Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Odrzucony wniosek o dodatek do pelletu. Jeśli nie ma tego na dokumencie, nie będzie wypłaty 3000 zł

Dodatek do pelletu to wsparcie od rządu, które wynosi 3000 złotych. Wiele wniosków składanych przez Polaków zostaje jednak odrzuconych z powodu błędów lub przekroczeń terminów. Podpowiadamy, jak tego uniknąć i o czym musisz pamiętać, starając się o dofinansowanie do ogrzewania w 2022 roku.

Odrzucony wniosek o dodatek do pelletu. Jeśli nie ma tego na dokumencie, nie będzie wypłaty 3000 zł
Sprawdźcie, co sprawia, że wnioski o dopłaty do pelletu zostają odrzucane. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dodatek do pelletu 2022 – terminy

W Dzienniku Ustaw 19 września 2022 została opublikowana ustawa o wsparciu odbiorców ciepła, przewidująca m.in. dodatki dla gospodarstw domowych używających do ogrzewania drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego. Ustawa weszła w życie 20 września.

Uwzględniony w niej dodatek do pelletu jest jednorazową wypłatą wynoszącą 3000 złotych. Wnioski można składać już od 21 września w urzędzie gminy lub drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP.

Wnioski, tak jak w przypadku tych o węgiel, należy dostarczyć do 30 listopada tego roku. Urząd gminy ma 30 dni na rozpatrzenie wniosków oraz wypłatę pieniędzy.

Komu należy się dodatek do pelletu?

Według zapisów ustawy, dodatek do pelletu należy się każdemu gospodarstwu domowemu. Podstawą do wypłaty świadczeń jest złożenie deklaracji CEEB w urzędzie gminy i wskazanie pieca na pellet jako głównego źródła ogrzewania.

Dodatek do pelletu nie jest regulowany przez żaden limit dochodowy. Wniosek o dodatek do pelletu można złożyć:

 • osobiście w urzędzie gminy lub gminnym ośrodku pomocy społecznej,
 • drogą pocztową na adres urzędu gminy,
 • drogą elektroniczną przez serwis ePUAP.

Przeczytaj również: Takiego pelletu absolutnie nie kupuj! Jak rozpoznać dobry pellet? Zrób test i uważaj na oszustów

Jakość pelletu w decydujący sposób wpływa na sprawność kotła i koszty ogrzewania. Fot.123RF.com

Dlaczego odrzucają wniosek o dodatek do pelletu?

Odrzucony wniosek o dodatek do pelletu to często skutek tego, że złożyliśmy wcześniej np. wniosek o dodatek węglowy. Nie da się skorzystać z dwóch świadczeń równocześnie i dofinansowanie do ogrzewania można pobrać tylko na jeden wybrany przez nas w deklaracji CEEB rodzaj opału.

Wniosek o dodatek do pelletu może być odrzucony, jeśli złoży go kilka osób z tego samego gospodarstwa domowego. W tym przypadku dopłata zostanie przyznana pierwszej osobie, która złożyła wniosek, a pozostałe z nich zostaną nieuwzględnione.

Źle wypełnione dokumenty mogą również spowodować, że twój wniosek o dodatek do pelletu zostanie odrzucony. Dzieje się tak, gdy nie poprawisz błędów w złożonym wniosku o wypłatę świadczenia w określonym terminie. Urząd gminy wzywa do poprawienia danych, dając ci na to 14 dni. W przypadku, gdy konieczne jest dostarczenie dodatkowych dokumentów, to przysługuje ci okres od 14 do 30 dni. Termin liczony jest od dnia otrzymania wezwania.

Wniosek o dodatek do pelletu – najczęstsze błędy

Zdarzają się również pomyłki, które wpływają na to, że twój wniosek o dodatek do pelletu zostanie odrzucony. Podpowiadamy, jakie są najczęstsze błędy podczas starania się o dofinansowanie do ogrzewania, dzięki czemu łatwiej będzie ich uniknąć:

 • Niepilnowanie terminów – warto sprawdzać i pamiętać o trzymaniu się wyznaczonych odgórnie dat składania deklaracji oraz wniosków, ponieważ nawet dzień później twoje dokumenty nie zostaną już przyjęte
 • Źle zaznaczony rodzaj opału na wniosku – w dokumentach uważnie wypełnij wszystkie rubryki i wybierz konkretny rodzaj opału, którego używasz, w formularzu zaznaczając np. „pellet drzewny” lub inny rodzaj biomasy.
 • Niezłożenie deklaracji CEEB – bez złożonej wcześniej deklaracji CEEB nie możesz wnioskować o dodatek do pelletu.
 • Brak podpisu na wniosku – trzeba pamiętać o opatrzeniu dokumentów wysyłanych drogą online, kwalifikowanym podpisem elektronicznym bądź uwierzytelnieniem z wykorzystaniem profilu zaufanego.

Dodatek do pelletu – przydatne wskazówki

Jeśli chcesz uniknąć odrzucenia twojego wniosku o dodatek do pelletu, musisz dopełnić wszystkich niezbędnych formalności. Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym uzyskasz dofinansowanie do ogrzewania:

 • Wniosek należy wypełniać drukowanymi literami
 • Pola wyboru zaznacza się poprzez: V lub X
 • Wzór wniosku o dodatek do pelletu znajdziesz TUTAJ
 • W dokumentach musisz uzupełnić m.in. takie dane jak: imię i nazwisko, numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego, adres zamieszkania, numer rachunku bankowego
 • Wskazane we wniosku główne źródło ciepła musi być takie samo jak w deklaracji dostarczonej do CEEB.

Źródło: Jak wypełnić wniosek o dopłatę do pelletu? Kanał: Pellet Amatorsko. Youtube.com

Przeczytaj również: Nie płacisz za śmieci, nie dostaniesz dodatku węglowego. Odrzucony wniosek o dodatek węglowy – najczęstsze błędy

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.