Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przygotować nawóz ze skórek bananów, bez pestycydów. Najlepszy do pomidorów, papryki i róż

Naturalne, domowe nawozy to pewność tego, czym karmimy rośliny. Wokół nawozu ze skórek bananów powstało wiele kontrowersji na temat pestycydów, które są szkodliwe dla organizmu człowieka. Nawóz ten może być bezpieczny i wzbogacać glebę, ale trzeba go odpowiednio przygotować. Jak poprawnie wykonać nawóz z bananów bez pestycydów?

Jak przygotować nawóz ze skórek bananów, bez pestycydów. Najlepszy do pomidorów, papryki i róż
Banany mają w swojej skórce szkodliwe substancje, które razem z nawozem przenikają do roślin. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie właściwości mają skórki bananów?

Skórki z banana, które wyrzucamy po zjedzeniu owocu, mogą zostać przerobione na domowy, naturalny nawóz wspierający rozwój roślin. Pozostałości po bananie pozytywnie wpłyną zarówno na warzywa, owoce, jak i kwiaty.

Skórki z bananów zawierają dużo mikro i makroelementów, które wspomagają rozwój rośliny. Stosując więc nawóz z pozostałości po bananie, dostarczymy:

 • potasu;
 • fosforu;
 • wapnia;
 • magnezu;
 • miedzi;
 • cynku;
 • manganu.

Dzięki takiemu składowi ze skórek z banana można wykonać nawóz, który nie będzie zawierał azotu. Nie oznacza to jednak, że całkowicie pozbawimy rośliny azotu. Zawartość wapnia wesprze pobieranie tego składnika z ziemi w odpowiednich ilościach. Dzięki temu unikniemy przenawożenia.

Duża zawartość potasu w skórkach bananów wpłynie na prawidłowe zachodzenie procesów chemicznych i metabolicznych rośliny. Składnik wspiera przepływ wody i innych składników odżywczych pobieranych z gleby.

Fosfor, którego również jest bardzo dużo w skórkach z bananów, pomoże roślinie w rozwoju systemu korzeniowego i będzie odpowiadać za jej prawidłowy wzrost i owocowanie. Kwiaty dzięki składnikowi będą bujnie i długo kwitnąć.

Przeczytaj również: 11 naturalnych nawozów dla roślin domowych. Jak zrobić eko nawóz?

Jak przygotować nawóz z bananów bez pestycydów?

Przed przygotowaniem naturalnego nawozu z odpadów po owocu, pojawiają się obawy dotyczące występowania pestycydów na skórkach bananów. Powszechnie wiadomo, że substancje są używane szczególnie na tropikalnych plantacjach i mogą być szkodliwe dla organizmu człowieka. Nawóz można wykonać bez pestycydów.

W celu pozbycia się szkodliwych pestycydów ze skórek z bananów należy wiedzieć, jak działają substancje. Przenikają one w głąb skóry owocu i są one odporne na oddziaływanie deszczu lub mycie ich. Skuteczna nie będzie również gorąca woda.

Do wykonania nawozu z bananów bez pestycydów skórki przygotowujemy w odpowiedni sposób. Zewnętrzną część owocu umieszczamy w dużym słoiku, który następnie zalewamy 1 litrem wody - najlepiej deszczówki. Na taką ilość wody dajemy pół szklanki dowolnego octu i odstawiamy na około 3 minuty. Taka kwaśna woda pozwala na usunięcie wszelkich bakterii i zewnętrznych zanieczyszczeń.

Po odczekanym czasie mieszankę wylewamy ze słoja. Następnym etapem pozbywania się szkodliwych substancji, aby móc zrobić nawóz z bananów bez pestycydów, jest moczenie skórek w wodzie z sodą.

Czytaj także: Najlepsza do pomidorów i papryki. Jak zrobić i stosować gnojówkę z bananów?

Na 1 litr deszczówki używamy 4 czubate łyżki sody. Soda powinna być rozpuszczona. W takim roztworze zostawiamy skórki z bananów na 15 minut. Dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się niechcianych, szkodliwych pestycydów, które wytrącą się w postaci tłustego nalotu na powierzchni wody.

Ostatnim etapem oczyszczania skórek bananów z pestycydów jest wypłukanie ich w zimnej wodzie. Następnie je osuszamy i otrzymujemy gotowy produkt do stworzenia bezpiecznego, naturalnego nawozu.

Nawóz z bananów bez pestycydów wykonujemy poprzez umieszczenie skórek w słoiku i zalanie ich wodą z deszczu. Zaleca się zachowanie proporcji dwie skórki owocu na 1 litr deszczówki. Mieszankę zakrywamy i odstawiamy w zaciemnione miejsce na około 2 tygodnie.

Po tym czasie ze słoja pozbywamy się skórek, aby pozostawić sam płynny nawóz z bananów bez pestycydów. Dokarmiacz rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:4. Tak przygotowany roztwór jest gotowy do nawożenia roślin mających duże zapotrzebowanie na potas.

Do jakich roślin używać nawozu ze skórek bananów?

Nawóz ze skórek bananów jest bogaty przede wszystkim w potas i fosfor. Z tego powodu można go używać do wzbogacania gleby niektórych warzyw, roślin kwitnących oraz drzew i krzewów owocowych.

Nawozem bananowym możemy podlewać takie rośliny jak:

 • pomidory;
 • papryka;
 • bakłażan;
 • cukinia;
 • maliny;
 • borówki;
 • róże;
 • rododendrony;
 • storczyki.

Przekrój roślin, do których możemy wykorzystać nawóz ze skórek bananów bez pestycydów jest naprawdę szeroki. Używanie go wpłynie na pozytywny rozwój sadzonek. Kwiaty będą bujnie kwitnąć i cieszyć wyglądem przez długi czas. Warzywa i owoce natomiast będą rosły duże, pyszne i zdrowe. Stosowanie nawozu bananowego ochroni również rośliny przed atakami szkodników.

Zobacz również:

Nawożenie drzew owocowych — kiedy i czym nawozić? Naturalne nawozy pod drzewa owocowe

Pomidory będą duże, soczyste i zdrowe. Jak przygotować oprysk z aspiryny na pomidory?

Woda z bogactwem witamin na lepsze kwitnienie. Róże będą zdrowo i bujnie kwitły

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.