Prawo i finanse

Trwa wymiana liczników energii. Kto w 2023 roku dostanie inteligentny licznik i czy trzeba za niego płacić?

W 2023 rozpoczął się proces wymiany liczników energii na ich inteligentne wersje. Skorzysta na tym państwo, ale także konsumenci. Co oznacza instalacja inteligentnego licznika energii i kto może na nią liczyć?

Trwa wymiana liczników energii. Kto w 2023 roku dostanie inteligentny licznik i czy trzeba za niego płacić?
W 2023 ruszyła wymiana liczników energii. Sprawdź, czym różnią się inteligentne liczniki energii. Fot.Bartlomiej Magierowski/East News

Spis treści:

Inteligentny licznik pomoże ci w oszczędzaniu energii i czasu. Sprawdź, co się wiąże z jego instalacją.

Co to jest inteligentny licznik energii?

Inteligentny licznik energii to standardowy licznik zużycia, który został ulepszony o kilka dodatkowych funkcji. Spośród nich największe znaczenie ma możliwość komunikacji z dostawcą prądu oraz użytkownikiem. Pozwala to na zdalne odczytanie licznika.

Oprócz tego licznik można zdalnie skonfigurować. Nie będzie to wymagało wysyłania serwisanta. System powinien także pozwolić na stałe monitorowanie zużycia energii, tworzenie statystyk i pokazywanie twoich zwyczajów korzystania z prądu. Dowiesz się, kiedy zużywasz najwięcej energii, i jak ją zaoszczędzić. Inteligentny licznik ochroni cię także od przepłacania. Twoje rachunki będą obejmowały faktyczne zużycie, a nie jego prognozę. Usterki są szybciej i łatwiej diagnozowane, a system zgłosi ich wystąpienie za ciebie. Inteligentny licznik chroni także przed kradzieżą prądu przez nielegalne podpinanie się pod cudzą instalację.

Inteligentne liczniki działają na takiej samej zasadzie jak ich poprzednicy. Za pomocą układów wewnątrz urządzenia generują odpowiednie impulsy pod wpływem przepływającej energii. Na złączu komunikacyjnym wystawiają na ten temat informacje. Liczba impulsów proporcjonalnie odpowiada ilości zużywanego prądu.

Przeczytaj również: Jak zgłosić stan licznika energii elektrycznej? Sam odczytaj licznik prądu

Czym jest Projekt Inteligentnych Sieci Energetycznych?

Inteligentne Sieci Energetyczne to program wprowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uruchomiony został w celu lepszego zarządzania i magazynowania energii. Wiceminister klimatu i środowiska Piotr Dziadzio rok temu zapowiadał rozpoczęcie realizacji projektu. Ma on zapewnić państwu bezpieczeństwo i niezależność systemu energetycznego. Wymiana liczników prądu jest częścią programu. Skorzysta na tym nie tylko rząd, ale także odbiorcy.

Założeniem programu jest rozwój rozproszonej energetyki prosumenckiej. Ma także pomagać przedsiębiorstwom produkującym energię elektryczną oraz prosumentom zbiorowym np. wspólnotom mieszkaniowym. To ukłon w stronę osób posiadających instalację fotowoltaiczną. Według założeń programu całkowita wymiana liczników na inteligentne w całej Polsce ma skończyć się w 2030.

inteligentny licznik energii Inteligentne liczniki energii pozwalają obserwować zużycie energii, a przez to świadomie użytkować prąd i oszczędzać. Fot.Bartlomiej Magierowski/East News

Jakie są etapy wymiany liczników energii?

Wymiana liczników została podzielona na cztery etapy. Na 2023 rok zaplanowano przeprowadzenie pierwszego z nich. W jego ramach 15% odbiorców do 31 grudnia będzie mogło korzystać z inteligentnego licznika energii.

Drugi etap obejmuje 35% odbiorców, a jego koniec zapowiadany jest na 2025 rok. Do końca 2027 roku potrwa trzeci etap, podczas którego już 65% odbiorców będzie posiadaczami nowoczesnego systemu. Czwarty i ostatni etap potrwa do 2028 roku i zakłada, że w domach 80% odbiorców zainstalowane zostaną nowe liczniki.

Kto dostanie inteligentny licznik w 2023?

Program Inteligentnych Sieci Energetycznych zakłada, że 2023 tylko 15% odbiorców obejmie instalacja inteligentnych liczników.

Licznik zostanie wymieniony:

  • odbiorcom, w których domu moc umowna osiąga powyżej 16 kW,

  • prosumentom, czyli gospodarstwom, które nie są odbiorcą końcowym energii,

  • odbiorcom, którzy nie posiadają licznika ze zdalną transmisją danych.

Wymiana licznika jest bezpłatna. Koszt wymiany liczników szacowany jest na 9 mld zł. Zapłacą za nie dostawcy prądu. Ich cena zostanie jednak uwzględniona w taryfach energii. Aby zapewnić stabilność procesowi, wymiana będzie przebiegać stopniowo przez kilka lat. Rozłożenie kosztów w czasie ma wpłynąć na większą akceptację społeczną.

Przeczytaj również: Jak czytać rachunek za prąd 2023?

Masz dom? Państwo dopłaci ci do wymiany pieca, pompy ciepła, fotowoltaiki, a nawet... kredytu

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.