Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Ewa Leśniewska

Ewa Leśniewska

Ukończyłam filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz technologię żywności i żywienia człowieka na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Jako świeżo upieczona absolwentka podjęłam pracę w redakcji w jednym z największych wydawnictw w Polsce. Tam zajmowałam się tworzeniem treści do czasopism o tematyce kulinarnej, wnętrzarskiej i ogrodniczej. Później nabierałam doświadczenia w agencji marketingowej, w której miałam szansę rozwinąć się w zakresie content marketingu. Szczególnie bliskie mi są tematy związane z dietetyką, ziołolecznictwem oraz ekologicznymi metodami uprawy roślin. Możesz do mnie napisać: kontakt@deccoria.pl

Kiedy przychodzi właściwy czas na wykopki? Na odpowiedni termin zbioru ziemniaków wpływa kilka czynników – przede wszystkim wybrana odmiana, pogoda oraz warunki uprawy. Warzywa wczesne, czyli bardzo smaczne nowalijki, możemy przeznaczyć wyłącznie na bieżące spożycie. Do długoterminowego przetrzymywania w formie zimowych zapasów nadają się natomiast odmiany późne. Kiedy trzeba je wykopać? Jak przechowywać ziemniaki, aby się nie psuły? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 

Surfinie to niezaprzeczalne królowe letnich balkonów. Tworzą spektakularne kaskady barwnych kwiatów, które mogą utrzymywać się nawet do października. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Zdarza się, że surfinie marnieją i słabo kwitną. Jakie są tego przyczyny i jak im pomóc? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj artykuł 

Cieniolubne, odporne na mróz i niezwykle piękne. Żuraweczki to byliny, które słyną nie tylko z efektownych, kolorowych liści, ale również delikatnych kwiatów pojawiających się od maja nawet do września. Rośliny te pasują do każdego ogrodu i wspaniale wyglądają w kompozycjach z innymi gatunkami. Jak uprawiać żuraweczki? Które jej odmiany zasługują na szczególną uwagę? Podpowiadamy w artykule.

Czytaj artykuł 

W lipcu i sierpniu potrzeby pokarmowe pomidorów są zdecydowanie największe. To właśnie w tym okresie musimy systematycznie dostarczać im zrównoważone dawki fosforu, potasu i mikroelementów, aby obficie owocowały. Choć na rynku dostępnych jest wiele nawozów mineralnych, doskonale sprawdzają się naturalne odżywki. Jedna z nich uznawana jest za najlepszą do zasilania tych żarłocznych roślin. Sprawdź, jak nawozić pomidory obornikiem końskim.

Czytaj artykuł 

Lawenda jest przepiękną krzewinką, która latem zachwyca urokliwymi kwiatami o przyjemnym zapachu. Pochodzi z obszarów śródziemnomorskich, gdzie panuje cieplejszy klimat niż u nas. W polskich ogrodach uprawa też się udaje, choć roślinie tej trzeba stworzyć warunki możliwie jak najbardziej zbliżone do tych, jakie znajduje w naturze. Pomaga w tym pewien zabieg – ściółkowanie lawendy kamykami. Sprawdź, dlaczego warto to zrobić oraz jakie kamienie wykorzystać w postaci ściółki.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Begonie bulwiaste to przepiękne rośliny, które zachwycają efektownymi, barwnymi kwiatami gęsto porastającymi zielone pędy. Cieszą się ogromną popularnością i są chętnie sadzone w pojemnikach na balkonach, tarasach czy parapetach. Ich ogromnym atutem jest nie tylko długotrwałe kwitnienie, ale też zdolność do zawiązywania pąków przy ograniczonym dostępie do słońca. Jak wygląda uprawa begonii bulwiastej? Na jakie jej odmiany zwrócić uwagę? Podpowiadamy w artykule.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Obecność mszyc w ogrodzie to problem, z którym zmagam się co roku od wiosny aż do późnego lata. Najczęściej pojawiają się na starannie pielęgnowanych przeze mnie różach, choć zdarza się, że zaatakują też młody koperek, drzewa owocowe czy nawet pomidory. Nie chcę stosować na działce chemii, więc szukam naturalnych rozwiązań. W tym sezonie wypróbowałam dwa bezpieczne sposoby na mszyce: mydło kastylijskie i olej parafinowy. Sprawdź, jakie dały efekty.

Czytaj artykuł 

Pomidory uznawane są za prawdziwie żarłoczne ze względu na bardzo wysokie wymagania pokarmowe. Dorodne, pełne smaku i pięknie zaczerwienione owoce udaje się uzyskać tylko wtedy, gdy te podstawowe potrzeby zostaną zaspokojone. Zastanawiasz się, jak często i czym nawozić pomidory? W artykule podpowiadam, jaka naturalna odżywka sprawdza się najlepiej w moim ogrodzie.

Czytaj artykuł 

Orliki to kwitnące byliny, które są największym postrachem ślimaków. Jednak nie tylko dlatego warto mieć te rośliny na rabatkach w przydomowym ogrodzie. Tworzą one piękne rozety liści i mają kolorowe kwiaty przypominające szpony orła. Co jeszcze warto o nich wiedzieć? Wyjaśniamy, jak uprawiać orliki oraz gdzie je siać, aby wzbudzały zachwyt i odstraszały szkodniki.

Czytaj artykuł 

Budleja Dawida, czyli uwielbiany przez owady motyli krzew, jest jedną z tych roślin, które upiększają nasz ogród latem. Silnie się rozrasta i tworzy mnóstwo barwnych kwiatostanów przypominających wiosenne pąki bzu lilaka. Jeśli chcemy, aby pojawiały się jeszcze dłużej i liczniej, musimy wykonać prosty zabieg. Sprawdź, jak usuwać przekwitłe kwiatostany budlei.

Czytaj artykuł 

Pomidory dojrzewają, ale nie w całości? Często możemy zauważyć, że znajdująca się w górnej części owocu piętka mimo upływu czasu pozostaje twarda i żółta. Nierównomierne wybarwianie się plonów może mieć różne przyczyny, ale na szczęście większości z nich możemy łatwo zapobiegać. Dlaczego pomidory mają żółte piętki? Jak pozbyć się tego problemu w uprawie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Lato to dobry czas na przycinanie wielu roślin, ale z pewnością nie wszystkich. Istnieją gatunki, których za żadne skarby nie powinniśmy skracać o tej porze roku. Jeśli popełnimy błąd i chwycimy za sekator, możemy pozbawić roślinę szansy na okazałe kwitnienie lub nadmiernie ją osłabić, a nawet całkowicie stracić. Ryzyko jest duże, dlatego warto wiedzieć, czego nie przycinać latem.

Czytaj artykuł 

Latem, gdy zwolni się grządka w ogrodzie, możemy ponownie wysiać lubiany przez wszystkich koperek. Postępując w ten sposób, zapewnimy sobie ciągły zbiór tego aromatycznego ziela o wszechstronnych zastosowaniach kulinarnych. Czy siew kopru ogrodowego latem różni się od wiosennego? Jak to zrobić, aby zdrowo rósł i było go całe mnóstwo? Wyjaśniamy w artykule.

Czytaj artykuł 

Krzewy różane są najpiękniejszą ozdobą przydomowego ogrodu. Nie dziwi więc, że każdy ogrodnik chce cieszyć się ich urodą jak najdłużej. Ja również szukałam sposobu na to, aby moje róże kwitły obficie i długotrwale. Wygląda na to, że udało mi się go znaleźć – to prosty lek z apteki. Jak stosować olej rycynowy na kwitnienie róż? W artykule przedstawiam najważniejsze wskazówki.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.