Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Prawo i finanse

Prawo i finanse

Ryzyko pożarowe oraz niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla rozprzestrzeniającym się w zamkniętych pomieszczeniach wyraźnie wzrastają w okresie grzewczym, co roku niosąc z sobą dziesiątki ofiar. MSWiA wprowadza zmiany, mające na celu zminimalizowanie ryzyka tragicznych zdarzeń w wyniku nadmiernej emisji CO2 w budynkach. Jeszcze w tym roku trzeba zainstalować odpowiednie mierniki groźnego gazu. Jak wybrać czujnik czadu? Podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę i kogo dotyczą dodatkowe przepisy przejściowe.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Właściciele nieruchomości powinni pamiętać o konieczności uiszczenia podatku. Dotyczy to zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców. Stawki są różne, a ich wysokość z reguły ustala konkretna gmina. W niektórych sytuacjach istnieje możliwość zmniejszenia lub zwolnienia z obowiązku opłacenia podatku od nieruchomości. Kto konkretnie może liczyć na ulgę i kiedy trzeba płacić ową daninę? Wyjaśniamy.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Ceny działek ROD w zimie to prawdziwa okazja. Wszystko przez niski popyt. Chętni na zakup parceli najczęściej bowiem szukają zielonych terenów w mieście wiosną oraz latem. Zima więc to idealny moment, aby kupić działkę ROD znacznie taniej. Sprawdzamy więc, ile kosztują obecnie takie parcele, jak kupić działkę ROD oraz kto może stać się jej właścicielem. 

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Własność nieruchomości to nie tylko prawo do zarządzania działką, lecz także zobowiązanie do przestrzegania określonych przepisów. Regulują one nie tylko dozwolony sposób użytkowania działki, lecz także relacje między sąsiadami oraz ich wzajemne obowiązki związane z utrzymaniem nieruchomości. To, że jest się właścicielem, nie oznacza, że można wszystko. Prawo budowlane jasno wskazuje, jakich błędów popełniać nie należy m.in. w wyznaczaniu miejsca na garaż. Czy można postawić garaż przy granicy działki? Co zrobić, jeśli garaż sąsiada stoi za blisko? Podpowiadamy, kiedy mamy do czynienia z naruszeniami i jak sobie z nimi radzić.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Ogrzewanie na podczerwień staje się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych, obiecując efektywność i oszczędność energii. Jednak zanim zdecydujemy się na inwestycję, warto zrozumieć, jak działa ta technologia i jakie generuje koszty. Omawiamy podstawy działania ogrzewania na podczerwień, jego zalety i wady, a także analizujemy, czy jest to opłacalne rozwiązanie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Prawo i finanse

Obniżenie temperatury w domu o zaledwie jeden stopień może przynieść znaczące oszczędności – zarówno dla naszego portfela, jak i dla środowiska. Co więcej, nie powinno to znacząco wpłynąć na komfort mieszkańców. W przypadku dobrze zaizolowanych budynków korzyści będą większe niż w przypadku tych starszych, nieocieplonych, w których straty cieplne są zdecydowanie większe. Wyjaśniamy, jak niższa temperatura wpływa na system grzewczy i czy przekręcanie termostatu o jeden stopień rzeczywiście ma sens.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Prawo i finanse

Sezon grzewczy w pełni, nie dziwi więc, że wiele osób chce uzupełnić zapasy ekologicznego opału. Zastanawiasz się, ile kosztuje pellet w grudniu 2024 roku? Okazuje się, że musimy zapłacić za niego dużo mniej, niż się spodziewaliśmy. Warto więc zaopatrzyć się w niego właśnie teraz. Sprawdź, jak kupić dobry pellet i ile trzeba za niego zapłacić.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Dofinansowanie do ogrzewania gazowego jest jedną z możliwości, aby zmniejszyć koszty związane z modernizacją systemu grzewczego. Można można uzyskać wsparcie finansowe na wymianę źródła ciepła na gazowy kocioł. Jak skorzystać z tej okazji i co należy zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Drewno uznawane jest za dobry opał, dlatego chętnie wykorzystuje się je do ogrzewania domów. Jest sprzedawane przez cały rok, więc bez problemu uzupełnimy zapasy późną jesienią, aby wystarczyło nam surowca na całą zimę. Jakie drewno jest najbardziej kaloryczne, ile kosztuje i gdzie najlepiej je kupić? Przedstawiamy ceny drewna opałowego w grudniu 2024 r.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Konieczność płacenia więcej za dogrzewanie mieszkania, gdy sąsiad notorycznie skręca grzejniki, wychładzając świadomie swoje lokum i czerpiąc korzyści zza ściany, to problem, z którym mierzy się wielu obywateli. Pasożytnictwo cieplne jest formą kradzieży, a kosztami obarczani są niczemu niewinni ludzie. Aby zapobiec zjawisku będącemu źródłem niesprawiedliwości przy rozliczaniu energii cieplnej w budynkach wielorodzinnych, spółdzielnie ruszyły z kontrolami. Możesz dostać mandat za zakręcony kaloryfer – co mówi prawo o takich "karach"? Czy grzywny za pasożytnictwo cieplne są legalne?

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Nieustanny wzrost kosztów utrzymania domu lub mieszkania sprawia, że wciąż szukamy oszczędności. W przypadku usług wywozu śmieci część osób może liczyć na ulgi, kryteria są rozmaite, a gminy oferują sporo celowych rozwiązań, mających ułatwić gospodarowanie odpadami i obniżanie rachunków. Kto może zapłacić mniej? Czy seniorzy mogą uzyskać zwolnienie z opłat za śmieci? Przepisy wskazują podstawy, gminy realizują plany wsparcia. Sprawdź, czy odciążą i twój domowy budżet.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Prawo i finanse

Polska przygotowuje się do istotnych zmian w przepisach dotyczących jakości węgla, które mogą znacząco wpłynąć na rynek opału i koszty ogrzewania w gospodarstwach domowych. Już od 1 grudnia bieżącego roku zaczną obowiązywać nowe, bardziej rygorystyczne normy dla paliw stałych, mające na celu ograniczenie zanieczyszczeń i poprawę jakości powietrza. Przedstawiamy, na czym polegają te zmiany i jakie mogą mieć skutki dla konsumentów.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

W obliczu rosnących cen energii oraz zwiększającej się świadomości ekologicznej wybór odpowiedniego paliwa do ogrzewania domu staje się kluczową decyzją. Wśród najpopularniejszych opcji wciąż królują węgiel i drewno, ale która z nich najbardziej się opłaca? Przyjrzyjmy się bliżej różnicom w cenach, kaloryczności oraz praktycznym aspektom użytkowania obu tych paliw.

Czytaj artykuł 
Prawo i finanse

Osoby, które posiadają w swoich domach kominki, powinny sprawdzić, czy spełniają one wymagania Ekoprojektu. Normy obejmują między innymi sezonową efektywność energetyczną oraz emisję związków takich jak tlenek węgla czy tlenki azotu. Jak sprawdzić, czy kominek spełnia wymagania określone w dyrektywie? Czy zamontowanie w nim filtra wystarczy? Odpowiadamy.

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.