Spis treści:
- Mikołajek płaskolistny – miododajna bylina
- Uprawa mikołajka płaskolistnego
- Zastosowanie mikołajka w ogrodzie
Mikołajek płaskolistny – miododajna bylina
Mikołajek płaskolistny (Eryngium planum) to atrakcyjna bylina z rodziny selerowatych, która występuje głównie w Europie Południowej i Środkowej, a także w Azji. Osiąga od 40 do nawet 100 cm wysokości i tworzy wzniesioną, sztywną, rozgałęzioną łodygę. W górnej części pokryta jest stalowoniebieskim, woskowatym nalotem. Mikołajek płaskolistny rozwija dwa typy liści. Dolne liście są duże, niepodzielone, drobno ząbkowane na brzegach, wyposażone są w ogonki, mają jajowato-okrągły kształt z wyraźnie widocznym unerwieniem. Przy powierzchni ziemi tworzą rozłożystą rozetę. Z kolei liście pędowe są mniejsze, klapowane, kolczaste oraz pokryte sinoniebieskim, woskowatym nalotem.
Mikołajek płaskolistny zaczyna kwitnienie latem, zwykle w czerwcu. Na szczytach pędów pojawiają się drobne, niebieskofioletowe kwiaty, zebrane w niewielkie, kolczaste kwiatostany o walcowato-kulistym kształcie. U podstawy otoczone są kryzą wąskich, długich, kolczastych liści. Kwiaty rośliny są miododajne, dlatego są chętnie odwiedzane przez mnóstwo owadów zapylających (od pięknych motyli, po pszczoły i trzmiele). Warto też wiedzieć, że mikołajek płaskolistny może kwitnąć aż do pierwszych przymrozków, dzięki czemu będzie doskonałą ozdobą ogrodu nawet wtedy, gdy inne rośliny już usychają.
Uprawa mikołajka płaskolistnego
Mikołajek płaskolistny należy do roślin mało wymagających, a jego pielęgnacja nie wymaga dużych nakładów pracy. Jest mrozoodporny (nie wymaga okrywania na zimę), dobrze rośnie na każdym podłożu i nie potrzebuje regularnego podlewania. Jest też odporny na występowanie chorób i szkodników. Aby jednak cieszył wzrok swoim niezwykłym kwitnieniem aż do pierwszych przymrozków, należy wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach. Podpowiadamy, jak wygląda uprawa i pielęgnacja mikołajka płaskolistnego.
Mikołajek płaskolistny nie jest trudny w uprawie. Fot.Olko1975/CanvaPro
- Sadzenie
Mikołajek płaskolistny uprawia się z bezpośredniego siewu do gruntu lub z rozsady. Nasiona można wysiać do skrzynek w marcu lub kwietniu. Kiełkują zwykle po 30 dniach przy temperaturze 18-24 stopni Celsjusza. Po 6 tygodniach od wysiewu pikujemy młode siewki do doniczek o średnicy 8-10 cm (w tym celu doskonale się sprawdzą wielodoniczki lub zwykle kubki po jogurcie). Natomiast na miejsce stale sadzonki można przenieść dopiero w drugiej połowie maja, jednak najlepiej to zrobić pod koniec lata lub na początku jesieni.
- Stanowisko i ziemia
Bylina ta preferuje stanowiska mocno nasłonecznione – wówczas jej liście będą mocniej wybarwiać się na niebieski kolor. Mikołajek płaskolistny jest tolerancyjny względem podłoża, choć najlepiej rośnie na glebach umiarkowanie żyznych, przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Do jego uprawy sprawdzi się przeciętna lub nawet uboga i sucha gleba ogrodowa. Warto jednak mieć na uwadze, że nie znosi zastoje wody.
Przeczytaj również: Jedne z piękniejszych kwiatów w ogrodzie. Jak siać nasiona lobelii, kiedy najlepiej to zrobić?
- Podlewanie i nawożenie
Mikołajek płaskolistny posiada głęboki i rozgałęziony system korzeniowy. To sprawia, że jest wytrzymały na suszę i nie potrzebuje regularnego podlewania. Wystarczy podlewać go tylko wtedy, gdy gleba jest sucha. Ważne jest, aby nie dopuścić do przelania rośliny, aby nie doprowadzić do zbytniego namoknięcia korzeni. Mikołajek płaskolistny lepiej znosi przesuszenie, niż nadmiar wody. Jeśli chodzi o nawożenie, bylina ta nie potrzebuje regularnego dostarczania składników pokarmowych. Natomiast w razie potrzeby (jeśli jest osłabiona lub ma słabe kwitnienie) można zastosować nawozy wieloskładnikowe o działaniu długotrwałym.
Mikołajek płaskolistny najlepiej rośnie w miejscach dobrze nasłonecznionych. Fot.agatchen/CanvaPro
- Przycinanie
Ważną czynnością w uprawie mikołajka płaskolistnego jest regularne usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Zabieg ten pozwoli utrzymać roślinę w dobrym stanie i zachęci ją do dalszego kwitnienia. Przed zimą można ściąć nisko pędy rośliny i zrobić z nich suche bukiety. Można je też pozostawić, aby zdobiły ogród.
- Rozmnażanie
Mikołajek płaskolistny rozmnaża się głównie przez nasiona, które wysiewa się wiosną do ciepłego inspektu czy pojemników. Na miejsce stale sadzonki przenosimy pod koniec lata lub na początku jesieni. W sprzyjających warunkach może też dawać obfity samosiew. Oprócz tego mikołajki można rozmnażać przez sadzonki korzeniowe. Metoda ta jest jednak trudniejsza ze względu na budowę korzeni rośliny.
Zastosowanie mikołajka w ogrodzie
Mikołajek płaskolistny to niezwykła roślina ozdobna, którą można uprawiać w ogrodach, donicach czy na skalniakach. Jest ciekawym elementem kompozycji rabatowych, zwłaszcza w ogrodach naturalistycznych i wiejskich. Można ją sadzić w towarzystwie jeżówek, krwawników, kłosowców, szałwii ozdobnych, cynii wytwornych, rudbekii, dzielżanów, a nawet ozdobnych traw. Oprócz walorów dekoracyjnych mikołajek przyciąga owady miododajne, które ucieszą z pewnością niejednego ogrodnika. Warto też wiedzieć, że mikołajek płaskolistny jest idealną rośliną na suche bukiety. Ze względu na rzadko spotykaną niebieską barwę, tworzy fantastyczne kompozycje florystyczne m.in. z roślinami w kolorze żółtym lub pomarańczowym.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Co odmiana, to piękniejszy. Uprawa i pielęgnacja goździka ogrodowego