Spis treści:
Czosnek bylinowy – ciekawe odmiany
Czosnki bylinowe to urzekające rośliny, które latem zachwycają niezwykle obfitym kwitnieniem. Ich idealnie okrągłe, wznoszące się na pędach kwiatostany przypominają pompony i są widoczne nawet z daleka. Wyglądają podobnie do innych czosnków ozdobnych, ale stanowią ich hybrydę. W odróżnieniu od nich nie tworzą dużych cebul. Są bylinami, czyli roślinami wieloletnimi, których części nadziemne zamierają po zakończeniu kwitnienia. W kolejnym roku odradzają się na wiosnę, a później na nowo rozpoczynają wytwarzanie kwiatów.
Rośliny te zachwycają gęstymi, zwartymi kępami wąskich i błyszczących liści, przypominającymi trawę. Dorastają one do 40-50 cm wysokości i ok. 30-40 szerokości, a od końca czerwca do sierpnia zdobią je ażurowe, najczęściej fioletowe kwiaty o średnicy ok. 5 cm. Czosnki bylinowe możemy zakupić w formie sadzonek gotowych do umieszczenia na stałym stanowisku w ogrodzie (czosnki ozdobne sprzedawane są jako cebule). Dzięki temu możemy sadzić je nie tylko jesienią jak w przypadku większości roślin cebulowych, ale również wiosną lub latem – w dowolnym momencie sezonu wegetacyjnego.
Czosnek bylinowy występuje w wielu ciekawych odmianach. Które z nich warto wprowadzić do swojego ogrodu?
- Czosnek bylinowy 'Little Sapphire' – osiąga ok. 30 cm wysokości i ma liliowe kwiaty;
- Czosnek bylinowy 'Millenium' – to najpopularniejsza odmiana tych kwiatów. Dorasta do 50 cm i kwitnie na kolor fioletowo-różowy;
- Czosnek bylinowy 'Medusa Hair' – kępy mają ok. 40 cm wysokości i zdobią je fioletowe kwiaty.
Czosnek bylinowy zachwyca kulistymi kwiatostanami i zwartym pokrojem. Fot. jamescade/123RF.com
Przeczytaj również: Obowiązkowy zimowy zabieg przy hortensjach. Gwarantuje bujne krzewy i dużo kwiatów
Jak uprawiać czosnki bylinowe?
Czosnek bylinowy jest niekłopotliwą i praktycznie bezobsługową rośliną. Obficie kwitnie nawet w pełnym słońcu, nie wymaga częstego podlewania ani dodatkowej ochrony przed szkodnikami i chorobami. Czosnek bylinowy jest nieatrakcyjny dla ślimaków, ale dla pożytecznych zapylaczy – wręcz przeciwnie. Pszczoły, motyle i trzmiele bardzo chętnie odwiedzają te piękne kwiaty. Warto zatem posadzić je w swoim ogrodzie. Jak uprawiać czosnki bylinowe? Oto garść najważniejszych wskazówek:
- Ziemia – czosnek bylinowy poradzi sobie w każdej glebie, nawet przeciętnej. Warto, aby była lekka i przepuszczalna;
- Stanowisko – rośliny te uprawiamy w słonecznych i osłoniętych od wiatru miejscach;
- Podlewanie – bylina ta nie lubi nadmiaru wody w podłożu i dobrze znosi suszę, warto więc podlewać ją bardzo oszczędnie;
- Nawożenie – nie jest konieczne, ale rośliny możemy raz w sezonie podsypać kompostem (np. wiosną);
- Zimowanie – czosnki cebulowe są całkowicie mrozoodporne i nie muszą być okrywane na zimę.
Czosnki ozdobne są łatwymi w uprawie bylinami, które zachwycą nas długim i obfitym kwitnieniem. Warto znaleźć dla nich miejsce na słonecznej rabacie w ogrodzie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Siew pelargonii bluszczolistnej i rabatowej. Wiosną będziesz mieć burzę kwiatów w ogrodzie
Długo były w cieniu pnących sióstr. Piękne odmiany i wymagania powojników bylinowych