Spis treści:
Krety w czasie zimy
Kret to bardzo interesujące stworzenie. W ciągu godziny potrafi przekopać nawet 15-metrowy tunel, a przez cały dzień zjeść tyle, ile sam waży. Podstawą jego diety są owady, w dużej mierze szkodniki, lecz mimo to wielu ogrodnikom trudno uznać go za swojego sprzymierzeńca. Krecia działalność ma niestety przykre skutki. Choć zwierzęta te nie podgryzają roślin, uszkadzają ich korzenie podczas tworzenia długich korytarzy w ziemi. Budują także swe charakterystyczne kopce, które szpecą nasze grządki i trawniki. Możemy je zauważyć w ogrodzie o każdej porze roku.
Wiele osób błędnie zakłada, że krety zapadają w sen zimowy, a w ogrodzie ponownie pojawiają się dopiero wiosną. Co ciekawe, ssaki te są aktywne nawet podczas najchłodniejszych miesięcy w roku. Ze względu jednak na niską temperaturę oraz zamarzanie gleby, zaczynają drążyć tunele niżej, gdzie ziemia jest luźniejsza i mają szansę znaleźć więcej pożywienia. Im cieplej i bliżej wiosny, tym bliżej powierzchni żerują. Krety żyją średnio 4 lata – zazwyczaj tak długo pozostają w ogrodzie, w którym znajdują spokój i mają pod dostatkiem pokarmu.
Jak pozbyć się kretów zimą? Warto sięgnąć po naturalne metody. Fot. olko1975/123RF.com
Przeczytaj również: Jak się pozbyć nornic zimą w naturalny sposób? Jakie szkody gryzonie wyrządzają w zimowym ogrodzie?
Jak się pozbyć kreta zimą – naturalny sposób
Wiemy już, że krety nie zapadają w sen zimowy i sieją spustoszenie w ogrodzie nawet wtedy, gdy zupełnie się tego nie spodziewamy. Uważajmy, aby zimą ssaki te nie zadomowiły się i nie poczuły się zbyt dobrze na naszej działce. Wiosną, gdy zaczną się rozmnażać, pozbycie się ich może okazać się dużo trudniejsze.
Zastanawiasz się, jak pozbyć się kreta zimą? Warto wypróbować naturalny sposób, którym nie wyrządzimy krzywdy zwierzętom, a jedynie odstraszymy je ze swojego ogrodu. Oto co musimy zrobić krok po kroku:
- Do 4 l wody wlewamy 1/2 szklanki oleju rycynowego (kupimy go w aptece);
- Następnie dodajemy 2 łyżki płynu do mycia naczyń, 3-4 przeciśnięte przez praskę ząbki czosnku oraz po kilka kropel sosu tabasco i miętowego olejku eterycznego;
- Tak przygotowany roztwór wlewamy bezpośrednio do kopca.
Mieszanka ta zawiera składniki, których krety nie tolerują. Po wlaniu jej do tunelu kopiec starannie rozgrabiamy, a sam korytarz staramy się zniszczyć za pomocą motyki.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Mech i porosty na korze – czy szkodzą drzewom owocowym? Jak pozbyć się nalotu z pni i gałęzi?
Prosty przepis na tłuszczowe kule. Nie tylko sikorki je uwielbiają
Jaka jest najlepsza metoda usunięcia pnia drzewa z ogrodu? Będzie szybko i skutecznie