Spis treści:
Jak dbać o piwonie w maju?
Piwonie to długowieczne byliny, które zdobią nasze ogrody przez wiele lat. Co roku spektakularnie kwitną na przełomie wiosny i lata, a na dodatek nie wymagają szczególnie troskliwej pielęgnacji. Mają stosunkowo niewielkie wymagania, jeśli jednak chcemy, aby rosły wyjątkowo bujnie, były zdrowe oraz miały dużo okazałych, zjawiskowo pięknych kwiatów, musimy zaspokoić ich podstawowe potrzeby. Jest to ważne wiosną, zwłaszcza w maju, gdy zbierają siły na obfite kwitnienie.
Jak dbać o piwonie w maju? Rośliny te lubią rosnąć w lekko wilgotnej ziemi, ale źle rozwijają się w glebie ciężkiej i podmokłej. Dlatego nie tolerują zarówno suszy, jak i zastoju wody. Jeśli tegoroczna wiosna jest sucha, w maju warto co kilka dni je podlać (uważajmy, aby nie moczyć przy tym liści). Możemy też dodatkowo zabezpieczyć piwonie przed wysychaniem, rozkładając wokół nich ściółkę organiczną, np. korę ogrodową, odkwaszony torf lub kompost.
Podlewanie to jednak nie wszystko. Jeśli chcemy mieć pewność, że piwonia będzie miała zdrowe liście i bujne kwiaty, w maju musimy zadbać o jej nawożenie. Jest to szczególnie ważne, jeżeli nie zasilaliśmy jej w kwietniu lub mamy w ogrodzie słabą glebę. Przed kwitnieniem roślina ta potrzebuje przede wszystkim dużo fosforu i potasu. Możemy zastosować sztuczne lub naturalne nawozy, również te domowej roboty. W maju warto też zabezpieczyć piwonie podporami, aby nie pokładały się pod ciężarem kwiatów.
Piwonie nie są szczególnie wymagające, ale wiosną warto zadbać o ich nawożenie. Fot. Aleksandra Góra/Deccoria.pl
Przeczytaj również: Najlepsze domowe odżywki do bratków. Wzmacniają i przedłużają kwitnienie
Domowy nawóz do piwonii z obierek ziemniaków
Piwonie należą do roślin, które nie wymagają intensywnego nawożenia. Aby zaspokoić ich potrzeby, nie musimy stosować bogatych w składniki odżywcze, gotowych nawozów mineralnych. Zwykle wystarczające jest dla nich zasilanie kompostem, obornikiem granulowanym czy nawozem z drożdży. Możemy też przygotować domowy nawóz z obierek ziemniaków, którym warto podlewać piwonie od maja do końca okresu kwitnienia.
Jak zrobić domowy do piwonii z obierek ziemniaków?
- Do garnka wrzucamy garść obierek ziemniaków (ok. 150 g) i zalewamy 1 l wody.
- Doprowadzamy do wrzenia, po czym zdejmujemy z palnika i całkowicie studzimy.
- Przelewamy przez sito, wrzucając obierki na kompost i zachowując płyn.
Tak otrzymanym nawozem podlewamy piwonie raz na 2 tygodnie. Jest to dla nich zastrzyk cennych składników odżywczych, przede wszystkim potasu, fosforu, żelaza, magnezu i wapnia. Wszystkie te pierwiastki wspierają zdrowy wzrost i obfite kwitnienie piwonii.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak dbać o hortensje ogrodowe, żeby pięknie kwitły? Pielęgnacja i nawożenie hortensji
Na balkon, taras i słoneczne rabaty. Jak uprawiać werbenę ogrodową, by kwitła jak najdłużej?
Kwitnie całe lato, ma minimalne wymagania. Dzwonek skupiony – odmiany i uprawa