Uciążliwe nornice pozostają aktywne przez cały rok, ponieważ nie zapadają w sen zimowy. Rozkopują starannie pielęgnowany ogród i niszczą rośliny, szukamy więc sposobów, aby skutecznie je odstraszyć. Zamiast sięgać po trutki, które zrobią krzywdę zwierzętom, wybierzmy naturalną metodę. Oto najlepszy domowy sposób na nornice.
Czytaj artykułJesienią trawnik potrzebuje pielęgnacji, aby odpowiednio przygotować się na nadchodzące mrozy. Jeśli właściwie o niego zadbamy, wiosną zachwyci nas widok gęstego i soczyście zielonego dywanu przed domem. Jak zadbać o trawnik przed zimą? O jakich zabiegach trzeba teraz koniecznie pamiętać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułDzień Wszystkich Świętych to szczególny czas, gdy w zadumie wspominamy bliskie osoby, które już odeszły. Odwiedzając cmentarz, stawiamy w miejscach pochówku symbole pamięci – znicze, stroiki oraz kwiaty. Często wybieramy wytrzymałe chryzantemy, choć to niejedyne rośliny, na które warto się zdecydować. Jakie są nietypowe kwiaty na grób? Czym zastąpić chryzantemy? Przedstawiamy najciekawsze propozycje.
Czytaj artykułPostawienie i zapalenie znicza na grobie bliskiej osoby jest ważnym symbolem pamięci o zmarłym. Chcemy, aby to światło jaśniało jak najdłużej, niestety wkłady nie zawsze palą się tak, jak byśmy tego oczekiwali. Na szczęście istnieją niezawodne sposoby na poprawę ich trwałości, dzięki czemu mogą roztaczać ciepły blask przez wiele więcej godzin niż zazwyczaj. Co zrobić, żeby znicze paliły się dłużej niż zwykle? Poznaj najlepsze triki.
Czytaj artykułPająki pojawiają się w domu przez cały rok, ale jesienią spotykamy je zdecydowanie najczęściej. O tej porze roku szukają bezpiecznego schronienia przed zimnem i deszczem, na ten czas przypada też ich sezon godowy. Zastanawiasz się, jak odstraszyć pająki? Co zrobić, żeby jesienią nie wchodziły do domu? Przedstawiamy 6 łatwych przepisów na dobre odstraszacze.
Czytaj artykułHortensje sprzedawane w donicach możemy sadzić w ogrodzie przez cały sezon wegetacyjny, aż do jesieni. Jeśli chcemy mieć pewność, że młode rośliny dobrze przyjmą się w gruncie i pięknie zakwitną wiosną, zatroszczmy się o kilka kwestii. Ważne jest nie tylko dopasowanie właściwego stanowiska, ale też to, co wrzucimy do dołka podczas sadzenia hortensji. Oto kilka praktycznych wskazówek.
Czytaj artykułOpadłe z drzew liście kryją w sobie ogromny potencjał, z czego niektórzy ogrodnicy nie zdają sobie sprawy. Zamiast traktować je jako niepotrzebny odpad, warto poznać sposoby na ich sprytne wykorzystanie. Co zrobić z liśćmi jesienią? Czy wszystkie liście można kompostować? Sprawdź, jak mieć z nich pożytek.
Czytaj artykułGlicynia, nazywana również wisterią, wiosną gęsto obsypuje się zebranymi w grona kwiatami. Choć jest silnym i intensywnie rosnącym pnączem, bywa uszkadzana przez mróz, przez co w kolejnym roku nie kwitnie. Warto wiedzieć, jak zadbać o nią pod koniec sezonu i odpowiednio przygotować do zimy, aby nie przemarzła. Oto garść praktycznych wskazówek na temat jesiennej pielęgnacji glicynii.
Czytaj artykułOrzech włoski znany jest z niekorzystnego wpływu na rośliny, dlatego wielu ogrodników boi się wykorzystywać opadłe z niego liście. Czy ta obawa jest słuszna? Jaki pożytek można mieć z liści orzecha włoskiego? Zanim je zgrabisz i wyrzucisz do bioodpadów, sprawdź, co ciekawego można z nimi zrobić oraz jakie rośliny najbardziej na tym skorzystają.
Czytaj artykułObornik jest doskonałym nawozem, który pozwala na naturalne, w pełni ekologiczne użyźnienie gleby. Istnieje wiele jego rodzajów, które różnią się między sobą nie tylko pochodzeniem, ale też postacią. Jaki obornik wybrać do swojego ogrodu i czym się kierować, podejmując tę decyzję? Dlaczego warto zdecydować się na taki sposób nawożenia? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułPień po ściętym drzewie pozostaje w ogrodzie przez długie lata, zajmując cenne miejsce. Pozbycie się go bez koparki i pomocy fachowej firmy jest bardzo trudne, gdyż wiąże się z ogromnym wysiłkiem. Pniak z rozbudowanym systemem korzeniowym w naturalny sposób rozkłada się niezwykle długo. Na szczęście proces ten można przyspieszyć, stosując tani produkt. W artykule wyjaśniamy, jak usunąć pień po ściętym drzewie w nietypowy sposób.
Czytaj artykułWapnowanie jest jednym z najważniejszych jesiennych zabiegów pielęgnacyjnych trawnika. W przypadku gleby, która jest zakwaszona, pomaga szybko pozbyć się z darni uporczywego mchu i chwastów, a także poprawia kondycję trawy. Zastanawiasz się, czym najlepiej wapnować trawnik i jak to zrobić, aby murawa na wiosnę wyglądała niczym gęsty, zielony dywan? Podpowiadamy.
Czytaj artykułKiedy wiosną spacerujemy po parkach i osiedlach, nasz wzrok przyciągają charakterystyczne różowo ukwiecone drzewa. Zachęcają, by na chwilę się zatrzymać i uważnie im się przyjrzeć. Choć często tak właśnie robimy, nie zawsze wiemy, co to właściwie za rośliny. Nie mamy też świadomości, iż z powodzeniem można je także zasadzić u siebie. To judaszowce południowe – sprawdź, jak je uprawiać w ogrodzie.
Czytaj artykułGdy przychodzą silne przymrozki, kończy się uprawa wielu roślin. Przychodzi czas na usuwanie pozostałości po warzywach i odchwaszczanie, jesienne nawożenie ziemi czy wapnowanie gleby jesienią. Jak przeprowadzić te prace, by przygotować warzywnik na nadchodzącą zimę i kolejny sezon?
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 64
- Następna