Porady domowe
Osady z wody i mydła oraz kamień odkładający się na łazienkowych płytkach potrafią odbierać im cały urok. Chcesz wiedzieć, jak czyścić płytki w łazience, te ścienne i te na podłodze, wykorzystując do tego wyłącznie domowe środki? Wypróbowałam wiele metod, ale tylko te 3 rzeczywiście przywróciły wypłytkowanej powierzchni połysk, wysyciły kolor i usunęły nieestetyczne zacieki, pozostawiając czyste zarówno porowate kafelki, jak i jasne, cofnięte fugi.
Czytaj artykułWybór odpowiedniego paliwa do ogrzewania ma duże znaczenie. Na rynku dominują produkty certyfikowane, ale wciąż można trafić na materiały niższej jakości, które kuszą atrakcyjną ceną. Z różnych przyczyn nie warto oszczędzać na pellecie, a niska wydajność energetyczna granulatu to wierzchołek przysłowiowej góry lodowej. Zanieczyszczony materiał nieznanego pochodzenia to więcej popiołu, wyższe ryzyko emisji szkodliwych substancji, a także większe prawdopodobieństwo awarii kotła. Po czym poznać jakość pelletu? Koniecznie zwróć uwagę na te cechy, a unikniesz problemów z piecem i wysokich kosztów naprawy.
Czytaj artykułMech może wyrosnąć wszędzie, również w przestrzeniach między kostkami brukowymi i na samej ich powierzchni. Jego rozwojowi sprzyjają łagodne i bezśnieżne zimy, jakie mamy w ostatnich latach, więc musimy się z nim zmagać nawet poza sezonem. Możemy się go pozbyć na wiele sposobów, ale nie wszystkie są przyjazne środowisku. Warto wybrać te, które są całkowicie naturalne. Sprawdź, jak usunąć mech z kostki brukowej bez użycia chemii.
Czytaj artykułRęczniki to nieodłączny element naszej codziennej rutyny. Sięgamy po nie każdego dnia, dlatego należy zadbać o ich regularne pranie. Niestety z czasem zaczynają tracić swoją pierwotną miękkość, stają się szorstkie i nieprzyjemne w dotyku. Są jednak sposoby, które sprawią, że znów staną się one miękkie i puszyste. Z pomocą przyjdą produkty, które większość z nas ma w swojej kuchni, takie jak ocet, soda czy kwasek cytrynowy. Mam też swój sposób, który pozwoli przywrócić ręcznikom ich dawną miękkość i komfort użytkowania. Co będzie potrzebne?
Czytaj artykułDrewno kominkowe nie chce się palić? Zazwyczaj jest to efekt jednego z najczęstszych błędów popełnianych podczas jego przechowywania. Jeśli drewno było zbyt krótko lub niewłaściwe składowane, mogło nabrać wilgoci. Unikniemy tego problemu, umieszczając je w suchym, dobrze wentylowanym miejscu, z dala od bezpośredniego kontaktu z ziemią. Podpowiadamy, na czym polega sezonowanie drewna i jakie są najczęstsze błędy w jego przechowywaniu.
Czytaj artykułWybór odpowiedniego drewna opałowego ma ogromny wpływ na efektywność ogrzewania. Drewno drewnu nierówne i warto o tym pamiętać. Jedne gatunki mają wysoką wartość opałową, podczas gdy inne szybciej się spalają i dają mniej ciepła. Czy olcha to dobre drewno do palenia w kominku? Jest miękkie i posiada charakterystyczny zapach, a przy tym stosunkowo dobrze się pali. Sprawdź, jakie są zalety i wady drewna olchowego oraz czy może ono zastąpić grab.
Czytaj artykułTworzywa sztuczne obecne są w każdej dziedzinie życia, bo już w przedbiegach wygrywają z innymi materiałami pod względem trwałości, plastyczności i kosztów produkcji. Niestety skutkiem produkcji plastiku na olbrzymią skalę są jego drobinki przedostające się do wody i gleby. Mikroplastik w kranie to nie wymysł, a realny problem odpadów trudnych do dostrzeżenia gołym okiem i szkodliwych dla organizmu. Na szczęście badania naukowe pokazują, że da się minimalizować ryzyko jego spożycia. Podpowiadamy, jak usunąć mikroplastik z wody z kranu, wystarczy ci tradycyjny filtr do kawy.
Czytaj artykułRegularne czyszczenie okapu kuchennego to nie tylko kwestia estetyki. Pomaga usunąć nagromadzony brud i tłuszcz, co poprawia wydajność urządzenia oraz jego zdolność do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów i pary. Czyszczenie okapu to żmudne zajęcie, które często nie przynosi pożądanych efektów. Ale wcale tak być nie musi. Poznaj nietypowy sposób na usunięcie tłuszczu z okapu, który skutecznie usuwa nawet stary brud (i to bez użycia szkodliwej chemii).
Czytaj artykułFiranki są ponadczasową dekoracją wnętrza, ale tracą cały swój urok, gdy zgromadzi się na nich kurz i brud. Chociaż w takiej sytuacji wypranie ich wydaje się najbardziej oczywistym rozwiązaniem, to żmudne zadanie, na które nie zawsze mamy czas. Co ciekawe, firanki można odświeżyć bez zdejmowania i prania. Jak to zrobić? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułFugi w łazience brudzą się niesłychanie szybko. Łatwo wchłaniają zanieczyszczenia oraz wilgoć, na które są narażone każdego dnia. Często pomijamy je podczas rutynowych porządków, co jest błędem, bo im dłużej zwlekamy z ich czyszczeniem, tym bardziej one czernieją. Czym wyczyścić fugi, by wyglądały jak nowe? Przedstawiamy przepis na domowy środek, który działa lepiej niż chemia ze sklepu.
Czytaj artykułSrebrna biżuteria jest elegancka i ponadczasowa, co czyni ją doskonałym wyborem na wiele okazji. Niestety z czasem zaczyna czernieć i pokrywać się brzydkim nalotem. Czy świadczy to o jej słabej jakości? Ciemnienie srebra jest procesem naturalnym i nie należy się tym martwić. Zanim użyjesz specjalnych płynów do czyszczenia biżuterii, wypróbuj domowe sposoby, dzięki którym srebro odzyska swój dawny blask. Ciemny nalot szybko zniknie.
Czytaj artykułPozbycie się pleśni z zainfekowanej powierzchni ścian i narożników oraz trudno dostępnych zakamarków o pogorszonej cyrkulacji powietrza wymaga użycia odpowiednich środków. Zamiast eksperymentować z ostrą chemią, lepiej sięgać póki czas po naturalne preparaty – o tym, że popularny składnik kosmetyków pochodzący z moich ulubionych owoców działa na grzyby pleśniowe równie dobrze, co gotowe środki, nie miałam pojęcia, dopóki o jego skuteczności nie opowiedziała mi mama. Odtąd używam tylko tego, a po pleśni w szafie i przy grzejnikach nie ma śladu.
Czytaj artykułOgrzewanie podłogowe znamy wszyscy – komfort ciepłej podłogi pod stopami w chłodne poranki to prawdziwa przyjemność. Nie każdy wie jednak, iż istnieje inna, równie praktyczna alternatywa dla tradycyjnych systemów grzewczych, czyli ogrzewanie sufitowe. Jak działa i czy warto się na nie zdecydować?
Czytaj artykułNa pierwszy rzut oka mole wydają się niegroźne, ale szybko się rozprzestrzeniają i zanieczyszczają produkty spożywcze. Jak zatem skutecznie pozbyć się tych nieproszonych gości i zapobiec ich ponownemu pojawieniu się? W rozwiązaniu problemu pomocne mogą okazać się sposoby domowe, ale należy też pamiętać o utrzymywaniu czystości i porządku w kuchni. Sprawdź, jak zrobić pułapkę na mole DIY oraz jakie kroki podjąć, aby uniknąć przyszłych nawrotów owadów.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 132
- Następna