Spis treści:
Czy kret zasypia na zimę?
Kreta nie można jednoznacznie nazwać szkodnikiem. Robi wiele dobrego dla roślin, ponieważ żywi się larwami, owadami, ślimakami i innymi bezkręgowcami, a także małymi ssakami, które w innym razie niszczyłyby nasze uprawy. Co więcej, krecia działalność napowietrza i spulchnia glebę, przynosi więc ogromne korzyści. Stworzenie to jest pożyteczne i objęte częściową ochroną gatunkową. Jednak mało który ogrodnik cieszy się z jego obecności na działce, gdy widzi szpetne kopce na trawniku czy rabatach.
Największa aktywność kretów przypada na wiosnę i jesień. To wtedy ich największy przysmak – pędraki – przebywają blisko powierzchni gruntu, co wynika z przebiegu ich cyklu rozwojowego. Poszukiwanie pożywienia przez krety ułatwia to, że wiosną i jesienią gleba jest najbardziej wilgotna, a temperatura umiarkowana. W niezamarzniętej ziemi mogą łatwo się poruszać, tworząc swe długie tunele. Chociaż właśnie w tym okresie kret jest najbardziej aktywny, nie oznacza to, że zasypia na zimę. Podczas chłodniejszych miesięcy nadal żeruje, ale w głębszych warstwach gleby. Gdy tylko ziemia zaczyna zamarzać, jego pożywienie, czyli dżdżownice, pędraki i inne larwy, chowają się głęboko, a kret podąża za nimi.
Niestety, jeśli kret zadomowi się w naszym ogrodzie jesienią, pozostanie w nim przez całą zimę, zakopany głęboko w ziemi. Wiosną, gdy tylko gleba zacznie rozmarzać i larwy będą bliżej powierzchni, na nowo zauważymy przykre skutki jego działalności. Późna jesień to ostatni moment, aby przegonić kreta przed końcem sezonu. Najłatwiej to zrobić, zabierając mu źródło pożywienia – zwalczając pędraki, a także zakłócając jego spokojne żerowanie. Jak to zrobić? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
Kret nie zapada w sen zimowy. O tej porze nadal żeruje, ale głębiej w ziemi. Fot. fuujin/123RF.com
Przeczytaj również: Dlaczego ptaki nie przylatują do karmnika? Liczy się miejsce, to co im dajesz do jedzenia, a nawet kolor karmnika
Sposób na kreta i pędraki
Kret żywi się pędrakami i ogranicza ich populację. Nie możemy jednak zakładać, że uda mu się zjeść wszystkie larwy. Pędraki występują licznie i wyrządzają ogromne szkody w ogrodzie, trzeba więc podjąć dodatkowe działania, aby je wytępić. Jeśli będzie ich dużo mniej, zniechęcimy kreta do przebywania na naszej działce. Wymaga to jednak sporej cierpliwości, bo wykorzystamy naturalny sposób i nie użyjemy trutek. Co powinniśmy zrobić, aby pozbyć się jednocześnie kreta i pędraków?
- Aeracja – zanim ziemia zamarznie, przeprowadzamy napowietrzanie gleby. Do aeracji możemy wykorzystać specjalne nakładki na buty z kolcami lub urządzenie (aerator). Jeśli ich nie mamy, użyjmy zwykłych wideł. Wystarczy, że w ziemi, gdzie występują pędraki i krety, gęsto wykonamy nakłucia na głębokość 3-10 cm. W ten sposób uszkodzimy tunele oraz zniszczymy część pędraków. Ponadto kret podczas wykonywania pracy usłyszy hałas i poczuje wibracje, co jest dla niego bardzo uciążliwe. Po zabiegu warto zastosować też odstraszacze ultradźwiękowe.
- Usuwanie pędraków – kolejnym krokiem jest eliminacja larw, którymi żywią się krety. Aby pozbyć się pędraków, po aeracji i przed nadejściem silnych mrozów, rozsypujemy grubą warstwę ziemi okrzemkowej i mieszamy ją z glebą. Wskutek kontaktu z tym naturalnym produktem szkodniki zginą. Dodatkowym plusem zastosowania ziemi okrzemkowej jest to, że działa ona na glebę jak nawóz. Do zwalczania pędraków możemy wykorzystać też mieszankę przygotowaną z wody i płynu do mycia naczyń (2 łyżki delikatnego detergentu na 1 l wody). Polewamy nią miejsca, gdzie pojawiły się krety i szkodniki glebowe.
Zabiegi warto powtórzyć wiosną, gdy pozostałe przy życiu pędraki znów będą żerować bliżej powierzchni. W ten sposób pozbędziemy się większości z nich, a przy okazji zniechęcimy kreta do przebywania w naszym ogrodzie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kiedy bielić drzewa? Przypilnuj terminu, bo jest kluczowy w tym zabiegu
Grudzień w ogrodzie. Co jeszcze można posadzić, jak zadbać o rośliny ozdobne i trawnik?
Na czym polega kompostowanie na zimno? Jak zimą dbać o pryzmę kompostową?