Spis treści
- Jakie zasady wycinki drzew będą obowiązywały w 2023 roku?
- Jak złożyć wniosek o zezwolenie na wycinkę?
- Jakie będą limity obwodów drzew do wycinki bez zgłaszania w 2023 roku?
- Jakie drzewa można wycinać z prywatnego terenu bez zgłaszania?
Nowe zasady wycinki drzew w 2023 roku
Jedną z większych zmian dotyczących wycinki drzew, jakie będą obowiązywały od 2023 roku, jest sposób składania wniosków o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu. Została ona wprowadzona Ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zgodnie z jej zapisami przepis dotyczący zezwoleń na wycinkę będzie obowiązywał od 27 stycznia 2023 roku.
Kolejną dużą zmianą w kontekście usuwania drzew i krzewów będzie zwiększenie listy roślin, które będzie można zlikwidować na prywatnej posesji bez konieczności składania wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie.
Zobacz także: Prawo budowlane 2023. Od 1 stycznia duże zmiany w przepisach
Jak złożyć wniosek o zezwolenie na wycinkę? Przez internet
Każdy, kto chce usunąć ze swojej posesji drzewo, które nie spełnia wymogów kwalifikujących go do wycinki bez konieczności uzyskania zezwolenia, musi złożyć odpowiedni wniosek. Organem odpowiedzialnym za jego przyjęcie i wydawanie zezwoleń jest gmina. Do tej pory jedyną możliwą drogą była wizyta w odpowiednim urzędzie, wypełnienie podania i przekazanie go do pracownika samorządowego.
Zmiany w ustawie o ochronie przyrody, które wejdą w życie od 27 stycznia 2023 roku, pozwolą na złożenie wniosku na dwa sposoby:
- w formie papierowej (jak dotychczas),
- w formie dokumentu elektronicznego.
Nowelizacja ustawy pozwoli na znacznie szybsze składanie wniosków bez konieczności wizyty w urzędzie. Nowe przepisy będą dotyczyły zarówno osób fizycznych, które zgłaszają wycinkę, jak i prawnych oraz prowadzących działalność gospodarczą, które muszą zdobyć zezwolenie.
Treść i schemat wniosków o zezwolenie na wycinkę mają być co do zasady jednolite w całym kraju, a po przyjęciu znowelizowanej ustawy minister właściwy do spraw środowiska ma obowiązek opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej formularz wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu.
Przeczytaj również:Tej zimy mogą posypać się wysokie kary. Niektórzy zapłacą nawet kilka tys. zł
Wycinka drzew 2023 — nowe limity obwodu drzew do wycinki bez zgłaszania
Nie wszystkie drzewa, nawet jeśli rosną na działce, której jesteśmy właścicielami, możemy z niej usunąć bez zgłoszenia tego faktu do urzędu gminy. W 2023 roku mają wejść w życie przepisy, które zwiększą ustawowy obwód pnia drzewa, do którego możliwa będzie wycinka bez konieczności zgłoszenia tego faktu do gminy bądź uzyskania pozwolenia. Nowe obwody mają być większe od dotychczasowych o 20 centymetrów.
Gdy będziemy chcieli usunąć z posesji klon jesionolistny lub srebrzysty, a także topolę czy wierzbę, obwód drzewa mierzony na wysokości 5 cm nie może przekraczać 100 centymetrów. Jeśli ta wartość jest wyższa, musimy zgłosić wycinkę lub uzyskać zezwolenie.
Mniejsze wymagania dotyczą kasztanowca zwyczajnego, platanu klonolistnego i robinii akacjowej. W przypadku tych gatunków drzew obwód pnia (także mierzony na wysokości 5 cm) nie może przekroczyć 85 centymetrów. Jeśli chcemy usunąć jakiekolwiek drzewo innego gatunku, niż wymienione wyżej, także musimy zmierzyć jego obwód na wysokości 5 cm, jednak wymogi w tym przypadku są jeszcze niższe, a wartość graniczna wynosi 70 centymetrów.
Przeczytaj również: Pozwolenie na wycięcie drzewa. Takich zmian w przepisach nikt się nie spodziewał. Co się zmienia?
Od stycznia wycinka drzew na działce będzie łatwiejsza. Zmieni się maksymalna grubość pnia rośliny, którą będzie można ściąć bez zgody urzędnika. Fot.123RF.com
Jakie drzewa można wycinać bez zgłaszania z prywatnego terenu
Oprócz wymienionych wyżej gatunków, które muszą spełniać pewne wymogi, by mogły być wycięte, z prywatnego terenu można bez konieczności składania wniosku usunąć także drzewa owocowe. Warto pamiętać, że do tego gatunku zaliczają się jabłonie, czereśnie czy morele, ale także orzech, który często jest sadzany w przydomowych ogrodach.
Z prywatnego terenu możemy także usunąć krzewy, które pełnią funkcje ozdobne oraz drzewa i krzewy gatunków obcych. Aktualny wykaz gatunków obcych prowadzony jest przez ministra właściwego do spraw środowiska.
Kolejną sytuacją, gdy mamy prawo do usunięcia drzewa lub krzewu z naszej prywatnej posesji bez konieczności podejmowania jakichkolwiek oficjalnych kroków są rośliny złamane bądź przewrócone, jeśli do ich uszkodzenia doszło w następstwie wypadku, katastrofy czy też działania czynników naturalnych.
Nawet jeśli drzewo lub krzew, które chcemy usunąć, nie podlega konieczności złożenia wniosku o wycinkę, musimy sprawdzić, czy nie znajdują się na nim miejsca bytowania zwierząt bądź roślin objętych ochroną gatunkową.
Czytaj również:
Jak zrobić remont domu w kryzysie? Czy da się tanio wyremontować kuchnię i łazienkę?
Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak dostać i ile wynosi dofinansowanie?
Jakie drewno do wędzenia? Wybierz rodzaj drewna, które nada domowym wyrobom smak
Drzewa, które leczą - czyli jak działa terapia? na INTERIA.TV.