Prawo i finanse

Prawo i finanse

Czosnek niedźwiedzi to prawdziwy wiosenny przysmak. Jego niepowtarzalny smak i zapach czynią go cenionym składnikiem w kuchni. Warto też wiedzieć, że jest to roślina o niezwykłych właściwościach prozdrowotnych, gdyż może pomóc w zapobieganiu wielu schorzeniom i wspierać zdrowie. W naturze czosnek niedźwiedzi rośnie głównie w lasach liściastych. Mało kto jednak wie, że za jego zrywanie można dostać wysoką karę.  

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Wartości, które wskazuje licznik energii elektrycznej, mają znaczenie kluczowe w opłatach za prąd – jeśli nie działa on prawidłowo i pomiar rzeczywistego zużycia nie jest poprawny, możesz sporo tracić. Jak sprawdzić, czy licznik prądu nie oszukuje? Czy stwierdzone nieprawidłowości w pomiarach można gdzieś zgłosić? Dowiedz się, jak chronić swój portfel i płacić tylko za to, co naprawdę zużyjesz.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Z roku na rok opłaty za wywóz śmieci w Polsce idą w górę. Wynika to przede wszystkim z powodu utrzymującej się wciąż inflacji oraz wyższych kosztów ich utylizacji. Istnieją jednak przypadki, w których możemy zostać zwolnieni z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Aby skorzystać z takiej ulgi, należy spełnić określone warunki. Kto jest zwolniony z opłat za wywóz śmieci, a komu przysługuje zniżka? Wyjaśniamy.     

Czytaj artykuł 
Art. Spons.

Rozwiązania zrównoważonego ogrzewania domu są coraz popularniejsze. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się pompy ciepła, które zyskują na znaczeniu jako efektywne i przyjazne dla środowiska systemy. Niestety sporą przeszkodą w tej przyszłościowej inwestycji może okazać się jej koszt. Bowiem mało kogo stać, aby sfinansować ją z własnych środków. Warto jednak dokładnie przeanalizować wydatek i wziąć pod uwagę wszystkie długofalowe korzyści. W sytuacji, gdy nie dysponujesz wystarczającą ilością pieniędzy na zakup i montaż pompy, pomoże Ci kredyt na pompę ciepła. Rozwiązanie to jest obecnie wybierane przez wiele osób, które liczą na szybki zwrot inwestycji. Co za tym idzie, taki kredyt może być tylko chwilowym obciążeniem.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Miejsce postojowe w hali garażowej pod blokiem mieszkalnym to wygodne rozwiązanie. Nie trzeba szukać wolnego miejsca wokół budynku, a zimą w samochodzie jest ciepło i nie musimy przejmować się skrobaniem szyb. Jednak wokół zarządzania halą garażową pojawiają się kontrowersje, zwłaszcza gdy po wykupieniu miejsca, wciąż mamy za nie płacić. Kiedy zarząd wspólnoty mieszkaniowej może pobierać pieniądze za utrzymanie hali? Czy opłaty za garaż podziemny są zgodne z prawem?

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Prawo i finanse

Zgodnie z prawem Unii Europejskiej już niedługo rządy poszczególnych państw będą musiały zrezygnować z dotacji do zakupu kotłów na paliwa kopalne. Osoby, które chcą skorzystać z dofinansowania do kotła gazowego powinny się spieszyć. W obliczu nowych przepisów warto też jeszcze raz przemyśleć swoją decyzję. Do kiedy można korzystać z dotacji na zakup kotła gazowego? Z jakich programów można korzystać? Przekonajmy się.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Prawo i finanse

Kamery nagrywające nas na ulicach czy w sklepach stały się już elementem codzienności. Na posesjach instalujemy je dla zwiększenia bezpieczeństwa swojego, bliskich oraz dobytku. Co jednak z prywatnym monitoringiem w bloku? Czy jego montowanie jest legalne, a jeśli tak – to gdzie? Czy możemy zainstalować kamery na klatce schodowej lub nad swoimi drzwiami? Sprawdzamy, co w tej sprawie mówią przepisy.  

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Przycinanie drzew to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie. Dzięki niemu rośliny zdrowo rosną, mają ładny kształt oraz stają się odporne na choroby i szkodniki. W przypadku gatunków owocowych cięcie wywiera korzystny wpływ na ilość i jakość przyszłych plonów. Ważne jest jednak, aby przycinanie gałęzi drzew było wykonane prawidłowo. Przepisy jasno określają, jak wykonać tę czynność, aby uniknąć przykrych konsekwencji. Za naruszenie tych zasad grożą kary.  

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Wraz z początkiem 2024 roku rozpoczęły się kolejne kontrole w polskich domach. Do naszych drzwi może zapukać straż miejska w celu sprawdzenia prawidłowego oznakowania nieruchomości. Za brak numeru na budynku lub złe oznakowanie grożą surowe kary. Jak uzyskać numer domu? Co trzeba zrobić, aby uniknąć kary finansowej? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Termomodernizacje, montaż fotowoltaiki, nowe zasady ogrzewania budynków to część unijnego planu na zwiększenie świadomości ekologicznej oraz standaryzację projektowania budynków o najwyższych parametrach technicznych. Zmniejszenie kosztów ich eksploatacji oraz oszczędność energii i ciepła mają wymusić przepisy, które wprowadzają... paszporty energetyczne budynków. Kto musi je mieć? Sprawdź, na jakie zmiany musisz się przygotować.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Trwa nabór do kolejnej edycji programu Moja Woda, znanego także pod mniej oficjalną nazwą – Beczka Plus. To dofinansowanie dostępne dla wszystkich, którzy na swojej działce chcą zamontować zbiornik na wodę deszczową i różne systemy jej dalszego wykorzystania. Państwo pokrywa nawet 80 proc. inwestycji. Ile wynosi maksymalna dopłata z programu Moja Woda 2024? Gdzie złożyć wniosek i do kiedy rozliczyć dofinansowanie?

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Prawo i finanse

Ceny energii elektrycznej, ciepła i gazu to tematy, które wzbudzają niemałe kontrowersje i nie schodzą z ust zainteresowanych użytkowników. Wsparciem w radzeniu sobie z galopującymi kosztami dla odbiorców w roku 2023 była ustawa zamrażająca ceny i pozwalająca m.in. zarządom ROD na rozliczanie zużytej energii według niższych stawek. Czy w 2024 roku również uda się zaoszczędzić? Jak długo będą obowiązywać zniżki na prąd dla działkowców? Wiemy, o ile mniej zapłacisz za energię na działce ROD.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Ruszyły kolejne kontrole domów i mieszkań. Termin pierwszej płatności abonamentu RTV już za nami. W związku z tym kontrolerzy pukają do drzwi Polaków, aby sprawdzić, czy posiadacze odbiorników uiścili ustawową opłatę. Kto musi płacić za abonament RTV? Co zrobić, kiedy kontroler zapuka do drzwi? Czy możemy jego nie wpuścić? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o kontroli abonamentu RTV.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Dodatek osłonowy powstał dwa lata temu z myślą o najuboższych, którzy muszą radzić sobie w obliczu inflacji oraz rosnących rachunków za energię czy żywność. Już wiadomo, że świadczenie będzie wypłacane także w 2024 roku. Niestety na pomoc nie mogą liczyć wszyscy. Sprawdzamy, komu przysługuje finansowa pomoc oraz do kiedy można składać wniosek o dodatek osłonowy. 

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.