Na pniach i gałęziach drzew owocowych często możemy zauważyć żółtawy, szary lub zielony nalot. To mchy albo porosty, które osiedliły się na korze. Ich obecność jest niepokojąca, dlatego ogrodnicy szukają skutecznych sposobów, jak z nimi walczyć. Zanim jednak poznamy najlepsze metody na mech i porosty na drzewach owocowych, sprawdźmy, skąd się biorą i czy rzeczywiście są niebezpieczne.
Czytaj artykułGałęzie z drzewa sąsiada przechodzą przez płot i przewieszają się na twoją działką? To powszechny problem, który jest częstą przyczyną konfliktów. Nie każdemu podoba się, że zacieniają lub zaśmiecają ogród, czy zatem mamy prawo je po prostu samodzielnie ściąć? Przepisy w 2025 r. jasno określają, co można zrobić z gałęziami z drzewa sąsiada.
Czytaj artykułRdest himalajski latem rozpoczyna swe długotrwałe i nieustanne kwitnienie. Obsypuje się przypominającymi kłosy kwiatostanami nawet przez 5 miesięcy w roku, a na dodatek jest niewymagający i całkowicie odporny na mróz. Zastanawiasz się, co jeszcze warto o nim wiedzieć? Sprawdź, jakie są tajniki uprawy rdestu himalajskiego.
Czytaj artykułW styczniu niewiele jeszcze się dzieje w naszych przydomowych ogrodach. Mimo że zima nadal trwa, to jednak doskonały czas na rozpoczęcie pierwszych przygotowań do sezonu. Możemy zacząć bardzo wcześnie, jeśli mamy na działce szklarnię. Jakie rośliny w niej uprawiać jako przedplony dla pomidorów? Co wysiać w szklarni w styczniu? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułNa rynku dostępnych jest wiele rodzajów drewna do palenia w kominku. Poszczególne z nich różnią się zarówno kalorycznością, jak i ceną, co bierzemy pod uwagę podczas wyboru odpowiedniego opału. Do popularnych gatunków należą klon i brzoza – czy warto się na nie zdecydować? Które drewno jest lepsze do kominka? Zachęcamy do lektury.
Czytaj artykułDriakiew gołębia jest prostą w pielęgnacji byliną, która nie sprawia kłopotu nawet początkującym ogrodnikom. Jej największym atutem jest bardzo długie i niezwykle urokliwe kwitnienie, które trwa od wiosny aż do wystąpienia przymrozków. Chcesz, aby subtelne kwiaty tej rośliny stały się ozdobą słonecznych rabat w twoim ogrodzie? Sprawdź, jak uprawiać driakiew gołębią i poznaj jej wymagania.
Czytaj artykułWoda o cudownych właściwościach, której picie przynosi wiele korzyści dla zdrowia ludzi, a nawet kondycji roślin – tak wiele osób opisuje wodę alkaliczną. Płyn o podwyższonym pH jest szczególnie popularny wśród zainteresowanych naturalnymi metodami leczenia. Co jest w nim takiego wyjątkowego? Jak zrobić wodę alkaliczną w domu? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPtaki są naszymi największymi sprzymierzeńcami w ogrodzie. Pomagają nam w walce z wieloma uciążliwymi szkodnikami. Umilają wiosenne i letnie poranki swoim wesołym śpiewem, a najmłodszych uczą żyć w zgodzie z przyrodą. Zima to dla nich trudny czas, warto więc dowiedzieć się, jak wspomóc naszych skrzydlatych przyjaciół w mroźne dni. Wyjaśniamy, czym dokarmiać ptaki zimą, aby im nie zaszkodzić.
Czytaj artykułZima w Polsce jest z roku na rok łagodniejsza, a nawierzchnia wykonana z kostki i płyt betonowych to jeden z bardziej odpornych materiałów na rynku. Mimo to wymaga odpowiedniej konserwacji właśnie w tym okresie. O czym trzeba pamiętać i jakich błędów unikać? Wyjaśniamy, jak dbać o kostkę brukową zimą.
Czytaj artykułW naszych ogrodach powstają duże ilości odpadów roślinnych – zwłaszcza suchych gałęzi, których chcemy się pozbyć w łatwy i szybki sposób. Niektórzy decydują się na ich spalenie, nie zastanawiając się nad konsekwencjami tego działania. Warto jednak wiedzieć, co na temat palenia gałęzi na działce mówią aktualne przepisy. Czy w 2025 r. za spalenie resztek roślin dostaniemy mandat? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułOd stycznia 2025 r. możemy spodziewać się wyższych rachunków za prąd. Zgodnie z zapowiedzią Urzędu Regulacji Energetyki ponownie doliczana do nich będzie opłata mocowa. Ile dodatkowo musimy zapłacić? Przedstawiamy zmienione zasady rozliczeń gospodarstw domowych za energię elektryczną, które już obowiązują.
Czytaj artykułMikrolistki (microgreens) to rośliny na wczesnym etapie rozwoju, które doceniane są za nieprzeciętne walory smakowe i dobroczynne właściwości. Zaliczane są do tzw. superżywności, czyli najzdrowszych produktów świata. Nie musimy ich kupować – wystarczy je wysiać i pielęgnować na okiennym parapecie. Jak uprawiać mikrolistki? Jakie nasiona na nie przeznaczyć? Wyjaśniamy w artykule.
Czytaj artykułZbita, mało przepuszczalna gleba nie sprzyja uprawie roślin. Większość ogrodników stara się rozluźnić ciężką ziemię, przekopując ją, jest to jednak czasochłonna i wymagająca praca. Na szczęście możemy całkowicie z niej zrezygnować, stosując łatwą metodę no dig. Jak napowietrzyć glebę w taki sposób? Kiedy warto to zrobić? Podpowiadamy.
Czytaj artykułW styczniu ogród nadal znajduje się w zimowym uśpieniu, jest to jednak doskonały czas na rozpoczęcie nowego sezonu. W tym miesiącu możemy wysiewać niektóre warzywa – zwłaszcza te, które charakteryzują się długim okresem wegetacji. To sposób na wcześniejsze i obfitsze plony, ale trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Podpowiadamy, jakie warzywa siać w styczniu.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 76
- Następna