Spis treści:
- Pelargonia – piękność z Afryki
- Pelargonia rabatowa a bluszczolistna
- Polecane odmiany pelargonii rabatowej i bluszczolistnej
- Siew pelargonii rabatowej i bluszczolistnej
Pelargonia – piękność z Afryki
Pelargonie pochodzą z Afryki Południowej, gdzie rosną w naturalnym środowisku jako rośliny wieloletnie. W naszych warunkach klimatycznych uprawiane są zazwyczaj jako rośliny jednoroczne, gdyż nie są odporne na mrozy. Charakteryzują się długim okresem kwitnienia, pięknymi kolorami kwiatów oraz różnorodnością pokrojów. Minęły już czasy, kiedy kojarzyły się z babcinym balkonem, dziś ich odmiany mogą stworzyć zróżnicowane kompozycje. Odpowiednio pielęgnowane pelargonie będą kwitły od maja do października. Dzięki temu są uniwersalne i sprawdzają się zarówno w donicach, na balkonach, jak i na rabatach ogrodowych.
Pelargonie należą do rodziny bodziszkowatych, która charakteryzuje się specyficznie pachnącymi liśćmi. Ich kwiaty wprawdzie nie pachną, ale przyciągają owady zapylające, które przy okazji zapylą również inne rośliny w ogrodzie. I tu pojawia się pewien paradoks, bo pelargonie z jednej strony wabią owady pożyteczne, ale zapach ich liści działa odstraszająco na komary czy meszki. To sprawka olejku geraniowego, który wytwarzają rośliny z rodziny bodziszkowatych. Dlatego warto obsadzić nimi balkon lub parapet.
Pelargonia bluszczolistna i rabatowa to najpopularniejesze kwiaty w polskich ogrodach. Fot. borzywoj/Jaclyn Vernace/CanvaPro
Pelargonia rabatowa a bluszczolistna
Te afrykańskie rośliny w naturze tworzą nawet trzymetrowe krzewy, w naszych warunkach są z reguły mniejsze. Dzięki staraniom hodowców doczekaliśmy się wielu nowych krzyżówek i odmian tych kwiatów. Najpopularniejsze są u nas pelargonie rabatowe i bluszczolistne. Czym się do siebie różnią?
Pelargonie rabatowe (łac. Pelargonium zonale) mają wzniesiony pokrój, mięsiste pędy oraz charakterystyczne, lekko owłosione liście. Ich kwiaty tworzą gęste kule i występują w wielu kolorach, od białych, przez różowe, po intensywnie czerwone. Posadzone na rabatach utworzą imponujące, kwietne dywany.
Pelargonie bluszczolistne (łac. Pelargonium peltatum) mają zwisające pędy, co czyni je idealnym wyborem do wiszących donic i skrzynek balkonowych. Ich liście są grube, gładkie i przypominają liście bluszczu, od którego wzięły swoją nazwę. Kwiaty są delikatniejsze niż u odmian rabatowych, ale równie dekoracyjne. Przez cały sezon spływają kolorowymi kaskadami z barierek balkonowych i parapetów.
Przeczytaj również: Pielęgnacja pelargonii w zimie. W styczniu potrzebują ważnego zabiegu, by obudzić się na wiosnę
Polecane odmiany pelargonii rabatowej i bluszczolistnej
Odmian pelargonii są setki i można tu przebierać w kolorach, pokroju i wielkości kwiatów oraz pędów. Wybraliśmy spośród nich te, które najbardziej różnią się między sobą.
Odmiany pelargonii rabatowej:
- 'Maverick' – odmiana o dużych kwiatach w różnych kolorach, idealna na rabaty.
- 'Dolomites fantastic' – charakteryzuje postrzępionymi, często dwukolorowymi kwiatami;
- 'BullsEye' – odmiana z ciemnymi liśćmi, co podkreśla kolor kwiatów;
- 'Trendix Orange' - odmiana pelargonii o pomarańczowych kwiatach;
- 'Flower Fairy Violet' - daje kwiaty w kolorach od fioletu do różu.
Odmiany pelargonii bluszczolistnej:
- 'Super Cascade' – o długo zwisających pędach i kwiatach w różnych kolorach
- 'Lilac Gem' – odmiana o kwiatach półpełnych w kolorach fioletowych;
- "Galilee" – kwiaty pełne, różowe, długość pędów do 60 cm;
- 'Rio Grande' - o kwiatach pojedynczych, ciemnobrązowych z białym spodem;
- 'L'Elegante' - kwiaty białe dla których tłem są niebieskawe liście z żołtym brzegiem.
Kupując nasiona pelargonii, warto zasięgnąć opinii sprzedawcy i dokładnie czytać etykiety. Większość z nich opisuje przyszły wygląd rośliny, dzięki czemu możliwe jest skomponowanie ciekawych zestawień.
Optymalny siew pelargonii na rozsadę to okres między styczniem a marcem. Fot. Nestor Marinez Nieva/Canva Pro
Siew pelargonii rabatowej i bluszczolistnej
Dzięki wysianiu pelargonii z nasion nie tylko oszczędzisz pieniądze, ale uzyskasz zdrowsze i silniejsze rośliny. Aby wykiełkować, nasiona potrzebują pokojowej temperatury. Optymalny termin siewu pelargonii to okres od stycznia do marca. Im wcześniej wysiejemy nasiona, tym więcej czasu rośliny będą miały na rozwój przed sezonem. Przygotuj pojemniki z lekką, przepuszczalną ziemią, do której możesz dodać trochę piasku lub perlity. Nasiona wcześniej namocz w wodzie na dobę. Jak wygląda siew pelargonii rabatowej i bluszczolistnej krok po kroku?
- wypełnij pojemniki ziemią, lekko ugnieć powierzchnię;
- rozłóż nasiona na powierzchni, zachowując odstępy;
- przysyp cienką warstwą ziemi lub piasku (około 2 mm);
- zroś ziemię wodą, używając spryskiwacza;
- na trzy tygodnie możesz przykryć wysiew podziurawioną folią, co przyspieszy kiełkowanie.
Wysiane w ten sposób nasiona należy odpowiednio pielęgnować. Przede wszystkim zapewnij im dostęp do światła, stawiając je najlepiej na wschodnim lub południowym oknie. W razie potrzeby konieczne może okazać się użycie lamp do doświetlania. Aby nasiona szybko wykiełkowały, potrzebują temperatury ok. 20–22°C. Dbaj o umiarkowaną wilgotność podłoża, unikaj przelania. Gdy siewki wykształcą 2–3 pary liści, przepikuj je do osobnych doniczek. Na miejsce stałe wysadź pelargonie dopiero po ustaniu przymrozków, zazwyczaj w maju.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak wybrać dobre nasiona warzyw? Zwróć uwagę na kilka szczegółów, a uprawa będzie udana
Driakiew gołębia – niezwykła bylina do ogrodu. Obficie kwitnie i jest bezproblemowa
Czy tulipany można sadzić w styczniu? Zakwitną nieco później, ale równie pięknie