Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
  • Deccoria.pl
  • Artykuły
  • Porady ogrodnicze
  • Żywopłot liściasty — jak i kiedy przycinać krzewy, żeby żywopłot był gęsty i zdrowy? Nawożenie i pielęgnacja żywopłotów liściastych
Porady ogrodnicze

Żywopłot liściasty — jak i kiedy przycinać krzewy, żeby żywopłot był gęsty i zdrowy? Nawożenie i pielęgnacja żywopłotów liściastych

Żywopłot liściasty zazwyczaj tworzy się z grabu, laurowiśni, pierisa japońskiego, derenia, głogu czy forsycji. Jednak dobrze sprawdzają się także inne liściaste krzewy oraz drzewa. Żywopłot z tych roślin stanowi piękną ozdobę ogrodu, ale wymaga także regularnej pielęgnacji. Szczególnie istotne są przycinanie i nawożenie. Dowiedz się więcej o wymaganiach żywopłotu liściastego.

Żywopłot liściasty — jak i kiedy przycinać krzewy, żeby żywopłot był gęsty i zdrowy? Nawożenie i pielęgnacja żywopłotów liściastych
Żywopłot liściasty zdecydowanie warto posadzić w swoim ogrodzie!Fot.123RF.com

Spis treści:

Żywopłot liściasty — zalety i wady

Jedną z największych zalet żywopłotu liściastego jest to, że jest bardzo dekoracyjny o każdej porze roku.

  • Wiosną wiele krzewów i drzew kwitnie, dzięki czemu osłona wokół ogrodu jest bardzo kolorowa. Ponadto wokół unosi się wspaniały zapach.
  • Latem rośliny pokrywają się gęstą kopułą liści i stanowią piękne tło dla kwiatów.
  • Jesienią drzewa i krzewy się przebarwiają na złoto, pomarańcz i czerwień, co dodatkowo urozmaica krajobraz za oknem.
  • Zimą np. grab, pieris czy laurowiśnia zachowują suche liście na gałęziach aż do wiosny. To sprawia, że możesz cieszyć się piękną dekoracją ogrodu, nawet gdy inne rośliny śpią.

Dodatkową zaletą tego żywopłotu jest to, że stanowi schronienie dla ptaków i owadów. Dzięki temu w krzewach i drzewach mogą skryć się np. jerzyki, które polują na komary lub pleszki czy sikorki zjadające opuchlaki, chrząszcze i muchówki. W rezultacie po posadzeniu żywopłotu zyskasz naturalnych sprzymierzeńców w walce ze szkodnikami.

Niestety żywopłot liściasty ma także pewne wady

  • Większość krzewów i drzew zrzuca liście na zimę, przez co o tej porze roku żywopłot nie daje poczucia prywatności tak jak wiosną czy latem. To może być problematyczne dla osób, którym zależy na osłonie przez cały rok.

  • Liście trzeba regularnie sprzątać. Nawet jeśli żywopłot je zachowuje przez całą zimę, w końcu kiedyś je zrzuca. W rezultacie trzeba co roku poświęcić nieco czasu na ich posprzątanie. Jednak to także pewna zaleta. Liście można wykorzystać do zrobienia lekkiej ziemi liściastej, która będzie stanowić świetną ściółkę!

  • Żywopłot wymaga regularnego przycinania. Inaczej pędy nie będą się rozkrzewiać. Jednak ścięte gałązki można np. rozdrobnić za pomocą siekiery i użyć jako ściółkę na rabaty. Dzięki temu będziesz mieć mniej plewienia.

Przeczytaj również: Najlepsze rośliny na żywopłot liściasty. Wytrzymałe, szybko rosnące i podatne na cięcie

żywopłot liściasty Żywopłoty liściaste pięknie prezentują się w ogrodzie. Fot. 123RF/PICSEL/Pexels

Przycinanie żywopłotu liściastego – zasady

Udało ci się posadzić żywopłot liściasty jesienią lub wczesną wiosną? Młode sadzonki trzeba przycinać już od samego początku. Od tego zależy, czy osłona będzie gęsta od samego dołu. Jeśli zaniedbasz cięcie w pierwszych latach rozwoju, żywopłot od dołu będzie pozbawiony liści.

Aby skracanie pędów nie wyrządziło roślinom krzywdy, należy pamiętać o kilku zasadach przycinania żywopłotu liściastego.

  • Pierwsze cięcie należy wykonać ok. 15-20 cm nad ziemią nad pąkiem. To właśnie z niego wyrosną nowe pędy.
  • W kolejnych latach gałązki należy skracać ok. 15-20 cm nad ostatnim miejscem cięcia.
  • Podczas strzyżenia żywopłotu trzeba obcinać nie tylko górne, ale także boczne pędy. Dzięki temu osłona nie będzie zbyt szeroka.
  • Do cięcia należy wykorzystywać wyłącznie czyste i ostre narzędzia! Używanie brudnego sekatora stwarza ryzyko zarażenia roślin chorobami grzybowymi. Z pewnością wolisz tego uniknąć.

Bardzo istotne w przycinaniu żywopłotów jest także trzymanie się odpowiednich terminów.

Kiedy przycinać żywopłot liściasty — terminy

Termin cięcia należy dostosować do potrzeb rośliny. Tak więc:

  • wczesną wiosną tnie się wyłącznie żywopłot z drzew i krzewów, które zrzucają liście jesienią. Wyjątkiem są gatunki, które kwitną w marcu i kwietniu, np. forsycja;

  • po 15 maja, czyli po ryzyku wystąpienia przymrozków, przycina się rośliny, które zachowują liście na zimę i kwitną wczesną wiosną. O tej porze należy opracować także te okazy, które mają tendencję do „płakania”, czyli mocno tracą soki po przycięciu. Są to buk, grab i klon polny.

Jeśli drzewa i krzewy za bardzo się rozrosły, można wykonać drugie cięcie w sierpniu. Jednak nie należy zwlekać ze skracaniem pędów o tej porze roku. Im później wykonasz ten zabieg, tym większe ryzyko, że gałęzie nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy. W rezultacie Twój żywopłot przemarznie.

Przeczytaj również: Gotowy żywopłot będziesz miał w kilka godzin. Wystarczy posadzić te rośliny

Żywopłot liściasty — podlewanie

Zazwyczaj żywopłot sadzi się naokoło działki. Zdarza się, że ma on kilkaset metrów długości. Zastanawiasz się, czy trzeba go podlewać? Wiele zależy m.in. od terminu sadzenia. Żywopłot założony:

  • jesienią, z sadzonek z tzw. gołym korzeniem, nie wymaga podlewania. O tej porze roku jest dość wilgotno, więc rośliny nie mają problemu z dostępem do wody. Do wiosny zdążą się ukorzenić, dzięki czemu będą mogły pobierać potrzebne substancje z głębi ziemi;

  • wiosną z sadzonek w doniczkach będzie wymagać podlewania, zwłaszcza latem. Młode rośliny potrzebują wody do tego, żeby się ukorzenić i móc utrzymać liście. Jej niedobór może sprawić, że zaczną usychać, ponieważ nie są jeszcze w stanie samodzielnie szukać wody w głębi ziemi.

Podlewanie może być konieczne, także jeśli stworzysz żywopłot z roślin, które uwielbiają wilgotną glebę. Do nich należy np. berberys. Niedobór wody w sezonie sprawi, że zacznie on tracić swoje piękne liście. Natomiast rodzime gatunki drzew i krzewów, np. buk, grab, cis czy klon, znacznie lepiej radzą sobie z suszą. Tworzą głębokie systemy korzeniowe, więc mogą przetrwać wiele dni bez wody.

Aby ograniczyć konieczność częstego podlewania i ułatwić roślinom przetrwanie suszy, warto ściółkować wokół nich glebę. Świetnie do tego sprawdza się np. ziemia liściowa.

Żywopłot liściasty — nawożenie

Aby pobudzić żywopłot do rozwoju liści, warto na początku sezonu wzmocnić go porządną dawką nawozu. Możesz sięgnąć po preparaty mineralne, które zawierają starannie dobraną ilość składników odżywczych. Zapewniają one równomierny wzrost i rozwój pędów.

Inne rozwiązanie to naturalne nawozy. Dobrze sprawdzi się np. obornik granulowany. Jego używanie nie niesie ze sobą ryzyka przenawożenia, dlatego nie uszkodzisz korzeni roślin. Ponadto ten preparat:

  • zawiera zrównoważoną ilość składników odżywczych, które powoli się rozpuszczają i przenikają do ziemi;
  • można rozpuścić w wodzie. Używanie oborniku w płynnej wersji sprawia, że substancje są łatwo dostępne i szybko zostają wchłonięte przez rośliny.

Jeśli żywopłot jest słaby, można dodatkowo wzmocnić go jesienią nawozem z fosforem i potasem.

Żywopłot liściasty — warto wiedzieć

Założenie żywopłotu z roślin liściastych jest tanie, jeśli korzystasz z sadzonek z gołym korzeniem. One są dostępne głównie jesienią i bardzo wczesną wiosną. Jeden pęd o długości 50-70 cm może kosztować zaledwie od 20 do 50 gr. To sprawia, że można ich kupić dużo bez nadmiernego nadwyrężania budżetu.

 Zaletą sadzonek z gołym korzeniem jest to, że można je łatwo przechowywać. Wystarczy umieścić je w pęczkach w ziemi lub w wiaderkach z ziemią. W takich warunkach nie wyschną i będą gotowe do posadzenia, gdy będziesz mieć na to czas.

Aby żywopłot liściasty był gęsty, sadź rośliny w dwóch rzędach „na zakładkę”. Choć będziesz potrzebować więcej sadzonek, efekt jest tego warty.

Przeczytaj również: 

Rozmnażanie róż. Sprawdź, jak i kiedy można rozmnażać róże - najlepsze i proste metody

Bananowiec - niezwykła roślina do domu i ogrodu. Jeśli się postarasz, zakwitnie i wyda owoce

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.