Spis treści:
- Remont mieszkania w trakcie wynajmu – czyj to obowiązek?
- Mieszkanie do remontu – co wolno lokatorowi?
Remont mieszkania w trakcie wynajmu – czyj to obowiązek?
Zakres odpowiedzialności właściciela i lokatora regulują obowiązujące przepisy prawne (Kodeks cywilny oraz Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego). W umowie najmu nieruchomości mogą, lecz nie muszą znaleźć się zapisy potwierdzające ustalenia wynikające z wyżej wymienionych aktów prawnych. Wiemy z nich, że właściciel lokalu jest zobowiązany do utrzymywania sprawności wszystkich instalacji w mieszkaniu. Usterki w tym zakresie powinien usunąć na własny koszt.
Wynajmujący musi zagwarantować, że lokal będzie zdatny do użytku przez cały okres najmu. Jeśli dojdzie do awarii, musi wymienić uszkodzony piec grzewczy, stolarkę okienną oraz drzwiową, podłogi, wykładziny podłogowe oraz tynki. Zapłaci za te remonty, o ile wady wyniknęły z naturalnego zużycia w trakcie codziennego użytkowania nieruchomości. Właściciel nie ponosi kosztów remontu w przypadku umyślnego uszkodzenia przedmiotów przez lokatora lub korzystania z nich w niewłaściwy sposób. Na lokatorze natomiast spoczywa obowiązek bieżącej konserwacji i drobnych napraw wyposażenia mieszkania. Jeśli awaria wystąpiła wskutek nieprawidłowego użytkowania, lokator musi ją usunąć na własny koszt.
Przeczytaj również: Kiedy można stracić mieszkanie lub dom? Tak rozpoznasz, że komornik ma cię na celowniku
Mieszkanie do remontu – co wolno lokatorowi?
Generalny remont mieszkania w trakcie najmu każdorazowo wymaga zgody właściciela. Czego lokator nie może zrobić? Nie wolno mu przeprowadzać prac wykończeniowych czy aranżacyjnych na własną rękę bez ustalenia tej kwestii z wynajmującym nieruchomość. Aby uniknąć nieporozumień, najbezpieczniej jest spisać ustalenia w tym zakresie podczas zawierania umowy najmu lub sporządzić do niej aneks. Jeśli remont zostanie wykonany wbrew woli właściciela, może on domagać się przywrócenia lokalu do poprzedniego stanu, a nawet wypowiedzieć umowę. Strony powinny uzgodnić, jakie zmiany w mieszkaniu mają być wprowadzone oraz kto poniesie ich koszt.
Tym, co może zrobić lokator w mieszkaniu, są niewielkie zmiany aranżacyjne. Zgody właściciela nie wymaga zawieszenie plakatu na ścianie, zamontowanie półki czy położenie dywanu w pokoju. Nie zmienia to jednak faktu, że wynajmujący po zakończeniu okresu najmu może się domagać przywrócenia mieszkaniu pierwotnego wyglądu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Kłopoty ze świadectwem energetycznym. Jeden błąd i będą problemy z domem
Chcesz wynająć komuś mieszkanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć
Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.