Spis treści:
Wyższe rachunki za prąd od stycznia 2025 r. – wraca opłata mocowa
Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – wyższe rachunki za prąd. To spodziewana podwyżka, która związana jest z powrotem do opłaty mocowej mającej na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, czyli stałych i niezakłóconych dostaw energii. Zgodnie z decyzją ustawodawcy opłata ta nie była pobierana w drugiej połowie 2024 r. Zawieszenie to miało jednak charakter tymczasowy. Od stycznia 2025 r. opłata mocowa znów będzie comiesięcznie doliczana do naszych rachunków za prąd.
Wysokość opłaty mocowej na 2025 r. ustalił Urząd Regulacji Energetyki (URE), co ogłosił pod koniec 2024 r. Dodatkowa pozycja na naszym rachunku jest konsekwencją Ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy, która uregulowała system wynagradzania wytwórców energii za wykonywanie obowiązków mocowych, innymi słowy – za zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej nawet w przypadku dużego zapotrzebowania.
O ile wzrosną rachunki za prąd w związku z opłatą mocową? Wszystko zależy od zużycia energii elektrycznej w domu. Fot. simpson33/123RF.com
Przeczytaj również: Podwyżki opłat w 2025 roku. Za co na pewno zapłacimy więcej?
Wysokość opłaty mocowej
Co powrót opłaty mocowej oznacza dla przeciętnego gospodarstwa domowego i o ile wzrosną nasze rachunki za prąd? Czy każdy zapłaci tyle samo? Urząd Regulacji Energetyki wyjaśnił:
„W drugiej połowie bieżącego roku, decyzją ustawodawcy, opłata mocowa nie była pobierana od odbiorców. Natomiast od 1 stycznia 2025 r. większość odbiorców w gospodarstwach domowych zużywających rocznie od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej zapłaci z tytułu opłaty mocowej średnio 11,44 zł netto miesięcznie.”
Wysokość opłaty mocowej uzależniona jest od zużycia energii elektrycznej. Im więcej jej zużyjemy, tym wyższa będzie naliczona dodatkowo opłata. Stawki opłaty mocowej zryczałtowanej wynoszą od stycznia 2025 r.:
- 2,86 zł/miesiąc przy zużyciu energii elektrycznej poniżej 500 kWh,
- 6,86 zł/miesiąc przy zużyciu energii elektrycznej od 500 kWh do 1200 kWh,
- 11,44 zł/miesiąc przy zużyciu energii elektrycznej od 1200 kWh do 2800 kWh,
- 16,01 zł/miesiąc przy zużyciu energii elektrycznej powyżej 2800 kWh.
Przeciętne gospodarstwo domowe co miesiąc zapłaci dodatkowo za prąd 11,44 zł netto miesięcznie. Szczegóły na ten temat znajdziemy na stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki.
Źródła: deccoria.pl, biznes.pap.pl, ure.gov.pl
Przeczytaj również:
Obowiązkowe czujniki czadu i dymu. Nowy przepis zacznie obowiązywać już 23 grudnia 2024 r.
Dofinansowanie do ogrzewania gazowego. Jak je dostać i kto może się o nie starać?