roślinami takimi jak majeranek, czosnek, trybula, cebula, szałwia lekarska lub gorczyca, bylica piołun, rumianek, cząber ogrodowy, hyzop, nachyłek, krwawnik i przywrotnik. Tych roślin ślimaki wręcz nie znoszą. Jeśli nie będą mogły znaleźć pożywienia, prędzej czy później opuszczą nasz ogródek.

Pułapka z piwa

Ślimaki uwielbiają piwo! Nalejmy trochę piwa do wysokiego słoika. Słoik zakopmy w ziemi na ok. 1 cm poniżej ziemi w pobliżu miejsc, gdzie najczęściej przebywają ślimaki. Gwarantujemy, że szybko wpadną w taką pułapkę. Słoik powinien być na tyle wysoki, by ciężko im było się wydostać.

Odwar z papryki

Aby przygotować odwar z papryki, 1 kg świeżej papryki gotujemy przez godzinę w 10 litrach wody. Następnie odstawiamy na 48 godzin, dokładnie przecieramy i odcedzamy. Tak przygotowanym środkiem spryskujemy rośliny.

Kawa

Ślimaki bardzo nie lubią zapachu i smaku kawy. Warto spryskać rośliny często atakowane przez ślimaki rozcieńczoną kawą.

Naturalne bariery

Wokół roślin, które najczęściej są zjadane przez ślimaki, ułóżmy barierę z popiołu z kominka, kory, trocin czy igieł sosny. Możemy wykorzystać również żwir, pokruszone skorupki jajek, gruboziarnisty piasek lub mączkę ceglaną. To sprawi, że ślimaki nie będą mogły dojść do pożywienia, ponieważ będą ranić swoją skórę.

Spulchnianie gleby

W słoneczne dni starajmy się spulchniać glebę w okolicach ulubionych grządek. Możemy to robić przy użyciu grabek czy motyki. W ten sposób niszczymy jaja ślimaków i ich młode, które wyrzucone na powierzchnię ziemi wysychają na słońcu.

Naturalni wrogowie

Zadbajmy, by w naszym ogrodzie zamieszkali naturalni wrogowie ślimaków. Są nimi ptaki, drobne gryzonie takie jak jeże, krety czy ryjówki. Ślimaki nie lubią gadów i płazów – jaszczurek i ropuch. Groźne dla nich są też drapieżne owady jak chrząszcze czy muchówki.

Przygotujmy dla tych zwierzątek budki lęgowe, posadźmy kilka gęstych krzewów lub żywopłot. Aby zwabić pożyteczne owady, posadźmy w rogu ogrodu kępę pokrzyw.

Pamiętajmy jednak, żeby nie pozbywać się wszystkich ślimaków z ogrodu. Mimo wszystko (oczywiście w małych ilościach) są pożyteczne. Usuwają odpady poprzez zjadanie resztek martwych zwierząt i roślin. Poza tym uczestniczą w tworzeniu ziemi kompostowej.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.