Porady ogrodnicze

Pomidory będą rosły bujnie i zdrowo. Jak i kiedy nawozić te warzywa?

Sezon ogródkowy czas start! Planujesz posadzić pomidory? Pamiętaj, aby zapewnić im dogodne warunki – zarówno odpowiednie stanowisko, jak i właściwą pielęgnację. Kluczową kwestią dla uzyskania obfitych plonów jest nawożenie roślin. Sprawdź, kiedy i czym nawozić pomidory!

Pomidory będą rosły bujnie i zdrowo. Jak i kiedy nawozić te warzywa?
Pomidory to najchętniej uprawiane warzywa w ogródkach Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy nawozić pomidory?

Pomidory doskonale nadają się do uprawy w przydomowym ogródku. Jeśli zadbasz o to, aby dostarczyć im kluczowe składniki odżywcze, uzyskasz smaczne warzywa. Można je później wykorzystać do przygotowania zdrowych potraw dla całej rodziny. Mieszkasz w bloku? Nic straconego! W skrzynkach na balkonie posadź pomidory koktajlowe. Są mniej wymagające od innych gatunków pomidorów, jednak i w tym przypadku trzeba zadbać o ich optymalne nawożenie.

Sposób i częstotliwość zasilana pomidorów w składniki odżywcze zależy od sposobu uprawy. Sprawdź, kiedy nawozić pomidory, aby zapewnić roślinom optymalne warunki do prawidłowego wzrostu i obfitego owocowania.

Nawożenie pomidorów gruntowych warto rozpocząć jeszcze przed ich posadzeniem. Jeśli planujesz uprawiać warzywa na balkonie, pierwsze nawożenie pomidorów w doniczkach przeprowadź dwa tygodnie po posadzeniu.

Nawożenie pomidorów gruntowych warto zacząć jeszcze przed wysiewem Fot. 123RF/PICSEL

Czym nawozić pomidory? Jakie są rodzaje nawozów do pomidorów?

Pierwszy rodzaj nawozów do pomidorów to wspomniane nawozy naturalne. Zalicza się do nich zarówno kompost, jak i gnojówkę. Takie substancje są bogate m.in. w azot, który odpowiada za wzrost roślin. 

Ciekawym rozwiązaniem jest także samodzielne przygotowywanie nawozów z dziko rosnących roślin. Świetnie nada się do tego nie tylko pokrzywa, lecz również np. mniszek lekarski. Nawożenie pomidorów naturalnymi nawozami jest szczególnie popularne wśród osób stawiających na ekologiczną uprawę warzyw.

Ponadto na rynku dostępne są także inne rodzaje nawozów do pomidorów – mineralne nawozy jednoskładnikowe (np. saletra amonowa, wapniowa i siarczan potasu) oraz wieloskładnikowe (w postaci płynnej albo granulowanej). Dzięki nim twoim pomidorom nie zabraknie kluczowych mikro- i makroelementów. 

Przy wyborze optymalnego nawozu do swojej uprawy miej na uwadze skład produktu oraz zapotrzebowanie pomidorów na kluczowe składniki odżywcze. Niedobory skutkują np. przebarwieniem liści (niedobór fosforu), plamami na liściach (niedobór azotu), schnięciem liści (niedobór wapnia) czy czernieniem wierzchołków pędów (niedobór boru).

W sklepach ogrodniczych znajdziesz nawozy mineralne o zróżnicowanym składzie. Co do zasady w każdym produkcie znajdują się kluczowe składniki. Niektóre nawozy mają jednak większą ilość konkretnych mikro- i makroelementów. Warto sięgnąć po tak uzupełnione preparaty, gdy uprawiając pomidory, natrafisz na problemy związane np. z małą ilością kwiatów lub z pojawiającą się zgnilizną.

Nawożenie pomidorów gruntowych – zadbaj o żyzną glebę!

Pomidory to rośliny o specjalnych wymaganiach. Do prawidłowego wzrostu jest im niezbędna żyzna i bogata w składniki odżywcze gleba. Jeśli chcesz cieszyć się obfitymi zbiorami, pierwsze nawożenie pomidorów gruntowych przeprowadź jeszcze przed ich posadzeniem. Najlepiej zrobić to jesienią, ewentualnie wczesną wiosną.

Zanim do gruntu trafią sadzonki pomidorów, przekop ziemię z kompostem – wykorzystaj ok. 3 kg kompostu na każdy mkw. To doskonały sposób na nawożenie pomidorów. Naturalne nawozy pozbawione są chemii, a przy tym użyźniają glebę, dzięki czemu zapewniają pomidorom optymalne podłoże. 

Istotne jest także regularne nawożenie pomidorów gruntowych produktami mineralnymi. Taki nawóz stosuj co dwa tygodnie, ostatni raz na około miesiąc przed zbiorami.

Nawożenie pomidorów w doniczkach

Uprawa pomidorów w doniczkach wymaga większej troski o rośliny niż w przypadku pomidorów gruntowych. Warzywa rosnące nawet w dużych donicach mają dostęp do ograniczonej ilości składników odżywczych, które mogą pobierać z gleby. Dlatego kluczową sprawą, istotną dla prawidłowego wzrostu roślin i ich obfitego owocowania, jest prawidłowe nawożenie pomidorów w doniczkach.

Nawożenie pomidorów nie jest trudnym zabiegiem Fot. 123RF/PICSEL

Nie jest to proces skomplikowany, jednak wymaga precyzji w doborze ilości nawozu, a także regularności. Nawożenie pomidorów uprawianych w doniczkach warto przeprowadzać co dwa tygodnie. Dzięki temu rośliny będą miały stały dostęp do kluczowych składników niezbędnych do optymalnego wzrostu, m.in. wapnia, boru, magnezu oraz miedzi.

Czym nawozić pomidory doniczkowe? Nawóz w postaci granulatu (lub np. żelu) wystarczy rozpuścić w wodzie, którą podlewasz rośliny. Wybierając nawóz do pomidorów, zwróć też uwagę na rekomendacje producenta zamieszczone na opakowaniu produktu. Niektóre nawozy stosuje się rzadziej niż raz na dwa tygodnie.

Nawożenie pomidorów szklarniowych

Uprawiasz pomidory w szklarniach lub w tunelu foliowym? Być może zadajesz sobie pytanie, kiedy i czym nawozić pomidory hodowane w ten sposób, aby uzyskać obfite plony. 

Nawożenie pomidorów szklarniowych jest nieco bardziej skomplikowane niż w przypadku roślin sadzonych w doniczkach. Dużo w tym przypadku zależy od tego, jakie podłoże zostało zastosowane w uprawie (czy było to podłoże naturalne, czy np. wełna mineralna). Istotna jest także odmiana roślin.

Planując dokarmianie, weź pod uwagę etap wzrostu rośliny – zwłaszcza jeśli ma być stosowane nawożenie dolistne pomidorów. Częstsze wzbogacanie w składniki odżywcze jest wymagane przy ukorzenianiu (co ok. 5 dni), a także na początku kwitnienia (raz w tygodniu). Raz na dwa tygodnie trzeba nawozić pomidory szklarniowe po wysadzeniu rozsady: na początku kwitnienia, a także podczas owocowania i wybarwiania owoców.

Nawożenie dolistne pomidorów

Tradycyjne nawożenie pomidorów (nawóz rozpuszczony w wodzie, którą podlewane są rośliny) to nie jedyny sposób na dostarczenie im najważniejszych składników odżywczych. W ostatnich latach coraz więcej osób stosuje także nawożenie dolistne pomidorów, które szczególnie zalecane jest podczas kwitnienia.

Korzystanie z nawozów w formie oprysków może okazać się bardziej efektywne niż dostarczanie składników odżywczych doglebowo. Nawozy dolistne są łatwiej przyswajalne przez rośliny, co ogranicza ryzyko wystąpienie niedoborów.

Dlaczego tak ważne jest regularne nawożenie pomidorów?

Regularne nawożenie pomidorów to sposób na zapewnienie im optymalnych warunków. Dostarczając nawóz, dbasz o to, aby roślinie nie zabrakło kluczowych składników odżywczych. Ich niedobory będą skutkować mniejszymi plonami, a także wolniejszym wzrostem.

Nawożenie zapewnia pomidorom optymalne warunki do wzrostu Fot. 123RF/PICSEL

Nawożenie pomidorów po pikowaniu rozpocznij po ok. 14 dniach i kontynuuj co dwa tygodnie. Pamiętaj, że największe zapotrzebowanie na mikroelementy występuje w okresie zawiązywania się owoców, czyli w miesiącach letnich. Gdy ilość składników odżywczych będzie niewystarczająca, liście mogą zacząć żółknąć lub się zwijać – to ważny sygnał, że dostarczasz roślinie zbyt mało nawozu lub jego skład nie jest optymalny.

Jeśli zajmujesz się amatorską uprawą warzyw, nie musisz szczegółowo analizować składu gleby, dobierając dawkę nawozu. Wystarczające będą gotowe produkty powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych. Zwróć jednak uwagę na to, aby wybrany nawóz był przeznaczony do uprawy pomidorów.

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.