Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Mech i porosty na korze – czy szkodzą drzewom owocowym? Jak pozbyć się nalotu z pni i gałęzi?

Na pniach i gałęziach drzew owocowych często możemy zauważyć żółtawy, szary lub zielony nalot. To mchy albo porosty, które osiedliły się na korze. Ich obecność jest niepokojąca, dlatego ogrodnicy szukają skutecznych sposobów, jak z nimi walczyć. Zanim jednak poznamy najlepsze metody na mech i porosty na drzewach owocowych, sprawdźmy, skąd się biorą i czy rzeczywiście są niebezpieczne.

Mech i porosty na korze – czy szkodzą drzewom owocowym? Jak pozbyć się nalotu z pni i gałęzi?
Wyjaśniamy, czy mchy i porosty szkodzą drzewom owocowym. Fot. orestligetka/123RF.com

Spis treści:

Mech i porosty na drzewach owocowych – przyczyny

Mchy i porosty na drzewach owocowych to dość częsty widok. Organizmy te pojawiają się w wielu ogrodach i występują na korze w dużych skupiskach, tworząc rozległe naloty w różnych kolorach. Żółte, szarawe lub zielonkawe wykwity wyglądają ciekawe, choć dość niepokojąco, więc wielu ogrodników bierze je za objaw choroby. Czy rzeczywiście mchy i porosty na korze powinny być powodem do zmartwienia? Niekoniecznie. Zanim jednak wyjaśnimy, jak wpływają na drzewa owocowe, odpowiedzmy na pytanie, skąd w ogóle się biorą w naszych sadach.

Pewne warunki środowiskowe szczególnie sprzyjają pojawianiu się mchów i porostów na korze drzew owocowych. Zazwyczaj pojawiają się one w nieodpowiednio pielęgnowanych sadach i znacznie częściej w tych, które zostały założone na terenie, gdzie jest czyste powietrze (wiele porostów nie toleruje zanieczyszczeń i uznaje się je za naturalne wskaźniki czystości powietrza). Występowanie mchów i porostów może też wskazywać na niedobory pokarmowe lub osłabienie drzewa z innych powodów.

Jakie są przyczyny powstawania mchu i porostów na drzewach owocowych?

  • Wysoka wilgotność – mchy i porosty pobierają wodę z otoczenia, potrzebują więc wilgotnego środowiska. Częściej pojawiają się na terenach podmokłych;

  • Słaba kondycja drzew – egzemplarze stare, zaniedbane i osłabione chorobami lub szkodnikami są bardziej podatne na wystąpienie na nich porostów czy mchu;

  • Zacienienie – na drzewach, które rosną w cieniu innych roślin, ogrodzenia czy budynku częściej pojawiają się mchy i porosty niż na rozwijających się w słońcu.

Porosty pojawiają się częściej na starszych drzewach. Porosty pojawiają się częściej na starszych drzewach. Fot. ailin/123RF.com

Przeczytaj również: Krzewy i drzewa, których nie wolno przycinać w styczniu. Można narobić wiele szkód

Czy mchy i porosty szkodzą drzewom owocowym?

Ogrodnicy, widząc mech lub porosty na korze, niepokoją się o zdrowie swoich roślin. Nie ma jednak się czym martwić – bezpośrednio nie szkodzą one drzewom owocowym. Nie należą do pasożytów, nie mają korzeni i nie są zdolne do pobierania soków z komórek rośliny, na której bytują. Wykorzystują ją tylko jako powierzchnię do życia, zapewniającą im łatwiejszy dostęp do wody i światła słonecznego. Nie wnikają jednak głęboko w korę.

Równocześnie trzeba mieć świadomość, że mchy i porosty nie szkodzą drzewom owocowym bezpośrednio, ale mogą przyczynić się do pogorszenia ich kondycji. Dlaczego? Ich obecność stwarza dogodne warunki do rozwoju szkodników, grzybów i innych chorobotwórczych patogenów, które mogą zaatakować rośliny. Ryzyko jest tym większe, im starsze i bardziej zaniedbane są nasze drzewa.

Mchy i porosty zatem w pośredni sposób zagrażają zdrowiu naszych roślin. Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach mogą pełnić funkcję ochronną. Niektóre gatunki porostów wydzielają substancje chemiczne, które ułatwiają walkę z częstymi chorobami w sadach.

Jak się pozbyć mchu i porostów z drzew owocowych – najlepsze sposoby

Mchy i porosty stwarzają pewne zagrożenie dla zdrowia drzew owocowych, dlatego wielu ogrodników chce się ich pozbyć jak najszybciej. Jeśli bardzo nam na tym zależy, możemy usunąć niechciane naloty. Musimy jednak to zrobić z ostrożnością, aby nie uszkodzić kory, która jest dla drzewa najważniejszą ochroną przed zimnem, chorobami, szkodnikami czy utratą wody.

Nie zachęcamy do silnego szorowania i używania drucianych szczotek ani noży do odrywania mchów i porostów. Do czyszczenia drzew owocowych warto wykorzystywać narzędzia z miękkim włosiem lub drewniane szpatułki, postępować delikatnie i stosować sprawdzone metody. Najlepiej takie, które nie wymagają używania szkodliwej dla środowiska chemii.

Jak się pozbyć mchu i porostów z drzew owocowych? W pierwszej kolejności wybierzmy naturalne metody. Jak się pozbyć mchu i porostów z drzew owocowych? W pierwszej kolejności wybierzmy naturalne metody. Fot. valkem/123RF.com

Zastanawiasz się, jak się pozbyć mchu i porostów z drzew owocowych? Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby.

  • Usuwanie mechaniczne – korę, na której są mchy i porosty, pocieramy za pomocą szczotki z miękkim włosiem, drewnianej szpatułki lub worka jutowego. Pracę wykonujemy w pogodny dzień bez opadów.

  • Woda z octem – składniki te łączymy w proporcji 1:1 i dodajemy odrobinę płynu do mycia naczyń (1 łyżeczka na litr). Roztworem spryskujemy naloty na korze.

  • Woda z mydłem – do 1 l letniej wody dodajemy 3-4 łyżki mydła w płynie i mieszamy. Roztworem spryskujemy korę, a następnie delikatnie przecieramy miękką szczotką.

  • Roztwór siarczanu żelaza – do 1 l wody dodajemy 5 łyżek siarczanu żelaza i starannie mieszamy. Roztwór rozprowadzamy pędzlem na korze w miejscach, gdzie pojawiły się mech lub porosty. Zostawiamy, by po pewnym czasie same odpadły.

  • Mleko wapienne – łączymy 2 kg wapna palonego z 10 litrami wody. Korę czyścimy szczoteczką, a następnie bielimy przygotowanym mlekiem wapiennym. Czynność tę warto wykonać zimą – w styczniu albo grudniu.

Nie zapominajmy, że jednym z najlepszych sposobów walki z mchem i porostami jest poprawa warunków wzrostu oraz kondycji drzew owocowych. Zadbajmy o terminowe przycinanie, nawożenie i podlewanie roślin w sadzie, by na ich korze nie pojawiały się nieestetyczne naloty.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Bylina kwitnąca przez 5 miesięcy w roku. Rdest himalajski – odmiany i wymagania

Co wysiać w szklarni w styczniu? Najlepsze rośliny na przedplony dla pomidorów

Czy tulipany można sadzić w styczniu? Zakwitną nieco później, ale równie pięknie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.