Porady ogrodnicze

Czarna plamistość atakuje róże. Czym pryskać róże i dlaczego trzeba spalić chore liście?

Czarna plamistość róż to jedna z najgroźniejszych chorób, które mogą zaatakować te piękne krzewy. Niepozorne, ciemne plamki mogą doprowadzić do osłabienia rośliny i zahamowania jej wzrostu. Co sprzyja rozwojowi choroby i jak jej zapobiegać? Oto przepis na naturalny oprysk, który pomoże ocalić krzewy róż.

Czarna plamistość atakuje róże. Czym pryskać róże i dlaczego trzeba spalić chore liście?
Wykonaj domowy oprysk, a ocalisz przed czarną plamistością krzewy róż. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Czym jest czarna plamistość róż?

Czarna plamistość róż to choroba grzybowa, związana z obecnością na roślinach grzyba Diplocarpon rosae. Rozwija się on w ciepłym środowisku, w temperaturze między 15 a 27 stopni Celsjusza. Na wzrost grzyba wpływa także wilgoć, a więc w okresie długotrwałych deszczy następuje jego intensywny rozwój.

Warto wiedzieć, że czarna plamistość róż rozprzestrzenia się razem z kroplami wody i właśnie w jej obecności zarodniki grzyba zaczynają kiełkować. Następuje to już po 9-18 godzinach. Czarna plamistość róż to jedna z najczęstszych, a także najgroźniejszych chorób, które mogą zaatakować róże. W dodatku rozwija się na różnych ich gatunkach i odmianach. Objawy choroby można pomylić z atakiem innej choroby – mączniaka rzekomego.

Jak rozpoznać czarną plamistość róż?

Dlaczego róże czernieją? Powodem może być właśnie czarna plamistość róż. Jednym z objawów choroby jest pojawianie się na powierzchni rośliny plam o różnych barwach – mogą być szare, brązowe lub czarne. Najpierw są tylko niewielkimi punkcikami na liściach, jednak z czasem łączą się, pokrywając duże powierzchnie. Mogą nawet objąć cały liść. Warto dodać, że większe plamy w środku przybierają jaśniejszy odcień. Tkanki wokół czarnych plam zaczynają z kolei żółknąć. Niewielkie, czarne plamki mogą się też pojawić na łodydze.

Właśnie ta różnorodność barw odróżnia czarną plamistość róż od ataku mączniaka rzekomego. W tym drugim przypadku spodnia część liści pokrywa się białym nalotem. Można też zaobserwować zarodniki mączniaka na liściach i trzonkach.

Objawy czarnej plamistości róży możemy zaobserwować na roślinach od końca maja do połowy czerwca, a czasem także na początku lipca. W sierpniu, na skutek zmian chorobowych, krzewy zrzucają liście. Może dojść nawet do całkowitego ogołocenia z nich krzewu. Z kolei same kwiaty są osłabione i jest ich mniej. Porażone rośliny zawiązują także mniej pąków kwiatowych w kolejnym sezonie i mają tendencję do przemarzania zimą.

Przeczytaj również: Olejek neem do roślin. Pierwsza pomoc w zwalczaniu chorób i szkodników

Uszkodzenia wywołane przez czarną plamistość róż

Czarna plamistość róż objawia się tuż po rozwinięciu liści, na których powierzchni powstają jasnobrązowe plamy. Z czasem niewielkie plamy ciemnieją, a tkanki wokół nich żółkną. Przy szybkim rozwoju choroby grzyb atakuje także pędy. Ponadto wzrost chorych roślin ulega zahamowaniu, a same rośliny stają się mniej odporne na przemarzanie i słabsze.

Krzewy różane mogą zrzucić liście, a jeśli dzieje się to przedwcześnie, w sierpniu pojawiają się kolejne. Może się wówczas wydawać, że stan roślin poprawia się – jest to jednak złudne wrażenie. Rozwój nowych liści dodatkowo osłabia rośliny. Czarna plamistość liści powoduje zakłócenia fotosyntezy roślin, a także prowadzi do zwiększonego parowania i oddychania.

Czym pryskać róże na czarną plamistość?

Najważniejsze jest wczesne wykrycie choroby i przeciwdziałanie jej rozwojowi, nim rozprzestrzeni się na sąsiednie krzewy. Warto prowadzić obserwację rozwijających się roślin, oglądając je co 3 dni od momentu, gdy tylko krzewy różane wypuszczą pierwsze pędy i liście. W czasie kwitnienia obserwację prowadzimy raz na 7 dni. Jeśli tylko zauważymy objawy czarnej plamistości róż, musimy przystąpić do działania. Najważniejszą rolę w usuwaniu choroby odgrywają opryski. Przeprowadza się je co 7-10 dni, stosując specjalistyczne preparaty grzybobójcze. Można również stosować środki naturalne.

Naturalne opryski na czarną plamistość róż możemy przygotować samodzielnie. Jakiego środka użyć i jak przygotować oprysk?

  • Odmierzamy 1 litr ciepłej wody.

  • Mieszamy wodę z ¼ łyżeczki sody oczyszczonej.

  • Tak powstałym roztworem spryskujemy dokładnie zaatakowane czarną plamistością róż krzewy. Oprysk wykonujemy przez 2 tygodnie co 3-4 dni.

Płyn do mycia naczyń to dodatek, który pozwoli miksturze osiąść na liściach – nie będzie z nich spływać, a więc silniej zadziała. Zamiast płynu w podobnym celu można się też posłużyć mydłem w płynie.

Przeczytaj również: Mszyce znikają w 10 sekund. Przygotuj naturalny oprysk i stosuj bezpiecznie do warzyw i kwiatów

Jak zapobiegać czarnej plamistości róż?

Przyczyny rozwoju czarnej plamistości róż mogą być rozmaite. Rozwojowi choroby sprzyja między innymi wilgotność, gęstość roślinności, a także zachwaszczenie podłoża. Warto wziąć te kwestie pod uwagę, by przeciwdziałać pojawianiu się tej choroby. Przed posadzeniem krzewów różanych stanowisko należy dokładnie odchwaścić, a także regularnie usuwać chwasty, które pojawią się wokół róż. W trakcie sadzenia między kolejnymi krzewami należy też pozostawić odpowiednie odstępy, by zapobiec powstawaniu miejsc nadmiernie wilgotnych i pozbawionych możliwości swobodnej wymiany powietrza.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

  • Podlewając krzewy róż, nie zraszajmy ich liści.

  • Przed rozpoczęciem wegetacji przytnijmy nisko krzewy, by ograniczyć rozwój patogenu.

  • W razie potrzeby stosujmy ochronne opryski.

  • Martwe liście regularnie usuwajmy spod krzewów, aby nie rozwinęły się na nich grzyby.

Pamiętajmy też, że chore liście, a także silnie porażone pędy należy usunąć i spalić. Po takim działaniu należy też odkazić narzędzia, którymi obcinaliśmy róże, aby mieć pewność, że nie przetrwają na nich zarodniki grzyba. Mogłoby bowiem dojść do zainfekowania kolejnych roślin.

Przeczytaj również: Pelargonie jeszcze nigdy tak pięknie nie kwitły. Znajomy ogrodnik podał przepis na domowy syrop

"Na zdrowie": Morwa na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czarna plamistość atakuje róże. Czym pryskać róże i dlaczego trzeba spalić chore liście?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.