Artykuły

Pozwolenie na wycięcie drzewa. Takich zmian w przepisach nikt się nie spodziewał. Co się zmienia?

Od stycznia wycinka drzew i krzewów na działce będzie łatwiejsza z uwagi na zmiany w ustawie o ochronie przyrody. Polacy, którzy zechcą pozbyć się ze swojej posesji wieloletniej rośliny, w wielu przypadkach nie będą potrzebowali do tego zgody z urzędu. Zmieni się również sposób przyjmowania wniosków o pozwolenie na wycinkę drzewa.

Pozwolenie na wycięcie drzewa. Takich zmian w przepisach nikt się nie spodziewał. Co się zmienia?
Od stycznia wycinka drzew na działce będzie łatwiejsza. Zmieni się maksymalna grubość pnia rośliny, którą będzie można ściąć bez zgody urzędnika. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Sposób przyjmowania wniosków o pozwolenie na wycinkę drzewa zmienia się od 27 stycznia 2023 roku. Data ta zobliguje gminy do rozpatrywania formularzy złożonych online, jednak na tym nie koniec zapowiadanych modyfikacji.

Wycinka drzew i krzewów na działce najprawdopodobniej będzie szybsza również z uwagi na skrócenie terminu oględzin zgłoszonych roślin.

Oprócz tego, po zmianach w ustawie o ochronie przyrody Polacy więcej drzew i krzewów wytną bez uzyskania zezwolenia z urzędu. Wszystko dlatego, że o 20 cm urośnie – w stosunku do aktualnych przepisów – maksymalny obwód pnia drzewa (mierzonego na wysokości 5 cm), od którego wymagać się będzie jedynie zgłoszenia do wycinki.

Poniżej podajemy terminy, kiedy można wycinać drzewa lub krzewy i wyjaśniamy, jak dopełnić formalności, aby pozbyć się problemu. Co trzeba zrobić przed złożeniem wniosku o wycinkę drzewa lub krzewu?

Kiedy można wycinać drzewa lub krzewy – terminy. Teraz jest na to najlepszy czas!

Zapowiadane zmiany w ustawie o ochronie przyrody dotyczyć mają sposobu składania wniosków o pozwolenie na wycinkę drzewa, okoliczności i terminów ich rozpatrywania. Nie zwolnią one jednak Polaków z obowiązku przestrzegania przepisów o ochronie ptaków w okresie lęgowym.

Te zaś zobowiązują nas, aby przed wycinką drzew i krzewów każdorazowo upewnić się, czy w obrębie przeznaczonej do usunięcia rośliny nie znajdują się gniazda z pisklętami.

Okres lęgowy dla większości gatunków ptaków trwa w naszym kraju od 1 marca do 15 października. Terminy, kiedy można wycinać drzewa lub krzewy przypadają więc na czas od 16 października i trwa do końca lutego.

Jak uzyskać zezwolenie na wycinkę drzewa? W tych miejscach uzyskamy zgodę!

Wycinka drzewa albo krzewu na określonym terenie w znacznej większości przypadków odbywa się po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek właściciela nieruchomości.

W tym celu trzeba złożyć bezpłatne podanie u burmistrza, wójta lub prezydenta miasta. Znacznie rzadziej – u wojewódzkiego konserwatora zabytków. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeśli dana roślina znajduje się w obrębie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków.

Przeczytaj również: Ceny drewna opałowego w listopadzie 2022. Ile trzeba zapłacić za metr sześcienny, skąd tak wysokie ceny?

Co trzeba zrobić przed złożeniem wniosku o wycinkę drzewa lub krzewu?

Polski rząd zapowiedział już, że właściciele nieruchomości będą mogli w „szerszym zakresie korzystać z przysługującego im prawa własności”. W związku z tym w wielu przypadkach wycinka drzew lub krzewów możliwa będzie nawet bez uzyskania zezwolenia

W urzędzie miasta lub gminy trzeba będzie jedynie zgłosić zamiar usunięcia rośliny. Taka sytuacja dotyczyć będzie wycinki tych okazów, u których obwód pnia mierzonego na wysokości 5 cm nie będzie przekraczać:

  • 100 cm (wcześniej było to 80 cm) - dla drzew takich jak: topola, wierzba, klonu jesionolistny czy klon srebrzysty,
  • 85 cm (wcześniej było to 65 cm) – dla drzew takich jak: kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa czy w platan klonolistny,
  • 70 cm (wcześniej było to 50 cm) - dla innych gatunków drzew.

Konieczna jest więc znajomość gatunków drzew i krzewów, których chcemy się pozbyć. W przypadku krzewów, przy pomiarze bierzemy pod uwagę powierzchnię zajmowaną przez konkretne skupisko roślin.

Jeżeli nie przekracza ona 25 m2, to zezwolenia na usunięcie nie jest wcale potrzebne. Bez zgłoszenia czy pozwolenia można wycinać również między innymi niewielkie drzewa lub krzewy usuwane, aby przywrócić grunty nieużytkowane do użytkowania rolniczego.

Przeczytaj również: Drewno opałowe. Jakie drewno daje najwięcej ciepła? Jak obliczyć, ile potrzeba drewna na zimę?

Jak wypełnić wniosek o wycinkę drzewa lub krzewu? Bez tego może zostać odrzucony

Osoby, które zastanawiają się, jak wypełnić wniosek o wycinkę drzewa lub krzewu, muszą pamiętać, że powinny uwzględnić w nim informacje takie jak:

  • nazwa gatunku drzewa lub krzewu, którego chcemy się pozbyć
  • przyczynę, dlaczego chcemy zlikwidować roślinę
  • termin, w którym zamierzamy się jej pozbyć,
  • adres i numer ewidencyjny działki, na której znajduje się drzewo lub krzew
  • obwód każdego z pni drzewa mierzony na wysokości 130 cm, lub w przypadku ich braku - bezpośrednio poniżej korony drzewa,
  • wielkość powierzchni, z której wycinany będzie krzew,
  • informacja, czy usunięcie rośliny wynika z celu związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Jak złożyć wniosek na wycinkę drzewa lub krzewu przez internet?

Niedługo czekają nas ważne zmiany w procedurach składania wniosków o pozwolenie na wycinkę drzewa lub krzewu. Organy państwowe zobowiązane będą przyjmować je nie tylko stacjonarnie w formie papierowej, ale również przez internet w wersji cyfrowej.

Jest to możliwe dzięki ustawie z dnia 26 października 2022 o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. poz. 2185).

Dokumenty w obu formach – papierowe i online będą więc funkcjonować równolegle, a osoba starająca się o wycinkę drzewa sama zadecyduje, z którego wniosku chce skorzystać.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada, że ujednolicony wzór wniosku o pozwolenie na wycinkę drzewa w wersji online znajdziemy w Biuletynie Informacji Publicznej BIP.

Przeczytaj również: Drewno do kominka - jak wybrać i przygotować drewno na opał

Wniosek o pozwolenie na wycinkę drzewa. Co jeszcze się zmieni?

Przepisy, które zaczną obowiązywać od przyszłego roku, mają również skrócić czas rozpatrywania wniosków o pozwolenie na wycinkę drzewa.

Kontrola zgłoszonych do wycinki drzew ma odtąd trwać 14, a nie 21 dni. Szacuje się również, że urzędnicy na wniesienie ewentualnego sprzeciwu będą mieli 7 dni, a więc o połowę mniej, niż do tej pory. Poza tym nowelizacja ma wprowadzić 14-dniowy termin na rozpoznanie odwołania od sprzeciwu wniesionego przez dany organ.

 

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)

arasxc

Cytat: "Od stycznia wycinka drzew i krzewów na działce będzie łatwiejsza z uwagi na zmiany w ustawie o ochronie przyrody.". Czy przez działkę rozumiemy też działkę ROD?

lenon_83

Kto to pisał? Tragedia! Zgłoszenia wymagają drzewa POWYŻEJ wspomnianych obwodów!!! PONIŻEJ można ciąć wszystko bez informowania kogokolwiek i to jest właśnie to ułatwienie dla właścicieli działek !

REKLAMA
Guciok

Kiedy w końcu zrozumieją Ci, co ustanawiają te przepisy, że nie małe drzewko jest problemem, problemem czasami są duże drzewa, które są za wysokie aby je formować, które niosą niebezpieczeństwo w czasie wichury, które zbyt zacieniają mini działkę. Jeżeli ktoś ma hektary, to może sobie pozwolić na kawałek lasu, ale przy 5 czy 10 arach pomiędzy domami wygląda to trochę inaczej. Ciężko to zrozumieć, że na własnej działce, posadziłam własnoręcznie drzewo, które kupiłam za własne pieniążki i po 20 latach nie mogę sama zadecydować, że chcę je wyciąć, posadzić młode drzewko, które będzie rosło kolejne 20 lat i tak dalej. Jak budują autostrady to nie takie okazy wycinają. Dlaczego muszę latać po urzędach i tracić zbędną energię, jak mam już dosyć pracy z wycięciem i usunięciem drzewa. A tak np. taka starsza pani, ile musi się nabiegać, aby znaleźć jeszcze kogoś, kto jej to drzewo zetnie i uporządkuje. A co z posiadłościami, które nie są uregulowane prawnie, mają po 20 czy 30 spadkobierców porozrzucanych czasami po całym świecie. Czy ich interesuje, że drzewo na ich posiadłości grozi zawaleniem domu sąsiada? A ten jeden z 30, który dogląda tej działeczki, kosi pielęgnuje, nie może zdecydować o wycięciu niebezpiecznego drzewa, bo jest tylko współwłaścicielem, musi mieć zgodę tych wszystkich 30, którzy się niczym nie interesują. Lepiej aby ktoś płacił za szkody materialne niż uprościć przepisy. A gdy to drzewo spadnie sąsiadowi na głowę??? Tak taką dostałam odpowiedź w Urzędzie gminy, musi mieć pani zgodę wszystkich współwłaścicieli, a ja nawet nie wiem gdzie tych wszystkich współwłaścicieli szukać... Papier ważniejszy niż życie ludzkie czy dorobek jego całego życia.

Mareczeksreczek

Według redaktorków Interii zgłosić muszę wycinkę drzewa o obwodzie nawet jednego centymetra. Cytat: "W urzędzie miasta lub gminy trzeba będzie jedynie zgłosić zamiar usunięcia rośliny. Taka sytuacja dotyczyć będzie wycinki tych okazów, u których obwód pnia mierzonego na wysokości 5 cm nie będzie przekraczać: 100 cm (wcześniej było to 80 cm) - dla drzew takich jak: topola, wierzba, klonu jesionolistny czy klon srebrzysty, 85 cm (wcześniej było to 65 cm) – dla drzew takich jak: kasztanowiec zwyczajny, robinia akacjowa czy w platan klonolistny, 70 cm (wcześniej było to 50 cm) - dla innych gatunków drzew".

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Pozwolenie na wycięcie drzewa. Takich zmian w przepisach nikt się nie spodziewał. Co się zmienia?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.