Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Obowiązkowe czujniki czadu i dymu. Nowy przepis zacznie obowiązywać już 23 grudnia 2024

Ryzyko pożarowe oraz niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla rozprzestrzeniającym się w zamkniętych pomieszczeniach wyraźnie wzrastają w okresie grzewczym, co roku niosąc z sobą dziesiątki ofiar. MSWiA wprowadza zmiany, mające na celu zminimalizowanie ryzyka tragicznych zdarzeń w wyniku nadmiernej emisji CO2 w budynkach. Jeszcze w tym roku trzeba zainstalować odpowiednie mierniki groźnego gazu. Jak wybrać czujnik czadu? Podpowiadamy, na co warto zwracać uwagę i kogo dotyczą dodatkowe przepisy przejściowe.

Obowiązkowe czujniki czadu i dymu. Nowy przepis zacznie obowiązywać już 23 grudnia 2024
Czujniki czadu i dymu obowiązkowe od 23 grudnia 2024 - to odpowiedź MSWiA na zdarzenia wynikające z niekontrolowanej emisji tlenku węgla. Fot. adrianhancu/123rf.com

Spis treści:

Czujniki czadu i dymu obowiązkowe od 23 grudnia 2024

Zatrucie tlenkiem węgla objawia się zaburzeniami koncentracji, bólem i zawrotami głowy oraz ogólnym osłabieniem. Z czasem występują również wymioty, drgawki, zaburzenia tętna i spowolniony oddech. Czad blokuje prawidłowy dostęp tlenu do organizmu, a długotrwałe niedotlenienie grozi nawet uduszeniem. Dlatego tak ważna jest kontrola parametrów gazów uwalniających się w pomieszczeniach oraz ich obecnego stężenia. Za potencjalne źródła zagrożenia uważane są przede wszystkim: 

  • piece olejowe, węglowe, gazowe, 
  • kominki, 
  • gazowe podgrzewacze wody, 
  • kuchenki gazowe. 

Regularne kontrolowanie szczelności przewodów kominowych oraz instalacji grzewczych, a także monitorowanie działania wentylacji w budynku pozwala minimalizować ryzyko niebezpiecznych zatruć tym groźnym gazem.

Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, to gaz bezwonny, bezbarwny i na dodatek zupełnie pozbawiony smaku, dlatego jest niewyczuwalny dla człowieka. Jedną ze skutecznych metod wykrywania jego zawartości w powietrzu jest montaż specjalnych mierników. To rozwiązanie, choć efektywne i ratujące życie, nie jest popularnie wykorzystywane w domach, na co zwraca uwagę MSWiA, wprowadzając nowelizację przepisów, mających na celu zwiększenie skuteczności bezpośredniej i pośredniej ochrony przeciwpożarowej w całym kraju.

Dla bezpieczeństwa ludzi oraz zmniejszenia zdarzeń niebezpiecznych i pożarów, będących skutkiem niekontrolowanego uwalniania się tlenku węgla w pomieszczeniach, MSWiA zadecydowało, że czujniki czadu i dymu będą obowiązkowe już od 23 grudnia 2024. Dowiedz się, kogo dotyczy przepis oraz czy jeszcze przed świętami musisz zainstalować urządzenie wczesnego wykrywania tlenku węgla i dymu w twoim domu.

Przeczytaj również: Najlepsze miejsce na umieszczenie czujnika tlenku węgla. Gdzie go nie montować?

Jak wybrać czujnik czadu?

W nowych budynkach i mieszkaniach stawia się na wysoką szczelność okien i drzwi, często też pomija się dobrej klasy rozwiązania wentylacyjne z myślą o wyższych oszczędnościach. To również zwiększa ryzyko wystąpienia poważnego problemu w przypadku zwiększonej z różnych przyczyn emisji CO2 w pomieszczeniach.

Stosowanie odpowiednich rozwiązań technicznych, przestrzeganie przepisów budowlanych, wykonywanie regularnych kontroli instalacji oraz wybór dobrej jakości czujników alarmujących o nadmiernym uwalnianiu niebezpiecznych gazów pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników lokalu.

czujniki Nowe przepisy wprowadzają obowiązek instalacji czujników dymu i czasu. Jednak to nie wszystko, ważny jest monitoring instalacji grzewczych oraz odpowiednio poprowadzona, wydajna wentylacja. Fot. phonlamaiphoto/yunava1/CanvaPro

Jak wybrać czujnik czadu i gdzie koniecznie trzeba go zainstalować od 23 grudnia 2024 roku? Na podstawie rozporządzenia podpisanego 21 listopada 2024 roku przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji powstał obowiązek montażu czujników czasu i dymu w:

  • nowo stawianych budynkach mieszkalnych i nowych obiektach hotelarskich – od 23 grudnia 2024 roku;

  • użytkowanych już lokalach mieszkalnych i częściach takich lokali, w których zachodzą procesy spalania paliw ciekłych, stałych lub gazowych – na postawie zapisu o okresie przejściowym – od 1 stycznia 2030 roku;

  • w obiektach hotelarskich, w których w chwili wejścia przepisu świadczone są już usługi hotelarskie i gdzie zachodzą procesy spalania paliw ciekłych, stałych lub gazowych – na postawie zapisu o okresie przejściowym – od 30 czerwca 2026 roku;

  • w magazynach, budynkach produkcyjnych i handlowych (przed wejściem w życie wspomnianego rozporządzenia wydane pozwolenie na użytkowanie/na budowę/zatwierdzenie projektu budowlanego na podstawie dotychczasowych przepisów ochrony PPOŻ i in. opisane) – od 1 stycznia 2026 roku.

Jakie czujniki należy zainstalować? Dopuszczalne są urządzenia o odpowiedniej certyfikacji dla rynku europejskiego, odpowiednio oznakowane danymi producenta, które natychmiastowo lub w krótkim czasie (ok. 3 minut) emitują alarmy wizualne, dźwiękowe i/lub automatycznie uruchamiają system awaryjnej wentylacji. Czujniki tlenku węgla powinny też być wyposażone we wskaźniki optyczne w określonych kolorach, które świadczą o prawidłowym działaniu miernika oraz wyraźnie alarmują o nieprawidłowościach w stężeniu CO2.

Po wybraniu odpowiedniego urządzenia przeczytaj instrukcję użytkowania i stosuj się do zawartych w niej wytycznych, aby czujnik działał prawidłowo i rzeczywiście alarmował o wyższym niż dopuszczalne stężeniu CO2 w pomieszczeniu, gdy tylko dojdzie do zwiększonej emisji – to może uratować zdrowie i życie mieszkańców.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jak odkamienić czajnik? Poznaj sposób, który nic nie kosztuje, a działa bezbłędnie

Zatkany odpływ zlewu lub prysznica. Jak sobie poradzić bez wzywania hydraulika?

Ile prądu zużywa piekarnik? Sprawdzamy, ile kosztuje godzina nagrzania piekarnika do 200 stopni

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.