W marcu wysiewamy wiele kwiatów, ale głównie na rozsadę, aby chronić je przed wiosennymi przymrozkami. Warto jednak wiedzieć, że istnieją również takie gatunki, które są odporne na działanie niskiej temperatury i mogą od razu być uprawiane w ogrodzie. Jakie kwiaty siać do gruntu w marcu? Wyjaśniamy, czym są rośliny określane jako hardy annuals.
Czytaj artykułMszyce to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników, o czym możemy się przekonać już wczesną wiosną. Atakują nie tylko rośliny w naszych ogrodach, ale również te, które pielęgnujemy w domu, szklarni czy na balkonie. Jeśli pozostaną niezauważone, zniszczą nawet sadzonki na parapecie. Jak skutecznie pozbyć się mszyc z rozsad? Przedstawiamy najlepsze sposoby.
Czytaj artykułKrokusy to jedne z roślin, które kojarzą się nam z wczesną wiosną. Właśnie wtedy, często już z przebiśniegami, rozświetlają ogród po zimie kolorowymi kwiatami. Choć nie wymagają bardzo troskliwej opieki, warto wykonać przy nich kilka prostych zabiegów. Jak pielęgnować krokusy, żeby długo kwitły? Jakie warunki im zapewnić? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułŁubin żółty jest jedną z najlepszych roślin na przedplon, choć z powodzeniem możemy uprawiać go również w celach ozdobnych. Doskonale nadaje się na nawóz zielony w warzywniku, który pozwoli w naturalny sposób użyźnić glebę i zrezygnować ze stosowania sztucznych preparatów. Kiedy i jak siać łubin żółty? Najważniejsze informacje znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułCiemierniki to mrozoodporne byliny, które wzbudzają zachwyt kolorowym kwitnieniem o nietypowej porze – już zimą lub wczesną wiosną. Jeśli chcemy, aby jak najdłużej były najpiękniejszą ozdobą ogrodu, musimy odpowiednio o nie zadbać. Jak pielęgnować te rośliny i jakie warunki im zapewnić? Przedstawiamy sposoby na bujne kwitnienie ciemierników.
Czytaj artykułPietruszka to jedno z najczęściej uprawianych warzyw w polskich ogrodach. Ceniona za aromat, walory smakowe i właściwości zdrowotne, stanowi bazę wielu potraw. Dowiedz się, kiedy i jak siać pietruszkę wiosenną oraz jakie odporne odmiany wybrać, aby uzyskać obfite plony.
Czytaj artykułKompost, zwany często „czarnym złotem ogrodników”, to naturalny nawóz, który dostarcza roślinom składników odżywczych i poprawia strukturę gleby. Kiedy przekopać ogródek z jego dodatkiem? Jakie warzywa lubią kompost? Sprawdź nasz poradnik.
Czytaj artykułKażdy właściciel trawnika doskonale wie, że utrzymanie go w nienagannym stanie kosztuje sporo wysiłku. Cały trud idzie jednak na marne, gdy pojawiają się pędraki, które błyskawicznie doprowadzają do usychania trawy. Czy szkodliwych larw można się pozbyć bez użycia chemii? Okazuje się, że tak. Przedstawiamy naturalny sposób na pędraki w trawniku.
Czytaj artykułDrzewo może zniknąć z ogrodu w jedno popołudnie, ale pień zostaje w nim na długie lata. Szpeci, zajmuje cenną przestrzeń i przeszkadza w pracy na działce. Istnieje wiele sposobów na jego usunięcie, jednak nie wszystkie okazują się skuteczne, a niektóre wręcz są niebezpieczne. Jakich metod unikać? Jak usunąć pień po ściętym drzewie bez chemii i ryzyka? Poznaj naturalne rozwiązania.
Czytaj artykułGęsty i zielony trawnik pięknie się prezentuje w ogrodzie, ale wymaga wielu czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Czym go zastąpić? Najlepiej roślinami odpornymi na deptanie i mającymi minimalne wymagania. W artykule przedstawiamy doskonałe alternatywy dla trawnika, o które łatwo jest zadbać.
Czytaj artykułWarto mieć w ogrodzie jeżynę bezkolcową, której smaczne i soczyste owoce są niezwykle wartościowe. Ten plenny krzew rośnie bardzo szybko, więc wymaga systematycznego skracania pędów. Cięcie jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych na wiosnę. O czym jeszcze trzeba pamiętać? Wyjaśniamy, jak zadbać o jeżynę bezkolcową w marcu.
Czytaj artykułCoroczne przycinanie róż na wiosnę pobudza je do wytwarzania nowych pędów, dzięki czemu zachowują ładny pokrój i kwitną niezwykle obficie. To niejedyna korzyść wynikająca z tego ważnego zabiegu pielęgnacyjnego. Dlaczego trzeba przycinać róże? Jak to zrobić, aby uzyskać jak najlepsze efekty? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułPreparaty miedziowe są chętnie stosowane przez ogrodników, którzy chcą chronić swoje rośliny przed rozwojem chorób grzybowych oraz bakteryjnych. Najczęściej wykorzystuje się je w amatorskiej uprawie niektórych drzew owocowych. Jakie rośliny można pryskać środkiem miedziowym? Kiedy i w jakich warunkach wykonać oprysk? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułFirletka kwiecista to przepiękna roślina, która zachwyca długim i niezwykle obfitym kwitnieniem. Jej ogromną zaletą jest to, że wystarczy wysiać ją raz, aby zdobiła nasze rabaty przez lata. Jest nie tylko dekoracyjna, ale także dziecinnie prosta w pielęgnacji. Jak uprawiać firletkę kwiecistą? Jakie znaleźć dla niej zastosowanie w ogrodzie? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 86
- Następna