Spis treści:
- Skąd się bierze kamień w czajniku?
- Dlaczego trzeba odkamieniać czajnik?
- Jak odkamieniać czajnik?
- Czym odkamienić czajnik - naturalne metody
Skąd się bierze kamień w czajniku?
Woda w naszych kranach jest mniej lub bardziej twarda. Stąd bierze się kamień w czajniku – to nierozpuszczalny osad wapnia i magnezu, który pozostaje po odparowaniu wody. Wodorowęglany wapnia i magnezu podczas obróbki termicznej przekształcają się w węglany. Im twardsza woda, tym więcej kamienia odkłada się w naczyniu, w których ją trzymamy lub gotujemy.
Garnki jednak jesteśmy w stanie dokładnie umyć wewnątrz i robimy to dość często. Czajniki nie dają nam tej możliwości. Poza tym używamy ich około ośmiu razy na dobę. Woda poddana wysokim temperaturom paruje szybciej. Dlatego kamień w czajniku osadza się częściej. Nie ma przy tym znaczenia, czy korzystamy z urządzenia elektrycznego, czy tradycyjnego.
Aby skutecznie poradzić sobie z kamieniem w czajniku, wystarczy zastosować sprawdzone domowe środki. Fot.123RF.com
Dlaczego trzeba odkamieniać czajnik?
Nawet przy miękkiej wodzie, nie da się uniknąć osadzania kamienia. Kiedy zbierze się go tyle, że widzimy go gołym okiem, warto go usunąć. Dlaczego trzeba odkamieniać czajnik? Powodów jest kilka:
- kamień skraca żywotność czajnika;
- woda gotowana w czajniku z kamieniem ma specyficzny posmak;
- osad z kamienia przedłuża gotowanie wody, co wpływa na zużycie prądu.
Nieprawdą jest natomiast, że osadzający się kamień szkodzi zdrowiu. Wprawdzie nadaje on wodzie specyficzny posmak, ale nie wpływa to na nasz organizm. Panuje przekonanie, że od kamienia osadzającego się w czajniku można dostać kamicy nerkowej. To mit - złogi w nerkach powstają przez nadmiar białka, cukru i sodu. Węglany wapnia i magnezu nie mają z tym nic wspólnego.
Przeczytaj również: Czyszczenie kuchenki mikrofalowej. Naturalne sposoby na czystą kuchenkę i filtry
Jak odkamieniać czajnik?
Czajnik najlepiej odkamieniać raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące. Wszystko zależy od stopnia twardości wody. Pomoże to zapobiec odkładaniu się grubych warstw osadu, które niszczą sprzęt.
Najlepiej zacząć od mechanicznego pozbycia się najgrubszej warstwy kamienia. W tym celu najpierw zdejmij filtr z dzióbka czajnika. Zbiera się na nim sporo kamienia, bo zapobiega on przedostaniu się drobinek do herbaty czy kawy. Opłucz go dokładnie pod bieżącą wodą.
Potem pozbądź się jak największej ilości kamienia w sposób mechaniczny. Wlej do czajnika nieco wody, wstrząśnij naczyniem i szybko je opróżnij. To pozwoli pozbyć się urwanych złogów i ułatwi dalsze usuwanie kamienia.
Osadzający się w czajniku kamień to zmora zarówno użytkowników czajników elektrycznych, jak i tradycyjnych. Fot.123RF.com
Czym odkamienić czajnik - naturalne metody
Do poradzenia sobie z osadem w naczyniach można użyć domowych sposobów. Jest ich kilka, a każdy z nich gwarantuje, że użyty preparat nie zaszkodzi zdrowiu domowników. Czym najlepiej odkamieniać czajnik? Podajemy naturalne metody:
- Ocet
Wypełnij czajnik roztworem wody i octu w proporcjach 1:1. Zagotuj miksturę i pozostaw na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Po tym czasie wylej roztwór z czajnika i wypłucz go.
- Soda oczyszczona
Wypełnij czajnik wodą i rozpuść w nim czubatą łyżkę sody. Całość zagotuj i odczekaj godzinę. Następnie wypłucz czajnik i znów napełnij go wodą.
- Cytryna
Wyciśnij sok z całej cytryny do czajnika wypełnionego wodą. Zagotuj wodę i poczekaj, aż ostygnie. Potem wytrzyj wnętrze czajnika szmatką.
- Proszek do pieczenia
Wsyp 5 łyżeczek proszku do pieczenia do czajnika wypełnionego wodą. Zostaw na całą noc, a rano zagotuj, po czym wypłucz naczynie.
- Kwasek cytrynowy
Zalej czajnik wodą i wsyp do niego saszetkę kwasku cytrynowego. Całość zagotuj i wypłucz.
- Obierki z ziemniaków
Wypełnij czajnik do połowy umytymi obierkami z ziemniaków. Zalej wodą i zagotuj, po czym całość wypłucz.
- Napoje gazowane
Wypełnij czajnik do połowy napojem typu coca-cola lub pepsi-cola. Uzupełnij całość wodą i zagotuj. Pozostaw do wystygnięcia, a następnie pozbądź się osadu za pomocą myjki.
Aby mieć pewność, że czajnik został dokładnie odkamieniony, wypełnij go jeszcze raz wodą. Zagotuj ją, po czym wylej. To pomoże się pozbyć zarówno resztek kamienia, jak i zapachu, który może pozostać po zastosowaniu niektórych z tych domowych metod.
Źródła: wikihow.com, bbcgoodfood.com, deccoria.pl
Przeczytaj również:
Prosty i skuteczny sposób na lśniący piekarnik. Zejdzie nawet stary tłuszcz
Sprytny trik na czyszczenie kuchenki gazowej. Moc palników jest większa, a rachunki niższe
Lustro będzie czyste jak łza. Bez użycia środków chemicznych, żadnych smug i zacieków