Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Wycinka drzew w 2023. Wyższy limit dla wycięcia drzewa bez zezwolenia

Wycinka drzew to temat od zawsze problematyczny. Z jednej strony budzi obawy ekologów, gdyż zmniejszenie liczby drzew wpływa negatywnie na środowisko. Z drugiej strony względy proceduralne często uniemożliwiały wycięcie nawet małego drzewa na swojej działce. Właśnie w tym drugim aspekcie od nowego roku mają nastąpić gruntowne zmiany. Sprawdź, jak będą wyglądały przepisy dotyczące wycinki drzew w 2023 roku.

Wycinka drzew w 2023. Wyższy limit dla wycięcia drzewa bez zezwolenia
Każdy, kto chce usunąć ze swojej posesji drzewo, które nie spełnia wymogów kwalifikujących go do wycinki bez konieczności uzyskania zezwolenia, musi złożyć odpowiedni wniosek.Fot.123RF.com

Spis treści

Nowe zasady wycinki drzew w 2023 roku

Jedną z większych zmian dotyczących wycinki drzew, jakie będą obowiązywały od 2023 roku, jest sposób składania wniosków o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu. Została ona wprowadzona Ustawą z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Zgodnie z jej zapisami przepis dotyczący zezwoleń na wycinkę będzie obowiązywał od 27 stycznia 2023 roku.

Kolejną dużą zmianą w kontekście usuwania drzew i krzewów będzie zwiększenie listy roślin, które będzie można zlikwidować na prywatnej posesji bez konieczności składania wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie.

Zobacz także: Prawo budowlane 2023. Od 1 stycznia duże zmiany w przepisach

Jak złożyć wniosek o zezwolenie na wycinkę? Przez internet

Każdy, kto chce usunąć ze swojej posesji drzewo, które nie spełnia wymogów kwalifikujących go do wycinki bez konieczności uzyskania zezwolenia, musi złożyć odpowiedni wniosek. Organem odpowiedzialnym za jego przyjęcie i wydawanie zezwoleń jest gmina. Do tej pory jedyną możliwą drogą była wizyta w odpowiednim urzędzie, wypełnienie podania i przekazanie go do pracownika samorządowego.

Zmiany w ustawie o ochronie przyrody, które wejdą w życie od 27 stycznia 2023 roku, pozwolą na złożenie wniosku na dwa sposoby:

  • w formie papierowej (jak dotychczas),
  • w formie dokumentu elektronicznego.

Nowelizacja ustawy pozwoli na znacznie szybsze składanie wniosków bez konieczności wizyty w urzędzie. Nowe przepisy będą dotyczyły zarówno osób fizycznych, które zgłaszają wycinkę, jak i prawnych oraz prowadzących działalność gospodarczą, które muszą zdobyć zezwolenie.

Treść i schemat wniosków o zezwolenie na wycinkę mają być co do zasady jednolite w całym kraju, a po przyjęciu znowelizowanej ustawy minister właściwy do spraw środowiska ma obowiązek opublikować w Biuletynie Informacji Publicznej formularz wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu.

Przeczytaj również:Tej zimy mogą posypać się wysokie kary. Niektórzy zapłacą nawet kilka tys. zł

Wycinka drzew 2023 — nowe limity obwodu drzew do wycinki bez zgłaszania

Nie wszystkie drzewa, nawet jeśli rosną na działce, której jesteśmy właścicielami, możemy z niej usunąć bez zgłoszenia tego faktu do urzędu gminy. W 2023 roku mają wejść w życie przepisy, które zwiększą ustawowy obwód pnia drzewa, do którego możliwa będzie wycinka bez konieczności zgłoszenia tego faktu do gminy bądź uzyskania pozwolenia. Nowe obwody mają być większe od dotychczasowych o 20 centymetrów.

Gdy będziemy chcieli usunąć z posesji klon jesionolistny lub srebrzysty, a także topolę czy wierzbę, obwód drzewa mierzony na wysokości 5 cm nie może przekraczać 100 centymetrów. Jeśli ta wartość jest wyższa, musimy zgłosić wycinkę lub uzyskać zezwolenie.

Mniejsze wymagania dotyczą kasztanowca zwyczajnego, platanu klonolistnego i robinii akacjowej. W przypadku tych gatunków drzew obwód pnia (także mierzony na wysokości 5 cm) nie może przekroczyć 85 centymetrów. Jeśli chcemy usunąć jakiekolwiek drzewo innego gatunku, niż wymienione wyżej, także musimy zmierzyć jego obwód na wysokości 5 cm, jednak wymogi w tym przypadku są jeszcze niższe, a wartość graniczna wynosi 70 centymetrów.

Przeczytaj również: Pozwolenie na wycięcie drzewa. Takich zmian w przepisach nikt się nie spodziewał. Co się zmienia?

wycinka drzew Od stycznia wycinka drzew na działce będzie łatwiejsza. Zmieni się maksymalna grubość pnia rośliny, którą będzie można ściąć bez zgody urzędnika. Fot.123RF.com

Jakie drzewa można wycinać bez zgłaszania z prywatnego terenu

Oprócz wymienionych wyżej gatunków, które muszą spełniać pewne wymogi, by mogły być wycięte, z prywatnego terenu można bez konieczności składania wniosku usunąć także drzewa owocowe. Warto pamiętać, że do tego gatunku zaliczają się jabłonie, czereśnie czy morele, ale także orzech, który często jest sadzany w przydomowych ogrodach.

Z prywatnego terenu możemy także usunąć krzewy, które pełnią funkcje ozdobne oraz drzewa i krzewy gatunków obcych. Aktualny wykaz gatunków obcych prowadzony jest przez ministra właściwego do spraw środowiska.

Kolejną sytuacją, gdy mamy prawo do usunięcia drzewa lub krzewu z naszej prywatnej posesji bez konieczności podejmowania jakichkolwiek oficjalnych kroków są rośliny złamane bądź przewrócone, jeśli do ich uszkodzenia doszło w następstwie wypadku, katastrofy czy też działania czynników naturalnych.

Nawet jeśli drzewo lub krzew, które chcemy usunąć, nie podlega konieczności złożenia wniosku o wycinkę, musimy sprawdzić, czy nie znajdują się na nim miejsca bytowania zwierząt bądź roślin objętych ochroną gatunkową.

Czytaj również:

Jak zrobić remont domu w kryzysie? Czy da się tanio wyremontować kuchnię i łazienkę?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak dostać i ile wynosi dofinansowanie?

Jakie drewno do wędzenia? Wybierz rodzaj drewna, które nada domowym wyrobom smak

Drzewa, które leczą - czyli jak działa terapia? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.