Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Agnieszka Kasprzyk

Agnieszka Kasprzyk

Absolwentka socjologii na UAM, przez wiele lat związana z radiem. Autorka audycji radiowych, tekstów satyrycznych i scenariuszy do programów telewizyjnych. Prywatnie zainteresowana tym, żeby życie było przyjemniejsze a świat milszy. A to szerokie spektrum – od jedzenia, przez literaturę, po ogrodnictwo, psychologię i ekologię. Wnuczka leśniczego i rolnika, kocha las i swoją działkę. Jeśli nie jest w lesie, to znaczy, że albo coś je, albo pieli, albo spaceruje z psem (bo po lesie z psem nie można).

Rdza pora, wbrew swej nazwie, nie atakuje tylko pora, ale również cebulę, czosnek i szczypiorek. Powodem ataku tej choroby grzybowej są warunki pogodowe oraz błędy w pielęgnacji. Początki infekcji wyglądają dość niewinnie, ale nie warto ich lekceważyć. Tylko natychmiastowe działanie przyniesie tu oczekiwane efekty. Jak zapobiegać rdzy pora, jak ją rozpoznać i jakimi metodami zwalczać? Wyjaśniamy. 

Czytaj artykuł 

Ścinanie naci marchwi to zabieg, który warto wykonać przed zbiorami. Dzięki temu plony będą większe, a korzenie lepiej odżywione. Jednak podczas takich marchwiowych postrzyżyn bardzo łatwo o błąd, który całkowicie zahamuje rozwój rośliny. Jak ścinać nać marchwi i kiedy to robić, by cieszyć się dorodnymi korzeniami? Wyjaśniamy.  

Czytaj artykuł 

Czosnek z własnego ogródka daje nam pewność, że rzeczywiście sprawdzi się nie tylko aromatyczna przyprawa, ale również jako naturalny antybiotyk. Tych cech próżno szukać w importowanym produkcie z Chin, który nie ma właściwości zdrowotnych i gorzej się przechowuje. Co jednak zrobić, jeśli wykopana główka czosnku nie podzieliła się na ząbki? Przyczyn może być kilka i lepiej im zapobiegać, niż borykać się z ich skutkami.  

Czytaj artykuł 

Wybarwianie owoców pomidora to bardzo ważny proces, który decyduje o tym, czy ostatecznie będziemy cieszyć się dobrej jakości plonami. Bez tego nasze zbiory pozostaną niedojrzałe, a przecież nie o to nam chodzi. Wprawdzie pomidory mogą dojrzeć po zerwaniu, ale proces ten musi zacząć się jeszcze na krzaczku. Na przyspieszenie wybarwiania pomidorów jest jeden sposób – ekologiczna gnojówka z żywokostu. Nie tylko sprawi, że plony będą dojrzałe, ale również wpłynie korzystnie na ich smak i zapach.

Czytaj artykuł 

Marchew wyhodowana we własnym ogrodzie wzbudza niemałą dumę. Wykonując prace samodzielnie, wiemy, że nikt nie stosował przy jej uprawie środków chemicznych ani sztucznych nawozów. To smaczne, ekologiczne warzywo, którego wartości możemy być pewni. Jak dbać o uprawę marchwi, by jej jakość pozwoliła na przechowywanie zebranego plonu przez cały sezon jesienno-zimowy? Podpowiadamy, jak pielęgnować marchew w lipcu, czym i jak ją nawozić, by korzeń był duży, zdrowy i naprawdę wytrzymały.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Długowieczne byliny to inwestycja, która szybko się zwróci. Raz posadzone, będą zdobiły ogród całymi latami, wprowadzając do niego trwałe kolory i utrzymując cenną bioróżnorodność. Można je dobrać tak, by kwitnąc w różnych miesiącach, stały się efektowną dekoracją i utrzymały atrakcyjny wygląd od wiosny aż do jesieni. Jakie długowieczne byliny kwitnące wybrać, by nieustannie cieszyły oczy i jak o nie dbać? Wyjaśniamy, co wpływa na doskonałą kondycję roślin wieloletnich.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Plamy na liściach cukinii zawsze niepokoją ogrodników, którzy obawiają się, że to oznaka choroby. Niekiedy to po prostu cecha genetyczna, tak samo jak gładkie lub cętkowane owoce tej rośliny. Podpowiadamy, które plamy na liściach cukinii są powodem do zmartwienia, a jaki rodzaj nie powinien nam spędzać snu z powiek. Odmiany tej rośliny o plamistych liściach mogą stać się prawdziwą ozdobą warzywnych grządek.  

Czytaj artykuł 

Czosnek z własnego ogródka jest gwarancją zdrowia przez całą zimę. Daje nam pewność, że nasze warzywo nie zawiera chemii, a jego składniki zdrowotne są pełnowartościowe. Właśnie nadchodzi termin zbierania czosnku zimowego. Zanim się do tego zabierzesz, sprawdź, czy twoja uprawa jest już na to gotowa i co jeszcze możesz zrobić, by aromatyczne główki były większe. Jeśli chcesz je przechowywać, trzymaj się kilku zasad.  

Czytaj artykuł 

Chcąc powiększyć swoją kolekcję roślin domowych, możesz je samodzielnie rozmnożyć. Jest na to wiele sposobów, które w dużej mierze zależą od gatunku i odmiany rosnących w naszej doniczkowej dżungli. Lato to wciąż czas, kiedy możesz rozmnażać rośliny bez przeszkód. Jeśli zrobisz to dobrze, nie będzie potrzeby stosowania kupnych ukorzeniaczy.  

Czytaj artykuł 

Trawnik idealny powinien być zwarty, pozbawiony chwastów i pustych prześwitów. Jego utrzymanie w takiej formie wymaga sporych nakładów czasu, pracy i pieniędzy. Regularne podlewanie, nawożenie, wertykulacja, aeracja dosiewy i koszenie to zabiegi pielęgnacyjne, których nie może zaniedbać żaden właściciel murawy. Jest jednak wyjście, które ograniczy wszystkie te nakłady: załóż trawnik samonawożący. Ograniczy on nie tylko konieczność dodatkowego odżywiania, ale i innych zabiegów pielęgnacyjnych.  

Czytaj artykuł 

Lipiec kojarzy nam się raczej ze zbiorami w ogrodzie, ale w tym miesiącu można też sadzić rośliny. Dotyczy to zarówno warzyw, jak i kwiatów. W warzywnikach to dobry czas na poplon, który sprawi, że będziemy cieszyć się znów świeżymi zbiorami. Na początku lata wiele roślin na balkonach przekwita, aby więc znów wróciły tam kolory, warto sięgnąć po sadzonki kwiatów później kwitnących. Co można siać i sadzić w lipcu? Podpowiadamy.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Zdarzyło ci się, że starannie pielęgnowane pomidory zaczęły pękać na krzaku? Ta bardzo frustrująca sytuacja zdarza się nawet ogrodnikom, którzy szczególnie gorliwie dbali o swoje uprawy. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre z tak zniszczonych owoców można zjeść lub zrobić z nich przetwory. Wyjaśniamy, co zrobić, żeby pomidory nie pękały na krzaku i jakie są przyczyny tego zjawiska.  

Czytaj artykuł 

W kontekście pomidorów często wspomina się o potrzebie zasilania ich fosforem, potasem czy azotem, tymczasem bor ma równie duże znaczenie w ich uprawie. Stymuluje rozwój korzeni i bierze udział w transporcie cukrów, co ma niemałe znaczenie w rozwoju roślin. Najwięcej boru potrzebują do rozwoju buraki. Podpowiadamy, jak to wykorzystać w uprawie pomidorów.  

Czytaj artykuł 

Każdy ogrodnik marzy o tym, żeby jego uprawy pomidorów dały dużo zdrowych i słodkich owoców. Nie ma przecież większej radości niż pachnące pomidory prosto z krzaczka. Wymaga to nieco zachodu, bo to bardzo wymagające i żarłoczne rośliny. Jeśli jednak będziesz trzymać się kilku zasad, możesz liczyć na obfite zbiory. Poniżej prezentujemy kompendium wiedzy o pielęgnacji pomidorów. Jego przestrzeganie zaowocuje bogatym plonem.  

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.