Kompost to organiczny nawóz, który idealnie nadaje się do nawożenia upraw. Dostarcza roślinom wielu cennych substancji niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu. Kompost można kupić lub zrobić samodzielnie. Dlaczego warto mieć w ogródku kompostownik, co można do niego wrzucać i jak skutecznie rozwiązać popularne problemy związane z kompostowaniem? Odpowiadamy.
Czytaj artykułŚwierzbnica macedońska to odporna na niekorzystne warunki bylina, która z powodzeniem może posłużyć do ozdoby ogródka. Kwitnie od czerwca do września, wypuszczając wówczas na świat kwiatostany w różnych odcieniach czerwieni, purpury lub różu. W jaki sposób należy uprawiać świerzbnicę macedońską? Pielęgnacja nie jest skomplikowana – z byliną poradzą sobie nawet początkujący ogrodnicy.
Czytaj artykułWielu ogrodników nie wyobraża sobie swoich ogródków bez cebuli. Warzywo znajduje zastosowanie w wielu rozmaitych przepisach kulinarnych. Co więcej, jego uprawa nie jest skomplikowana, wobec czego z pielęgnacją radzą sobie nawet początkujący ogrodnicy. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób suszyć świeżo zebraną cebulę i jak przechowywać zbiory, by były długo twarde i świeże. Wyjaśniamy!
Czytaj artykułZaraza ziemniaczana to groźna choroba, która może zaatakować uprawiane w pocie czoła pomidory. Jeżeli zauważymy symptomy takie jak brunatnienie części zielonych roślin czy gnicie owoców, należy działać szybko. Nie zaszkodzi również przeprowadzenie pewnych ekologicznych zabiegów profilaktycznych – między innymi oprysku na bazie gnojówki ze skrzypu polnego.
Czytaj artykułRóże to kwiaty obecne w wielu polskich ogrodach. Rzeczone rośliny onieśmielają swoimi wspaniałymi walorami estetycznymi. Ważne jest jednak to, by pamiętać o prawidłowej pielęgnacji róż. Dzięki pewnym zabiegom kwiaty będą cudownie kwitły. Jak zadbać o róże w lipcu? Ważne jest między innymi usuwanie przekwitłych kwiatostanów oraz widłowanie roślin.
Czytaj artykułOgórki to warzywa, które są ochoczo uprawiane przez domorosłych ogrodników. Wartą uwagi odmianą rzeczonej rośliny jest odmiana 'Lemon', która odznacza się niezwykle oryginalnym wyglądem oraz smakiem. W jaki sposób należy uprawiać ten rodzaj ogórków i co dobrego można z nich zrobić? Sprawdź wymagania dotyczące pielęgnacji!
Czytaj artykułCebula to jedno z najchętniej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach. Nie jest skomplikowana w pielęgnacji, jednak trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Istotne okazuje się przeprowadzenie zbiorów w odpowiednim terminie, a także późniejsze suszenie i przechowywanie cebuli. A co można posadzić w miejscu, w którym wcześniej rosło rzeczone warzywo? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułBardzo często drzewa owocowe, takie jak grusze czy śliwy, są odwiedzane przez osy. Rzeczone owady nierzadko stają się istnym utrapieniem – żerują na owocach, co negatywnie odbija się na ilości i jakości plonów. Z tego względu warto zastosować pewne zabezpieczenie, dzięki któremu da się ochronić śliwy i grusze przed osami. O co konkretnie chodzi? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPrzetacznik szypułkowy to roślina płożąca, która jest często wykorzystywana do zadarniania pustych przestrzeni w ogrodzie. Odmiana 'Georgia Blue' jest ceniona ze względu na swoje wspaniałe kwiaty, które wielu osobom mogą przypominać niezapominajki. Chcąc uprawiać przetacznik szypułkowy w ogródku, trzeba wiedzieć, jakie wymagania ma owa roślina. O czym pamiętać, jeśli chodzi o jej pielęgnację? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPoczątkujący ogrodnicy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że istnieją pewne niebezpieczne gatunki roślin, na które można natknąć się w ogródku. Niektóre z nich są uprawiane z uwagi na walory ozdobne. Szczególnie niebezpieczne są te, które przypominają rośliny jadalne. Nawet niewielka ilość może doprowadzić do zatrucia. Sprawdź 10 najbardziej niebezpiecznych roślin w ogrodzie i dowiedz się, czy można je zostawić, czy lepiej usunąć.
Czytaj artykułPor to popularne warzywo, które ochoczo uprawiamy w naszych przydomowych ogródkach. Jego pielęgnacja nie jest skomplikowana, warto jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Jedną z ważnych kwestii jest kwitnienie pora. Jeśli zaobserwujemy, że roślina zaczyna wypuszczać kwiatostany, to wówczas należy działać szybko. Dlaczego to takie istotne? Wyjaśniamy!
Czytaj artykułDrewno jest jednym z najpopularniejszych rodzajów opału. Co ciekawe, oprócz tradycyjnych gatunków, takich jak buk, grab czy dąb, wiele osób wykorzystuje do palenia drewno owocowe. Okazuje się, że tego rodzaju drzewa mogą odznaczać się świetnymi właściwościami grzewczymi. Jakie są zalety i wady palenia drewnem owocowym i jaki gatunek sprawdzi się do tego celu najlepiej? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPellet drzewny to materiał opałowy, który z roku na rok staje się coraz popularniejszy. Niedawno w życie weszły nowe przepisy dotyczące wymagań jakościowych rzeczonego opału. Z uwagi na zmiany w prawie, ceny pelletu mogą pójść w górę. Ile kosztuje pellet drzewny w czerwcu 2025 i czy jesienią będzie droższy? Odpowiadamy.
Czytaj artykułOdętka wirginijska to urocza roślina, którą warto mieć w swoim ogródku. Jej charakterystyczna prezencja sprawi, że przydomowa przestrzeń nabierze wyjątkowego charakteru. Co więcej – uprawa owej uroczej byliny nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy pamiętać jedynie o kilku ważnych wskazówkach dotyczących pielęgnacji. Jak uprawiać odętkę wirginijską w ogrodzie? Odpowiadamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 15
- Następna