Kleszcze sprawiają, że nasze ogrody i trawniki przestają być miejscem bezpiecznego relaksu. Te pasożyty przenoszą groźne choroby, w tym boreliozę, którą mogą zarazić się ludzie i zwierzęta domowe. W walce z kleszczami pomoże naturalny oprysk z czeremchy, która od wieków uchodzi za roślinę leczniczą. Preparat odstraszy również komary i inne owady, które żywią się krwią ssaków.
Czytaj artykułDobrze pielęgnowane róże mogą kwitnąć wielokrotnie, przez cały okres wegetacyjny. Przeszkodzą im w tym dopiero pierwsze przymrozki. Te królewskie kwiaty nie tylko zdobią nasze ogrody, ale również kolorami i zapachem przyciągają owady zapylające. Długie i obfite kwitnienie zapewni różom naturalny nawóz ze skórek bananów. To nie jedyna domowa odżywka, jaką możemy wspomóc tę roślinę.
Czytaj artykułCzarna porzeczka to jeden z najzdrowszych owoców, jaki możemy uprawiać w naszych ogródkach. Zawiera duże ilości witaminy C, wzmacnia odporność, poprawia wzrok, wspiera serce i łagodzi bóle stawów. Nie jest rośliną wymagającą i świetnie sobie radzi w naszych warunkach. Swoje krzaczki czarnej porzeczki podlewam naturalnym nawozem własnej roboty. Dzięki temu latem mam z czego robić soki i konfitury na zimę.
Czytaj artykułUprawiany we własnym ogrodzie czosnek daje nam pewność, że jest naturalnym antybiotykiem, a nie sztucznym wytworem. To roślina dość żarłoczna, dlatego jej nawożenie wiosną jest kluczowe dla uzyskania obfitych plonów. Odpowiednio nawożony czosnek będzie odporny na choroby i poradzi sobie w trudnych warunkach. Warto wykorzystać tu naturalny nawóz, jakim jest kurzeniec.
Czytaj artykułPelargonie, kiedyś uważane za kwiaty babcine, dziś wracają do łask. Wśród ich odmian można przebierać, decydując się na różne kolory kwiatów i pokroje roślin. Potrafią ukwiecić cały balkon przez cały sezon wegetacyjny, aż do jesieni. Wiosną pelargonie budzą się z zimowego stanu spoczynku i warto o nie zadbać, zanim wyniesiemy je na balkon lub posadzimy w ogrodzie.
Czytaj artykułJajka w Wielkanoc zajmują centralne miejsce na naszych stołach, a te kolorowe wyglądają szczególnie atrakcyjne. Na półkach sklepowych znajdziemy różnego rodzaju barwniki, flamastry i naklejki, które mają ułatwić uzyskanie tego efektu. Nie zawsze jednak możemy być pewni ich składu, co nie ma znaczenia przy pisankach, ale w produktach spożywczych już tak. Możesz oszczędzić sobie wydatków i wykorzystać naturalne barwniki z ogrodu, stosowane od wieków. Dzięki temu jajka będą kolorowe i zdrowe.
Czytaj artykułW wielu domach wzeszły już sadzonki pomidorów wysianych na rozsady. Chuchamy na nie i dmuchamy, by przed przesadzeniem do gruntu były silne i zdrowe. Warto je wzmocnić nawozami, ale trzeba robić to ostrożnie, bo łatwo z tym przesadzić i zaszkodzić roślinom. Dlatego lepiej sięgnąć po naturalne odżywki. Do podlewania sadzonek pomidorów świetnie nadaje się złota woda, która uodporni je na choroby i ułatwi ukorzenianie.
Czytaj artykułKuflik cytrynowy często nazywany jest szczotką do butelek. Zawdzięcza to wyglądowi swoich kwiatów, które są pozbawione płatków, ale za to mają ogromną ilość pręcików zebranych w kłosy. Najpopularniejsze są kwiatostany czerwone, ale występują też w kolorach różowych, białych, a nawet zielonkawych. To bardzo miododajna i atrakcyjna roślina, którą w naszych warunkach uprawiać można na balkonach i tarasach. Podpowiadamy, jakie wymagania ma kuflik cytrynowy i jak o niego zadbać.
Czytaj artykułMieczyki, zwane też gladiolami, są znane ze swoich strzelistych kwiatów zebranych w kłosy. Mają różne kolory i elegancki pokrój, niestety są to rośliny dość delikatne. Z tego względu wymagają odpowiedniej pielęgnacji i przestrzegania kilku zasad. Podpowiadamy, jak sadzić mieczyki i jak o nie dbać, by miały mocne łodygi i długo kwitły.
Czytaj artykułLśniące podłogi są wizytówką mieszkania, a przed świętami ma to szczególne znaczenie. Nawet najpiękniejsze panele tracą swój urok, gdy pokrywają je smugi, kurz i tłuste ślady. W czyszczeniu podłóg najważniejsze jest to, by usunąć plamy i zabrudzenia, ale bez pozostawiania smug i zarysowań. Aby panele błyszczały, skorzystaj z tanich i skutecznych domowych sposobów.
Czytaj artykułSzkodniki takie jak mszyce, przędziorki, miodówki czy tarczniki stanowią realne zagrożenie dla naszych upraw. Ich działanie osłabia rośliny i sprawia, że plony są mniejsze. We własnych ogrodach nie chcemy sięgać po chemię, zależy nam na zdrowych owocach. Tu z pomocą przychodzi oprysk olejem rydzowym, który jest naturalnym środkiem na szkodniki. Podpowiadamy, jak go stosować do drzew i krzewów owocowych, by im nie zaszkodzić.
Czytaj artykułWiosna w tym roku jest wyjątkowo zmienna. Ledwie pędy piwonii zdążyły wychylić się z ziemi i nieco odbić, znów wróciły mrozy. Jak w tej sytuacji chronić młode rośliny? Przykrywać czy zostawić? Najważniejsze, to nie popełnić błędów w nawożeniu, które mogą sprawić, że nie doczekamy się ich majestatycznych kwiatów w czerwcu.
Czytaj artykułW obliczu coraz bardziej upalnych miesięcy letnich poszukujemy alternatyw dla trawników, które wymagają ciągłego podlewania. Do sadzenia miejsc szczególnie nasłonecznionych i suchych idealnie nadaje się macierzanka. Jest to roślina praktycznie bezobsługowa, latem pokryje suche miejsca kolorowym dywanem kwiatów, a zimą przyozdobi ogród zielenią. Podpowiadamy, jak ją uprawiać i jakie odmiany macierzanki sadzić zamiast trawy.
Czytaj artykułPrzed świętami chcemy, by dywany w naszym domu elegancko się prezentowały. Na co dzień są narażone na wiele ciężkich prób: chodząc, wnosimy na nie piasek i brud, zbiera się na nich kurz i sierść zwierząt, a czasem coś się na nie wyleje. Czyszczenie chemiczne nie należy do najtańszych, dlatego podajemy 6 najlepszych sposobów na wyczyszczenie dywanów domowymi sposobami. Będą wyglądały świeżo i czysto.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 20
- Następna