W naszym klimacie wiele warzyw musimy uprawiać z rozsad. Pielęgnujemy je na parapecie do momentu, gdy minie ryzyko największych mrozów i będą mogły zostać przeniesione na grządki. Jeśli chcemy otrzymać zdrowe i silne sadzonki, musimy zacząć od dobrego podłoża oraz rozsądnego nawożenia. Jaka ziemia jest najlepsza do rozsad? Czym nawozić sadzonki warzyw? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj artykułSzukasz krzewu owocowego, który nie tylko obficie plonuje, ale również jest łatwy w uprawie i ma walory ozdobne? Świdośliwa spełnia wszystkie te wymagania. Wiosną niezwykle urokliwie kwitnie, a wczesnym latem ugina się od słodkich jagód, które pod wieloma względami przewyższają podobne do nich owoce borówki amerykańskiej. Sprawdź, jak sadzić świdośliwę w ogrodzie.
Czytaj artykułRośliny doniczkowe potrzebują nawożenia, aby zdrowo rosły i bujnie kwitły. Choć sklepowe półki uginają się pod ciężarem najróżniejszych odżywek, możemy zrobić własne preparaty – najlepiej takie, na które nie wydamy ani grosza. Najciekawsze z nich przedstawiamy w dzisiejszym artykule. Sprawdź, czym podlewać rośliny domowe.
Czytaj artykułSeler to jedyne warzywo korzeniowe, które uprawiamy z rozsady. Jest to konieczne, ponieważ długo musimy czekać na wykiełkowanie nasion i wzrost siewek. Z tego względu, jeśli chcemy uprawiać tę roślinę w warzywniku, powinniśmy wcześnie zacząć przygotowywać sadzonki. Kiedy siać seler na rozsadę? Jak to zrobić, żeby bulwy urosły duże i zdrowe? Podpowiadamy.
Czytaj artykułBrzoskwinie, soczyste i słodkie, są kwintesencją lata. Choć przywodzą na myśl wakacje w krajach śródziemnomorskich, możemy je mieć również we własnych ogrodach. Musimy jednak zdecydować się na takie odmiany, które poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Na szczęście mamy naprawdę duży wybór tych plennych drzew. Oto najlepsze odmiany brzoskwiń do przydomowego sadu.
Czytaj artykułTuje uchodzą za łatwe w uprawie i odporne na trudne warunki rośliny. To prawda, jednak nawet one mogą stwarzać pewne problemy. Szczególnie po zimie, gdy zauważamy, że ich gałązki zaczęły brązowieć i usychać, przez co przestały wyglądać efektownie. Na szczęście możemy temu przeciwdziałać dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, czym podlewać tuje na przedwiośniu.
Czytaj artykułZastanawiasz się, jak użyźnić glebę w naturalny sposób i przygotować ją na nadchodzący sezon? Doskonale nadają się do tego kwasy humusowe, które stanowią podstawowy składnik cennej próchnicy. Jakie są ich największe zalety i dlaczego warto z nich korzystać? Wyjaśniamy, jak stosować kwasy humusowe w ogrodzie.
Czytaj artykułŁagodna zima sprawia, że rośliny bardzo wcześnie rozpoczynają wegetację. Takie warunki sprzyjają wielu szkodnikom żerującym w naszych ogrodach – również gąsienicom ćmy bukszpanowej, które co roku dewastują nasze krzewy. Kiedy mamy spodziewać się ich pierwszego ataku? Gdzie zimuje ćma bukszpanowa i czy można się przed nią ustrzec? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z artykułu.
Czytaj artykułKiedy zacząć nawozić róże? To pytanie zadaje sobie niejeden ogrodnik. Warto pamiętać, że zarówno za wczesne, jak i zbyt późne podanie nawozu może tym roślinom poważnie zaszkodzić. Poznaj najlepszy termin na wiosenne nawożenie róż i sprawdź, jakie preparaty zastosować, aby krzewy zachwyciły długim, obfitym kwitnieniem.
Czytaj artykułKażdy, kto ma drzewa i krzewy owocowe w ogrodzie, powinien wiedzieć, czym jest dobroczynek gruszowy. Ten naturalny wróg szkodników roślin pozwala na ograniczenie stosowania chemicznych oprysków. Występuje w postaci filcowych opasek, które wystarczy zawiesić na gałęziach i czekać na efekty. Jakie szkodniki zwalcza dobroczynek gruszowy? Kiedy go stosować? Podpowiadamy.
Czytaj artykułNa przedwiośniu warto zadbać o piwonie, aby przygotować je na nadchodzący sezon i skłonić do obfitego kwitnienia. Pierwsze zabiegi są bardzo łatwe do wykonania i nie zajmą nam dużo czasu, a mają ogromny wpływ na zdrowie tych roślin. Jak wygląda pielęgnacja piwonii na przedwiośniu? Co zrobić już teraz, aby wiosną zachwyciły kwiatami? Najważniejsze wskazówki znajdziesz w artykule.
Czytaj artykułPłytki w łazience łatwo utrzymać w nienagannej czystości, dużo większy problem sprawiają nam fugi. Te wąskie szczeliny często są zaniedbywane – do tego stopnia, że gromadzi się na nich nie tylko brud, ale nawet pleśń. Na szczęście można szybko przywrócić im śnieżną biel bez długiego szorowania i użycia agresywnej chemii. Jak? Przedstawiamy przepis na pastę do czyszczenia fug domowej roboty.
Czytaj artykułPrzedwiośnie to czas, gdy planujemy, co będzie rosło na naszych rabatach. Choć zazwyczaj skupiamy się na urodzie roślin i tym, jak będą się komponowały z innymi gatunkami, warto wziąć pod uwagę również ich zapach. Istnieje mnóstwo pięknych kwiatów, które urzekają cudownym aromatem i sprawiają, że przebywanie w ogrodzie jest jeszcze przyjemniejsze. Jakie pachnące rośliny warto posadzić u siebie? Przedstawiamy najlepsze propozycje.
Czytaj artykułRdestowiec ostrokończysty jest rośliną, której żaden ogrodnik nie chce mieć u siebie. Choć ma walory dekoracyjne, to obcy, inwazyjny chwast, zagrażający rodzimym gatunkom. Jego uprawa jest w naszym kraju zakazana, jednak sam rozsiewa się tak szybko i niekontrolowanie, że może znienacka pojawić się w każdym ogrodzie. Co zrobić, gdy do tego dojdzie? Sprawdź, jak pozbyć się rdestowca ostrokończystego z działki.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 81
- Następna