Prawo i finanse

Ile prądu zużywa farelka 2000 W, a jak dużo 3000 W? Policz, ile cię to będzie kosztować

Termowentylatory, popularnie nazywane farelkami, są urządzeniami elektrycznymi o kompaktowych rozmiarach, które pozwalają na szybkie dogrzanie pomieszczeń. Mogą w krótkim czasie zagwarantować optymalną temperaturę, co zawdzięczamy ich wysokiej mocy. Wartość tego parametru wzbudza obawę, że praca dodatkowego źródła ciepła może słono kosztować. Przed zakupem sprzętu warto policzyć, ile prądu on zużywa. Czy opłaca się używać farelki do ogrzewania? Sprawdziliśmy.

Ile prądu zużywa farelka 2000 W, a jak dużo 3000 W? Policz, ile cię to będzie kosztować
Zanim kupisz farelkę, oblicz, ile prądu zużywa i jaki będzie jego koszt. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Czy opłaca się używać farelki do ogrzewania?

Okres jesienno-zimowy jest czasem, gdy coraz więcej osób rozważa zakup awaryjnego źródła ciepła, które pozwoli w łatwy sposób dogrzać mieszkanie. Żyjemy w zmiennym klimacie i nigdy nie wiadomo, jakich temperatur mamy się spodziewać w rozpoczynającym się sezonie grzewczym, dlatego pomysł doposażenia domu w poręczną farelkę wydaje się trafiony. Tego typu urządzenia bardzo szybko zwiększają temperaturę w pomieszczeniu, co gwarantuje uzyskanie komfortu cieplnego w krótkim czasie. Niewielkie, lekkie termowentylatory można z łatwością przenosić z miejsca na miejsce, dogrzewając różne pomieszczenia w domu.

Na rynku dostępnych jest wiele farelek, które są zróżnicowane pod względem wagi oraz – przede wszystkim – parametrów technicznych. Do wyboru mamy urządzenia o mocy 1000 W, 2000 W, a nawet 3000 W. Te ostatnie najlepiej nadają się do dogrzewania przydomowego garażu czy warsztatu. To właśnie moc termowentylatora jest najważniejszym parametrem dla użytkowników. Na jej podstawie możemy obliczyć, czy opłaca się używać farelki do ogrzewania.

Ile prądu zużywa farelka? Można to łatwo obliczyć. Ile prądu zużywa farelka? Można to łatwo obliczyć. Fot. CanvaPro

Jak policzyć, ile prądu zużywa farelka 2000 W i 3000 W?

Farelka do pracy wykorzystuje energię elektryczną. Choć nie możemy mieć całkowitej pewności co do tego, jak będą kształtowały się ceny energii w zbliżającym się okresie, znając aktualne taryfy, jesteśmy w stanie obliczyć orientacyjny pobór prądu urządzenia i jego koszt. Aby ustalić, ile prądu zużywa farelka, potrzebujemy wskazania następujących parametrów:

  • mocy urządzenia,

  • zakładanego czasu pracy farelki,

  • ceny jednej kilowatogodziny (kWh) prądu.

W pierwszym kroku powinniśmy sprawdzić, jaką moc ma wybrane przez nas urządzenie. Następnie waty w prosty sposób przeliczamy na kilowaty (1 kW to 1000 W). Otrzymaną wartość mnożymy przez zakładany czas pracy urządzenia, np. 1 h. Uzyskany wynik oznacza zużycie energii w kilowatogodzinach, co oznacza, że wystarczy już pomnożyć go przez obecną cenę 1 kWh prądu.

Przeczytaj również: Sezon grzewczy 2023/2024. Kiedy włączą kaloryfery, jaka temperatura powinna być w mieszkaniu?

Przedstawmy to na przykładzie. Ile prądu zużywa farelka 2000 W, a jak dużo 3000 W?

  • Farelka o mocy 2000 W pracuje przez 1 godzinę, a orientacyjna cena prądu wynosi 90 gr. Najpierw przeliczamy 2000 W na kilowatogodziny, co daje nam 2 kW. Następnie 2 kW mnożymy przez 1 h pracy, co daje nam 2 kWh. Wynik, czyli 2 kWh wystarczy pomnożyć przez orientacyjną cenę prądu 90 gr, więc w rezultacie uzyskujemy kwotę 1,80 zł.

  • Farelka o mocy 3000 W pracuje przez 1 godzinę i 33 minuty, a orientacyjna cena prądu wynosi 90 gr. Najpierw przeliczamy 3000 W na kilowatogodziny, co daje nam 3 kW. Następnie musimy przeliczyć czas pracy urządzenia – 1 godzina i 33 minuty to 93 minuty. 93 minuty dzielimy przez 60 minut, co daje wynik 1,55 h. Dopiero ten wynik możemy pomnożyć przez moc urządzenia w kilowatach. Zatem 3 kW pomnożone przez 1,55 h pracy to 4,65 kWh. Wynik mnożymy przez orientacyjną cenę prądu 90 gr, więc w rezultacie uzyskujemy 4,19 zł.

Otrzymane wyniki możemy przeliczyć na skalę miesiąca lub całego sezonu grzewczego. Czy opłaca się używać farelki do ogrzewania? To zależy od częstotliwości jej używania. Jeśli mielibyśmy ogrzewać nią pomieszczenia przez wiele godzin w sposób ciągły, prawdopodobnie nie byłoby to opłacalne. Pamiętajmy jednak, że farelki zostały stworzone jedynie do dogrzewania pojedynczych pomieszczeń przez krótki czas. Jeśli będziemy użytkować je w taki sposób, miesięczne koszty pobieranego przez nie prądu nie powinny przekroczyć kilkudziesięciu złotych.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Ile kosztuje ocieplenie domu jesienią 2023. Ceny materiałów i robocizny

Czy opłaca się grzać pelletem ze słonecznika? Który jest lepszy – pellet ze słonecznika czy drzewny?

Fotowoltaika na balkonie. Czy opłaca się zakładać panele fotowoltaiczne na balkonie i ile to kosztuje

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.