Spis treści:
- Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria)
- Ciekawe odmiany zawilca wieńcowego
- Uprawa zawilca wieńcowego
- Gdzie sadzić zawilce wieńcowe?
Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria)
Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) to piękna roślina, która przykuwa uwagę każdego swymi intensywnie zabarwionymi kwiatami. Ta kłączowa bylina pochodzi z klimatu cieplejszego niż nasz. W naturze spotkać ją możemy głównie w rejonie śródziemnomorskim oraz w Azji, zwłaszcza na terenach Turcji. W polskich ogrodach możemy uprawiać wiele atrakcyjnych odmian zawilców wieńcowych, by uświetniały wygląd wiosennych rabat.
Stosunkowo nieduży, bo osiągający maksymalnie 20-40 cm wysokości zawilec wieńcowy, rozpoczyna kwitnienie w kwietniu lub maju, a kończy je wczesnym latem. Miseczkowate kwiaty pojawiają się na wyprostowanych, sztywnych łodyżkach, wznoszących się nad gęstą rozetą pierzastych, zielonych liści. Każdy kwiat zdobi ciemny środek, który otoczony jest delikatnymi płatkami. W zależności od odmiany spotykamy zawilce wieńcowe o kwiatach pełnych, półpełnych oraz pojedynczych. Zielone kępy liści czarujących zawilców przypominają... natkę pietruszki.
Największym atutem zawilców wieńcowych, nazywanych również zawilcami koronowymi, jest intensywne zabarwienie jego kwiatów. Do wyboru mamy ozdobne odmiany o białych, różowych, czerwonych, fioletowych i niebieskich płatkach. Bogactwo kolorowych zawilców wieńcowych sprawia, że znajdują one wiele ciekawych zastosowań w naszych ogrodach. Z powodzeniem możemy uprawiać je w gruncie, a także w donicy na balkonie czy tarasie. Gatunek ten warto przeznaczyć także na kwiat cięty i wykorzystać do wiosennych bukietów.
Zawilce wieńcowe mogą mieć przeróżne kolory. Fot. ericvandereijk/CanvaPro
Przeczytaj również: Jak zadbać o piwonie późnym latem? Przycinanie liści, przesadzanie i nawożenie
Ciekawe odmiany zawilca wieńcowego
W sklepach i centrach ogrodniczych możemy znaleźć całe mnóstwo ciekawych odmian zawilca wieńcowego. W sprzedaży dostępne są gotowe mieszanki, które zawierają kwiaty w kilku różnych barwach. Możemy zdecydować się także na kwiaty w wybranym, pojedynczym kolorze. Odmian tych roślin jest bardzo dużo, dlatego dla porządku wprowadzono podział na kwiaty pełne i półpełne, nazywane St. Brigid, oraz pojedyncze, które określa się jako De Caen. Które odmiany zawilca wieńcowego warto wysiać w swoim ogrodzie? Poniżej przedstawiamy kilka najlepszych propozycji.
- Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) 'Mr. Fokker' – jego atutem są niebiesko-fioletowe kwiaty z czarnym, wypukłym środkiem.
- Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) 'Hollandia' – przyciąga spojrzenia czerwonymi kwiatami z białym oczkiem.
- Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) 'Bride' – olśniewa śnieżnobiałymi kwiatami z zielonkawym środkiem.
- Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) 'Lord Lieutenant' – półpełne kwiaty tej odmiany urzekają błękitnym odcieniem.
- Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria) 'Sylphide' – przypomina polne maki, ale ma jasnofioletowe kwiaty.
Wśród wielu odmian zawilca wieńcowego możemy znaleźć takie, które mają dwubarwne kwiaty. Fot. ansphotos/123RF.com
Uprawa zawilca wieńcowego
Zawilce wieńcowe nie są szczególnie trudne w uprawie, choć podobnie jak inne rośliny mają swoje wymagania. Warto je zaspokoić, aby wytwarzały mnóstwo kolorowych kwiatów i stały się najpiękniejszą ozdobą wiosennego ogrodu. Co ciekawe, w sprzyjających warunkach zawilce wieńcowe często same się rozsiewają po działce. Nie można jednak powiedzieć, że są roślinami ekspansywnymi. Warto mieć je u siebie nie tylko dlatego, że są niesłychanie urokliwe, ale również ze względu na fakt, iż omijają je szkodniki.
Jak uprawiać zawilca wieńcowego w ogrodzie? Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek.
- Gleba – zawilec wieńcowy najlepiej rośnie w przepuszczalnej, żyznej oraz bogatej w próchnicę glebie. Podłoże może mieć odczyn obojętny lub lekko zasadowy.
- Stanowisko – uprawa tych kwiatów najlepiej udaje się w słonecznych albo półcienistych miejscach. Zawilec wieńcowy w całkowitym cieniu źle rośnie i słabo kwitnie. Stanowisko powinno być ciepłe oraz osłonięte od wiatru.
Zawilce wieńcowe najlepiej kwitną w słońcu. Fot. iropa/123RF.com
- Sadzenie – bulwy zawilców wieńcowych sadzimy w ogrodzie wczesną wiosną, gdy tylko ziemia się ogrzeje (najczęściej w marcu). Zanim do tego przystąpimy, kłącza wkładamy na 1-2 dni do wody, co przyspieszy ich kiełkowanie. Po tym czasie sadzimy je na wybranym stanowisku. Jeśli chcemy, uprawę tych kwiatów możemy rozpocząć również od nasion. Wysiewamy je do doniczek wypełnionych przepuszczalnym podłożem i podlewamy. Gdy siewki będą miały parę liści właściwych, przepikowujemy je do osobnych pojemników. Następnie sadzimy na stałym miejscu w ogrodzie lub skrzynce balkonowej.
- Podlewanie – zawilce wieńcowe trzeba podlewać tylko od czasu do czasu, ponieważ nie lubią zastojów wody w podłożu.
- Nawożenie – roślina ta lepiej reaguje na nawozy organiczne niż preparaty mineralne. Kompostem możemy podsypać kępę jednorazowo na początku sezonu.
- Mrozoodporność i zimowanie – jesienią, przed nadejściem mrozów, bulwy zawilca wieńcowego możemy wykopać i włożyć do skrzynki z torfem. Tak przechowujemy je do wiosny w pomieszczeniu, gdzie utrzymuje się temperatura 5-8°C. Roślina ta jest jednak na tyle mrozoodporna, że po odpowiednim zabezpieczeniu przetrwa zimę w gruncie w cieplejszych regionach kraju. Jeśli chcemy przezimować ją w gruncie, przed przymrozkami okryjmy kępę ściółką, np. kompostem, suchymi liśćmi czy zrębkami.
- Choroby i szkodniki – patogeny i insekty omijają zawilce wieńcowe szerokim łukiem.
Gdzie sadzić zawilce wieńcowe? Mamy wiele możliwości. Fot. aimintang/123RF.com
Gdzie sadzić zawilce wieńcowe?
Zawilce wieńcowe, dzięki różnorodnym i niezwykle urokliwym odmianom, znajdują wiele zastosowań w przydomowych ogrodach. Jak już wspominaliśmy, można je uprawiać zarówno w donicy, jak i bezpośrednio w gruncie. Gdzie sadzić zawilce wieńcowe? Mamy mnóstwo możliwości. Kwiaty te wspaniale prezentują się na rabatach, gdzie mogą rosnąć w towarzystwie innych roślin kwitnących wiosną. Warto zestawiać je z tulipanami, hiacyntami, szafirkami oraz narcyzami. Cudownie wyglądają także wśród innych gatunków zawilców. Znajdźmy dla nich miejsce też na obwódkach rabat i ogrodowych ścieżek oraz na skalniaku.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kwiaty ogrodowe odporne na suszę. Lista gatunków, których nie trzeba podlewać
Odżywka do surfinii za grosze. Nawet te zmarnowane bujnie rozkwitają