Spis treści:
- Opłata za garaż podziemny
- Czy trzeba płacić za miejsce w garażu podziemnym?
- Bezprawne pobieranie opłat za garaż podziemny
Opłata za garaż podziemny
Prawo do korzystania z miejsca postojowego w podziemnej hali garażowej bloku mieszkalnego kosztuje niemało. W niektórych miastach w Polsce na zakup garażu w tej formie trzeba przeznaczyć nawet ponad 30 tysięcy złotych. Dlatego wiele osób bulwersuje fakt, że po wykupieniu przestrzeni na auto w hali garażowej wciąż muszą ponosić dodatkowy koszt jej utrzymania i administrowania przez zarząd wspólnoty.
Opłaty za garaż podziemny wnoszone przez właścicieli miejsc parkingowych nie są zwykle wysokie. Jednak fakt, że zarządom lub zarządcom zdarza się wyciągać ręce po pieniądze nawet wtedy, gdy prawnie nie ma ku temu podstaw, stanowi problem. Kontrowersji w tym temacie jest więcej, ponieważ wiele podobnych spraw sądowych kończy się odmiennymi wyrokami. Z kolei wytyczne dotyczące formy prawnej garażu, kwestii uchwał związanych z jego zarządzaniem i utrzymaniem oraz rozumienia samego pojęcia miejsc parkingowych jako lokali niemieszkalnych nie są jasne dla zwykłego użytkownika.
Przeczytaj również: Czy można mieć kamerę nad drzwiami do mieszkania? Prywatny monitoring w bloku
Czy trzeba płacić za miejsce w garażu podziemnym?
Hala garażowa z pewnością jest wartością dodaną do mieszkania, a wykupienie miejsca parkingowego w podziemnej części bloku podnosi wartość prywatnej nieruchomości. Jednak czy trzeba płacić za miejsce w garażu podziemnym zarządowi wspólnoty w ramach dodatkowych opłat? Kiedy pobierane są one bezprawnie? Sprawdziliśmy, jakie są podstawy prawne zarządzania podziemnymi garażami i czy pewnych kosztów da się uniknąć.
Podstawy funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych opisuje i tłumaczy ustawa o własności lokali (Dz. U. 1994 r. Nr 85, poz. 388). Wskazuje ona wyraźnie, że udział w kosztach utrzymania części wspólnych nieruchomości mają wszyscy jej członkowie. Części wspólne to m.in.:
- klatki schodowe,
- korytarze,
- chodniki.
Jednak miejsca parkingowe, dostępne zwykle tylko dla ich nabywców i ewentualnych współwłaścicieli, funkcjonują na trochę innych zasadach.
Wyróżniane są dwa główne modele funkcjonowania hali garażowej:
- nieruchomość wspólna,
- odrębny lokal użytkowy.
Według pierwszego może zostać ona zakwalifikowana jako część nieruchomości wspólnej. Podstawa prawna określa wówczas udziały członków wspólnoty w prawie własności, zależne od powierzchni lokali mieszkaniowych. Druga forma polega na wyodrębnieniu lokalu garażowego. To automatycznie wiąże się z innymi zasadami administrowania halą oraz jej stałym utrzymaniem.
Bezprawne pobieranie opłat za garaż podziemny
W przypadku wyodrębnienia lokalu w księdze wieczystej zarząd wspólnoty tudzież zewnętrzny zarządca nie reprezentuje formalnie współwłaścicieli garażu. Oznacza to, że nie mają oni odgórnych kompetencji do nakładania dodatkowych opłat na właścicieli miejsc postojowych za utrzymanie odrębnego lokalu niemieszkalnego, w którym się one znajdują.
Hala garażowa jako wyodrębniony lokal niemieszkalny nie jest formalnie częścią nieruchomości wspólnej. Dlatego zarządzanie nią oraz ustalanie i rozliczanie opłat za prace wykonane w ramach utrzymania jej przestrzeni nie powinny wchodzić w zakres obowiązków zarządu. Tylko kto, w takiej sytuacji, powinien przejąć te działania oraz odpowiedzialność za funkcjonowanie hali garażowej? Teoretycznie, współwłaściciele garażu.
Najlepszą opcją jest przekazanie obowiązku utrzymania przestrzeni hali garażowej firmie zewnętrznej. Za to jednak musimy płacić. Fot. CanvaPro/123rf.com
W praktyczne najwygodniej jest przekazać wszelkie obowiązki profesjonalnej firmie zarządzającej, jednak, aby ustalenie to było wiążące, konieczne jest zawarcie odpowiedniej umowy pomiędzy zarządcą a wszystkimi współwłaścicielami garażu. Wówczas pobieranie opłat za działania w obrębie lokalu garażowego będzie zgodne z prawem. Odrębną kwestią jest zarządzanie garażem, który usytuowano pomiędzy częściami wspólnymi tudzież instalacjami niezbędnymi do ich funkcjonowania. Czy można zatem nie płacić za garaż? W określonych sytuacjach teoretycznie możemy odmówić uiszczania dodatkowych opłat.
Wszelkie nieścisłości lub wątpliwości w kwestii wydatkowania pieniędzy warto jednak skonsultować z doświadczonym radcą prawnym. On pomoże przedrzeć się przez prawne zawiłości i wskaże rozwiązanie, które uchroni właścicieli miejsc przed ewentualnymi nadużyciami ze strony zarządcy. Zwłaszcza że zarówno wewnętrznie powołany zarząd, jak i zewnętrzny zarządca, który zdecyduje się na bezprawne pobieranie opłat za garaż podziemny, niezgodnie też z obowiązującymi uchwałami, ma obowiązek naprawienia wyrządzonej szkody.
Źródło: deccoria.pl; isap.sejm.gov.pl - Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali
Przeczytaj również:
Ostatni rok dotacji na zakup kotła gazowego. Jak uzyskać dopłatę do pieca na gaz?
Czy numer na domu jest obowiązkowy? Straż miejska zapowiada kontrole po nowym roku
Nowy obowiązek dla właścicieli budynków. Paszporty energetyczne i klasy