Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Olejek neem do roślin. Pierwsza pomoc w zwalczaniu chorób i szkodników

Olejek neem to powszechnie wykorzystywany wyciąg z nasion miodlii indyjskiej. Preparat znajduje zastosowanie w kosmetyce oraz ogrodnictwie. Opryski na bazie olejku neem pomagają uchronić rośliny przed działaniem szkodników. Jak zrobić oprysk z olejku neem i na co uważać przy jego stosowaniu? Wyjaśniamy.

Olejek neem do roślin. Pierwsza pomoc w zwalczaniu chorób i szkodników
Sprawdź, jak stosować olejek neem do roślin i dlaczego warto. Fot.123RF.com

Spis treści:

Co to jest olejek neem? 

Olejek neem produkuje się z nasion miodlii indyjskiej – drzewa pochodzącego z Półwyspu Indyjskiego. Miodla indyjska porasta tereny Indii i Sri Lanki. Może osiągać od 20 do 40 metrów wysokości. Drzewo jest bardzo dobrze przystosowane do gorącego klimatu – dobrze znosi wysokie temperatury i susze. 

Preparat z nasion miodli indyjskiej zawiera wiele substancji czynnych. Dzięki temu jest on używany przez zwolenników medycyny alternatywnej. Olejek neem to źródło między innymi salanniny, azadironu, nimbiny czy nimbolidu. Związki te należą do grupy triterpenów, które są powszechne wykorzystywane w branży kosmetycznej. 

Olejek neem ma ciemnożółtą barwę, jednak może przybierać również kolor brązowy. Ma gorzki smak i bardzo specyficzny zapach, który nie każdemu przypadnie do gustu. Co więcej, olejek neem może zmieniać swój stan skupienia w zależności od temperatury. 

Olejek neem – zastosowanie 

Olejek neem znajduje zastosowanie zarówno w kosmetyce, jak i ogrodnictwie. Wiele ludzi stosuje preparat w leczeniu trądziku, pielęgnacji włosów czy redukcji zmarszczek. Składniki zawarte w wyciągu z nasion miodlii indyjskiej mogą także pomóc w walce z łupieżem i łuszczycy. 

Preparat okazuje się również bardzo popularny wśród ogrodników. Dlaczego? Olejek neem wykorzystuje się do odstraszania szkodników (m.in. mszyc, tarczników, mączlików czy roztoczy). Szacuje się, że środek może oddziaływać aż na 300 gatunków insektów. Pokryte substancją liście stają się nieatrakcyjne dla żerujących na nich owadów, dzięki czemu trzymają się one z daleka od roślin. Istotne jest to, że olejek neem nie szkodzi pożytecznym zapylaczom.

Środek jest przydatny zarówno w pielęgnacji roślin doniczkowych (np. monstera, filodendron czy fikus), jak i kwiatów, krzewów oraz drzew w ogrodzie. Olejek neem doskonale sprawdza się w przypadku walki z owadami żerującymi na jabłoniach, gruszach i innych drzewach owocowych. Można go stosować na każdym etapie wegetacyjnym roślin. Ogrodnicy używają go także do spryskiwania gleby w celu pozbycia się nicieni czy ziemiórków.

Co ciekawe, olejek neem wykazuje także działanie grzybobójcze. Jest przydatny w walce z chorobami takimi jak szara pleśń czy mączniak.

Użycie preparatu sporządzonego na bazie olejku neem to również doskonały sposób na poprawę walorów estetycznych rośliny. Spryskane za jego pomocą liście stają się błyszczące. Jest to szczególnie widocznie w przypadku roślin doniczkowych o dużych liściach, takich jak monstera czy kalatea.

olejek neem Olejek neem wytwarza się z nasion miodli indyjskiej – drzewa porastającego Półwysep Indyjski. Fot.123RF.com

Jak zrobić oprysk z olejku neem? 

Aby wykorzystać olejek neem w ogrodnictwie, należy wykonać z niego oprysk. Wówczas możliwe będzie sprawne spryskanie wszystkich roślin, które są narażone na działanie szkodników. Jak zrobić oprysk z olejku neem? To całkiem proste. 

Do butelki z około jednym litrem letniej wody należy wlać 1 łyżeczkę płynu do naczyń lub mydła w płynie (substancje te posłużą za emulgator, dzięki któremu olejek połączy się z wodą). Następnie trzeba dodać nie więcej niż 10 kropli olejku neem. Całość wymaga porządnego wymieszania i gotowe. W ten oto sposób można samodzielnie wykonać oprysk z olejku neem do roślin.

Przeczytaj również: Jak przygotować nawóz ze skórek bananów, bez pestycydów. Najlepszy do pomidorów, papryki i róż

Jak stosować olejek neem do roślin? 

Po przygotowaniu preparatu w butelce ze spryskiwaczem można zabrać się za oprysk roślin. Należy spryskać z osobna zewnętrzną stronę każdego liścia, a następnie wytrzeć go szmatką lub ręcznikiem papierowym. Po zastosowaniu oprysku liście będą się pięknie błyszczeć.

Używając oprysku z olejku neem na działce warto skupić się na gałązkach drzew i krzewów, czyli miejsc, na których najczęściej żerują owady. Co jaki czas opryskiwać rośliny preparatem? Zwykle zaleca się wykonywanie oprysków co 10-15 dni.

Na co uważać, stosując olejek neem do roślin? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, by wykorzystać roztwór w przeciągu kilku godzin, ponieważ po czasie traci on swoje właściwości.

Przed wykonaniem oprysku, warto zrobić próbę na kilku liściach. Wynika to z tego, że niektóre rośliny mogą być zbyt delikatne, by traktować je preparatem. Jeżeli po upływie jednego dnia wszystko będzie w porządku – wówczas bez przeszkód można stosować opryskOlejek neem nie jest wskazany w sytuacji, gdy wykorzystuje się dobroczynne roztocza do ochrony roślin. Oprysk warto wykonywać, gdy słońce nie świeci zbyt mocno (w sezonie letnim dobrze jest przeprowadzać opryskiwanie roślin wieczorem).

Przeczytaj również:

Jak stosować sodę oczyszczoną na ogórki i pomidory? Podlewanie i opryski roztworem z sody

Egzotyczna ozdoba, skuteczne lekarstwo. Właściwości aloesu na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.