Prawo i finanse

Zakaz palenia w kominkach 2023. Kiedy nie wolno palić i co nam za to grozi?

Do pewnego czasu zakaz palenia w kominkach występował tylko w niektórych województwach i był ustanowiony przez prawo lokalne. Jednak rok temu zdecydowano zastosować ogólnopolskie przepisy. Wprowadzają one unijne normy, które domowe kominki muszą spełniać pod względem emisyjności spalin i efektywności energetycznej. Co to dokładnie dla nas oznacza?

Zakaz palenia w kominkach 2023. Kiedy nie wolno palić i co nam za to grozi?
Dowiedz się, jak wygląda zakaz palenia w kominkach w 2023 roku. Fot. Arkadiusz Ziolek/ East News; 123RF.com

Spis treści:

Zanieczyszczenie powietrza nie jest spowodowane jedynie przez kopciuchy, czyli stare kotły, ale także przez niektóre kominki domowe. Zakaz palenia w nich jest skutkiem złej jakości powietrza, którą Polska wyróżnia się na tle Europy.

Zakaz palenia w kominkach a jakość powietrza

Problemem, który jest znaczący w Polsce i bezpośrednio wpływa na zanieczyszczenie powietrza, jest używanie przestarzałych instalacji grzewczych oraz stosowanie paliw, które emitują szkodliwe spaliny do atmosfery. W celu ograniczenia właśnie tych działań wprowadzone zostało prawo, regulujące użycie kominków.

W celu walki ze smogiem sformułowano Krajowy Program Ochrony Powietrza. Według niego do 2030 wprowadzony zostanie całkowity zakaz paleniem węgla w miastach, do 2040 także na terenach wiejskich.

Od 1 stycznia 2022 w całej Polsce zaczęły obowiązywać Ekoprojekt, czyli przepisy unijne, które ograniczają możliwość zakupu kominków i pieców, które nie spełniają europejskich norm.

Przepisy nie ograniczają jednak używania kominków, które już posiadamy.

Jakie wymagania powinien spełniać kominek?

Unijny Ekoprojekt zakłada, że kominek nie powinien emitować więcej niż:

  • 40 mg/m³ pyłów zawieszonych PM,
  • 120 mgC/m3 zanieczyszczeń organicznych w formie gazowej ,
  • 1500 mg/m3 tlenku węgla,
  • 200 mg/m3 tlenków azotu.

Efektywność kominka z zamkniętą komorą spalania musi wynosić co najmniej 65%, a dla tych z otwartą komorą przynajmniej 30%.

Jeśli zastanawiamy się nad zakupem kominka, powinniśmy wybrać taki, który ma certyfikat Ecodesign Ekorprojekt. Jest on obowiązkowy dla każdego nowego sprzętu.  

Nowe przepisy mówią także, czym można palić w kominku. Obecnie można palić jedynie drewnem, które jest nieimpregnowane i sezonowane, czyli suszone przez dwa lata (jego wilgotność nie może przekraczać 20%). Możemy także używać takich paliw jak brykiet drzewny, pellet oraz wysokiej jakości węgiel kamienny.

Nie możemy używać jako paliwo materiałów takich, jak:

  • Kolorowy papier,
  • Tworzywa sztuczne,
  • Węgiel brunatny,
  • Miał i muł węglowy,
  • Śmieci.

Kiedy nie wolno palić w kominku

Zakaz palenia w kominkach obowiązuje jedynie w dni smogowe w sezonie grzewczym. Nie obejmuje on gospodarstw, w których kominek jest jednym źródłem ogrzewania.

Dni smogowe to dni, kiedy normy czystości powietrza nie są spełnione, a zanieczyszczenie pyłem przekracza dopuszczalne 50 μg/m³.

Oprócz palenia w kominku powinniśmy się także powstrzymać od rozpalania ognisk i grilli oraz używania narzędzi spalinowych, takich jak piły, kosiarki czy dmuchawy do liści.

Kogo i od kiedy obowiązuje zakaz palenia w kominkach? Sprawdźcie. Fot.123RF.com

Gdzie obowiązuje zakaz palenia w kominkach — poszczególne województwa

W niektórych regionach Polski panuje prawo lokalne, które reguluje palenie w kominkach i piecach. Wspólną cechą uchwał jest to, że prawie wszystkie województwa wprowadziły zakaz używania kominków w dni smogowe. Jedynie śląskie, łódzkie, lubelskie, świętokrzyskie i kujawsko-pomorskie nie wprowadziły tej zasady w życie. W całej Polsce obowiązują także zasady Ekoprojektu.

W województwie mazowieckim obowiązuje Program Ochrony Powietrza. Do końca 2022 należało wymienić kominki na takie, które spełniają wymogi unijnej dyrektywy. Natomiast zakaz palenia węglem w Warszawie wejdzie w życie od 1 października 2023.  

W województwie małopolskim, a dokładniej w Krakowie, obowiązuje przez cały rok zakaz palenia drewnem i węglem.

W Wielkopolsce będzie czas na wymianę kominka do końca 2025 roku. Nie musimy tego robić, jeśli nasz sprzęt osiąga sprawność cieplną na poziomie 80%.

W województwie śląskim obowiązuje zakaz palenia niesezonowanym drewnem, węglem brunatnym, mułem i flotokoncentratem węglowym.

We Wrocławiu już od 2018 roku wszystkie kominki muszą spełniać wymogi Ekorprojektu. Wyjątkiem są przypadki, w których zapewniają one podstawowe źródło ciepła. Takie kominki traktuje się jako kotły. Obowiązują je wtedy inne normy.

W województwie zachodniopomorskim należy wymienić kominek do końca 2027 roku.

W kujawsko-pomorskim od początku 2030 roku zostanie wprowadzony zakaz montowania kominka, jeśli będzie możliwość przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej. Przepis ten będzie obowiązywał na terenie Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Ciechocinka, Grudziądza, Inowrocławia, Uzdrowiska Wieniec-Zdrój oraz Nakła nad Notecią.

Kary za palenie w kominku

W województwie mazowieckim kara za niestosowanie się do przepisów ma postać mandatu lub grzywny o wysokości od 500 zł do 5000 zł dla pojedynczych osób. Kary mają podobną wysokość w kwestii spalania śmieci. Jeśli podejmiemy próbę udaremnienia wystawienia mandatu lub będziemy utrudniać przeprowadzenie kontroli, grozi nam kara aresztu.

Kary mogą także zostać nałożone na samorządy lub gminy. Jeśli nie realizują odpowiednio działań, grozi im grzywna od 50 tysięcy złotych do 500 tysięcy złotych, która nakłada Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.

Przeczytaj również: Kominek w bloku. Sprawdź, co zrobić, aby mieć kominek w mieszkaniu

Mieszkanie w bloku nie stoi na przeszkodzie do zamontowania kominka w salonie. Fot. 123RF.com

Orzechy mają dużo kalorii. To po co je jeść? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.