Spis treści:
- Skąd się bierze osad w czajniku?
- Jak odkamieniać czajnik – domowe sposoby
- Co zrobić, żeby kamień nie zbierał się w czajniku?
Skąd się bierze osad w czajniku?
Zauważyliście, że co kilka tygodni, a nawet częściej w czajniku pojawia się szarawy osad? Kamień, bo o nim mowa, to nic innego jak osad z magnezu i węglanów wapnia, który powstaje w wyniku termicznego rozkładu tych składników. Biorą się one z wody, która znajduje się w naszych kranach i wpływają na jej twardość. Im twardsza jest woda, tym więcej kamienia będzie się osadzać w czajniku.
Co do zasady biały nalot nie jest groźny dla zdrowia, z pewnością nie wygląda on jednak estetycznie i może zaburzać smak i jakość ciepłych napojów, m.in. kawy czy herbaty. Warto również zaznaczyć, że osad z kamienia negatywnie wpływa na stan i pracę czajnika. Jeśli zbagatelizujemy problem, po niedługim czasie będziemy musieli wymienić urządzenie na nowe.
Przeczytaj również: Ocet i kwasek cytrynowy odkamieniają czajnik. Znalazłam jeszcze lepszy sposób
Jak odkamieniać czajnik – domowe sposoby
Na runku dostępne są chemiczne środki do odkamieniania czajników. Są to najczęściej proszki, które wsypuje się do urządzenia. Można też sięgnąć po domowe sposoby. Oto kilka sprawdzonych trików na błyskawiczną walkę z kamieniem w czajniku.
-
Jak pozbyć się kamienia z czajnika przy pomocy octu?
Ocet to najpopularniejszy i zarazem najskuteczniejszy odkamieniacz. Należy wlać go do czajnika w takiej samej proporcji do wody i zagotować. Po godzinie dokładnie płuczemy urządzenie i kilka razy gotujemy w nim wodę, a następnie ją wylewamy. Warto zaznaczyć, że w przypadku bardzo intensywnego osadu, może zajść konieczność powtórzenia procesu. Odkamieniaj aż do skutku, czyli do momentu, kiedy wnętrze czajnika będzie czyste i wolne od kamienia. Dzięki takiej kuracji nasze urządzenie będzie lśniło jak nowe.
-
Soda oczyszczona
Kolejny sposób na usunięcie kamienia z czajnika to soda oczyszczona. Wystarczy wsypać do czajnika kilka łyżek stołowych sody i pozostawić na kilkanaście minut. Następnie umyj dokładnie urządzenie kilka razy. Pamiętaj, by nie gotować wody z sodą, gdyż może dojść do chemicznej reakcji.
-
Sok z cytryny
Nagromadzony wewnątrz czajnika kamień można usunąć przy pomocy soku z cytryny. Wlej szklankę do urządzenia i pozostaw na około godzinę. Po tym czasie wylej sok z cytryny, a wnętrze czajnika wypłucz wodą. Sikiem z cytryny możesz wyczyścić również osad, który zgromadził się na zewnątrz czajnika.
Aby skutecznie poradzić sobie z kamieniem w czajniku, wystarczy zastosować sprawdzone domowe środki. Fot. droid5/123RF.com
-
Kwasek cytrynowy
Aby odkamienić czajnik należy wypełnić urządzenie do połowy wodą i wsypać zawartość jednej saszetki kwasku cytrynowego. Następnie należy zagotować wodę i pozostawić ją na 3 godziny. Po tym czasie wylej wodę i zagotuj świeżą, a następnie ponownie opróżnij.
-
Napój typy coca-cola
Okazuje się, że napoje typu coca-cola to doskonały sposób na usunięcie kamienia z czajnika. Wystarczy wlać do urządzenia ok. 250 ml popularnego napoju, dodać nieco wody i całość zagotować. Dla lepszego efektu można dodać jeszcze jedną lub dwie łyżki sody oczyszczonej. Doprowadź miksturę do wrzenia i pozostaw całość na ok. 30 minut w czajniku. Na koniec dokładnie przepłucz go wodą.
-
Odkamienianie czajnika obierkami ziemniaków
Ten sposób może się wydawać nieco zaskakujący. Aby odkamienić czajnik umieść w nim garść obierków ziemniaków, zalej wodą i zagotuj. Odstaw urządzenie na ok. godzinę. Po upływie tego czasu opróżniamy czajnik z wody i obierków. Żeby cały proces był bardziej efektywny, czynność warto powtórzyć. Na koniec czajnik trzeba dokładnie wypłukać.
Pamiętaj, w przypadku każdego z wymienionych sposobów, po wyczyszczeniu czajnika, należy przynajmniej dwa razy zagotować czystą wodę i wylać ją, aby resztki wykorzystanego przez nas produktu zostały usunięte.
Przeczytaj również: Jak odkamienić czajnik. Zastosuj sposób, po którym osad długo się nie zbierze
Co zrobić, żeby kamień nie zbierał się w czajniku?
Warto dbać o czajnik, zanim na jego dnie pojawi się osad z twardej wody. Dlatego słusznym rozwiązaniem jest zamontowanie specjalnych filtrów w kranie, które mają na celu zmiękczenie wody. Warto jednak zaznaczyć, że takie filtry nie należą do najtańszych rozwiązań (chociaż są bardzo skuteczne).
Tańszym rozwiązaniem, które wspomoże w zapobieganiu osadzaniu się kamienia w czajniku, jest zakup dzbanka na wodę z wkładem filtrującym. Takie filtry nie tylko pomogą pozbyć się wapnia, lecz także zatrzymują szkodliwe związki chemiczne, wzbogacając wodę w dobre dla zdrowia minerały.
Artykuł został zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 10.01.2020 roku.
Źródło: Decoria.pl
Przeczytaj również:
Sprytny patent na czyszczenie gofrownicy i opiekacza. Resztki i tłuszcz znikną z każdego zakamarka
Zatkany odpływ zlewu lub prysznica. Jak sobie poradzić bez wzywania hydraulika?
Jak suszyć pranie w zimie, żeby nie śmierdziało? Proste triki na świeże pranie nawet w chłodne dni