Zwisające gałęzie mogą stanowić problem zarówno dla właścicieli działek, jak i użytkowników dróg czy chodników. Utrudniają ruch pieszym, zasłaniają widoczność kierowcom, mogą stanowić zagrożenie, a w końcu – po prostu nieestetycznie wyglądają. Dlatego warto wiedzieć, kto ma prawo je usunąć oraz jakie formalności trzeba spełnić, by uniknąć problemów prawnych.
Czytaj artykułStarannie dbasz o swoją ukochaną roślinę, a ona mimo to z dnia na dzień wygląda coraz gorzej? Przyglądasz się jej z bliska i dostrzegasz pełzające robaczki lub brzydkie plamy z żółtą obwódką? Dowiedz się, jak walczyć z chorobami i szkodnikami roślin doniczkowych.
Czytaj artykułChcesz usunąć ze swojego ogrodu pień po ściętym drzewie? Zanim zapłacisz majątek za usługę firmy, która usunie go ciężkim sprzętem, poznaj mniej inwazyjne metody. Dwie najlepsze z nich przedstawiamy w dzisiejszym artykule – obie polegają na przyspieszeniu naturalnego rozkładu drewna. Sprawdź, jak dzięki nim szybko usunąć pień drzewa ze swojej działki.
Czytaj artykułCzereśnie warto przyciąć od razu po zbiorach, jednak latem mamy tak dużo do zrobienia w ogrodzie, że nie każdy pamięta o tym obowiązku. Jeśli pominęliśmy ten termin, bez wahania chwyćmy za sekator w lutym lub marcu, pamiętając później o odpowiednim zabezpieczeniu ran na gałęziach. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Wyjaśniamy, jak przycinać czereśnie zimą.
Czytaj artykułHibiskus bagienny jest byliną jedyną w swoim rodzaju. Jego kwiaty są największe spośród wszystkich uprawianych w naszych ogrodach. Pojawiają się bardzo długo – od początku lata aż do jesieni. Warto poznać bliżej tę efektowną roślinę i nauczyć się ją właściwie pielęgnować. Jak uprawiać hibiskus bagienny? Jakie są jego najpiękniejsze odmiany i gdzie je posadzić w ogrodzie? Podpowiadamy.
Czytaj artykułAmarylis, jak popularnie nazywa się zwartnicę, wspaniale kwitnie w okresie zimowym. Wiele osób traktuje tę roślinę jako jednosezonową ozdobę parapetu i pozbywa się jej, kiedy kwiaty uschną. Tymczasem to gatunek wieloletni, który dzięki odpowiedniej pielęgnacji może zakwitnąć ponownie. Wyjaśniamy, co zrobić, gdy amarylis przekwitnie i jak sprawić, aby kwiaty pojawiły się jeszcze raz.
Czytaj artykułJagoda kamczacka jest dużo łatwiejsza w pielęgnacji niż borówka amerykańska, do której często się ją porównuje. Nawet jednak tak mało wymagająca roślina potrzebuje odrobiny troski, jeśli co roku ma obficie owocować. Jednym z ważnych zabiegów jest skracanie jej pędów. Kiedy przycinać jagodę kamczacką? Jak to zrobić, aby lepiej plonowała? Podpowiadamy.
Czytaj artykułFiga, a w zasadzie figowiec pospolity, jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. W krajach o cieplejszym klimacie sadzi się ją od tysięcy lat, ale dobrze znana jest też u nas. Możemy prowadzić ją w donicy lub nawet w gruncie, jeśli zdecydujemy się na odmiany, które tolerują zimowy chłód. Jak wygląda uprawa figi w polskim ogrodzie? Jakie właściwości mają te prastare owoce? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułSystematyczne nawożenie magnolii jest warunkiem jej obfitego kwitnienia. Jeśli chcemy, by wiosną obsypała się dziesiątkami kwiatów, musimy wcześnie dostarczyć jej dodatkowe składniki odżywcze. Kiedy nawozić magnolię? Czym ją podsypywać, by wspaniale kwitła? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułCięcie winorośli ma decydujący wpływ na jej późniejsze owocowanie. Jeśli chcemy doczekać się obfitych i doskonałej jakości plonów pod koniec lata, na początku sezonu musimy poświęcić czas na ten ważny zabieg pielęgnacyjny. Jak przycinać winorośl? W jakim terminie najlepiej to zrobić? Oto garść cennych porad dla każdego, kto chce zwiększyć zbiory winogron.
Czytaj artykułMikrolistki cieszą się w ostatnich latach dużą popularnością. Każdy, kto chce wzbogacić swoją dietę o tę wartościową żywność, powinien wysiać na swoim parapecie groszek wąsaty – specjalną odmianę, która szybko daje nam dostęp do dużej ilości zdrowej zieleniny. Jakie właściwości ma ta roślina? Jak uprawiać groszek wąsaty w doniczce? Podpowiadamy.
Czytaj artykułWielu ogrodników zastanawia się, jak sprawić, aby hortensja bukietowa miała duże kwiaty. Decyduje o tym najważniejszy zabieg pielęgnacyjny w jej uprawie – cięcie. Istotny jest nie tylko sposób, ale również termin jego wykonania. Kiedy przycinać hortensję bukietową? Jak to zrobić, aby kwitła długo i obficie? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułRododendrony są bardzo wrażliwe na wysoką zawartość wapna w glebie, więc nie każdy nawóz im odpowiada. Czym zasilać te wybitnie kwasolubne krzewy, aby na wiosnę zakwitły piękniej niż kiedykolwiek? Wyjaśniamy, czego potrzebują rododendrony i zdradzamy przepis na dwuskładnikową odżywkę, którą warto zastosować już na przedwiośniu.
Czytaj artykułTrawnik może wyglądać efektownie, ale potrzebuje do tego wielu starannych zabiegów pielęgnacyjnych. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy rozglądają się za ciekawą alternatywą dla zwykłej murawy, która zabiera nam tak dużo czasu. Co wysiać zamiast trawy w słońcu, a co w cieniu? Istnieje wiele gatunków roślin, które doskonale zastąpią tradycyjny trawnik na każdym stanowisku w ogrodzie.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 81
- Następna