Ta roślina, choć podobna do wrzosów, jest dużo prostsza w uprawie. Krwawnica pospolita, bo niej mowa, przy minimalnym nakładzie pracy potrafi zachwycić feerią barw przez kilka miesięcy. Podpowiadamy, jak uprawiać krwawnicę pospolitą i gdzie posadzić ją w ogrodzie, by stała się jego prawdziwą ozdobą.
Czytaj artykułZamiast chemicznych oprysków i kosztownych środków ochrony roślin, możesz sięgnąć do kuchennej szafki. Jednym z najbardziej skutecznych, a przy tym powszechnie dostępnych naturalnych odstraszaczy jest pieprz cayenne. Ta ostra przyprawa może z powodzeniem pełnić funkcję ogrodowego strażnika. Jak używać pieprzu cayenne w ogrodzie, żeby nie zaszkodzić roślinom? Podpowiadamy.
Czytaj artykułUprawę pomidorów możemy sobie ułatwić, jeśli wokół nich posadzimy odpowiednie rośliny towarzyszące. Jednymi z najlepszych są kwiaty, które nie tylko urozmaicają wygląd warzywnika, ale pełnią również bardzo praktyczne funkcje. Wspierają krzaczki w walce ze szkodnikami, poprawiają ich wzrost, a nawet chronią przed chorobami. Jakie kwiaty sadzić przy pomidorach i jak je pielęgnować, by wspólnie stworzyły silny ekosystem? Wybór jest naprawdę duży.
Czytaj artykułUprawa pomidorów w polskich warunkach bywa wyzwaniem. Te żarłoczne rośliny przywędrowały do nas z Ameryki Południowej, gdzie dni są cieplejsze, a gleba żyzna. Dlatego nasze krzaczki dodatkowo wzmacniamy nawozami, gnojówkami czy innymi naturalnymi preparatami. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o soli Epsom jako wsparciu w uprawie pomidorów. Jej używanie w ogrodzie powinno być jednak bardzo wyważone. Czym jest sól Epsom i jak ją stosować, by pomidory dały większe plony? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułChoć lipiec to szczyt sezonu ogrodniczego, wielu ogrodników sądzi, że na sianie jest już za późno. Tymczasem połowa lata to doskonały moment na wysiew tzw. warzyw poplonowych. Chodzi o odmiany, które rosną szybko i nie przeszkadzają im coraz krótsze dni. Lipcowe siewy pozwalają lepiej wykorzystać potencjał grządek i przedłużyć sezon zbiorów aż do późnej jesieni. Sprawdź, jakie warzywa warto wysiać w lipcu do gruntu, by cieszyć się zdrowym, świeżym plonem jeszcze w tym roku.
Czytaj artykułRdest ptasi traktujemy jako uciążliwy chwast, który rozprzestrzenia się błyskawicznie i zagłusza inne rośliny w ogrodzie. Warto jednak spojrzeć na niego nieco inaczej. Pojawia się zazwyczaj w lipcu, gdy jego delikatne, rozgałęzione pędy zaczynają pokrywać ścieżki, rabaty i szczeliny między płytami. Zanim wyrzucisz go na kompost, sprawdź, do czego może się przydać. Rdest ptasi ma dwie natury: w ogrodzie jest wrogiem innych roślin, ale ma wiele cennych właściwości zdrowotnych.
Czytaj artykułMrówki są zmorą nie tylko naszych ogrodów, ale również domów i mieszkań. Zakładają w nich gniazda, chodzą utartymi szlakami i korzystają z naszych zapasów. Zazwyczaj nazywamy je faraonkami, ale to nie jedyny gatunek tych owadów, który lubi osiedlić się w mieszkaniu. Podajemy prosty sposób na to, by pozbyć się z domu mrówek.
Czytaj artykułWinorośl coraz lepiej sobie u nas radzi. Lata są cieplejsze i pełne słońca, a to idealne warunki dla tej rośliny. Uprawa winorośli jest u nas popularna od niedawna. Dlatego niewiele jest zarejestrowanych i zbadanych oprysków, co do których jest pewność, że nie zaszkodzą spożywaniu winogron. A tę roślinę atakują zarówno choroby, jak i szkodniki. Podpowiadamy, jak zrobić naturalne opryski na winorośl i kiedy ich używać.
Czytaj artykułKorki po winie zwykle trafiają do kosza. A szkoda, bo ten niepozorny materiał ma zaskakująco wiele zastosowań w ogrodzie. Dzięki swoim naturalnym właściwościom poprawi jakość gleby, pomoże w zatrzymaniu w niej wilgoci, a nawet odstraszy niektóre szkodniki. W dodatku jest znakomitym sposobem na produkowanie mniejszej ilości odpadów i pomoże zaoszczędzić pieniądze. Dowiedz się, dlaczego warto zbierać korki po winie i jak je praktycznie wykorzystać w ogrodzie.
Czytaj artykułOgórki z własnego ogródka są gwarancją zawsze świeżych i zdrowych warzyw. Co zrobić, aby mieć ich jak najwięcej? Przy dobrej pielęgnacji, można cieszyć się ich owocowaniem aż do września. Podpowiadamy, jakie zabiegi są konieczne, by ogórków na krzaczkach było więcej oraz czym je nawozić, by uniknąć chemii.
Czytaj artykułHortensje zdobią nasze ogrody majestatycznymi kwiatami od czerwca do września. Wiele zależy tu od odmiany i warunków uprawy. Jeśli chcesz cieszyć się gęstymi krzewami i okazałymi kwiatostanami, musisz zadbać o pielęgnację rośliny. Ważną rolę w uprawie odgrywa nawożenie hortensji, które koniecznie powinno być skorelowane z pH gleby. W przypadku tego krzewu jest to bardzo istotne.
Czytaj artykułRododendrony potrafią przez wiele tygodni zachwycać nas swoimi okazałymi kwiatami. Ich długotrwałe kwitnienie nie jest dziełem przypadku. To efekt starannej pielęgnacji i dobrze dobranego nawożenia. Różaneczniki wymagają odpowiedniego stanowiska i specyficznego podłoża, które można zmienić odpowiednimi domowymi sposobami. Jak zadbać o rododendrony, by przedłużyć ich kwitnienie? Dzięki tym zabiegom roślina w pełni rozwinie swój potencjał.
Czytaj artykułPchełki ziemne z pchłami mają niewiele wspólnego. Te małe, skaczące chrząszcze potrafią wyrządzić ogromne szkody w uprawach warzywnych. Wygryzają w liściach dziury, a w krótkim czasie mogą doprowadzić do obumarcia młodych roślin. Szczególnie groźne są wiosną, gdy warzywa dopiero kiełkują. Jak rozpoznać, że pchełki ziemne zaczęły grasować w ogrodzie i jak się ich skutecznie pozbyć? W pierwszej fazie inwazji pomogą naturalne metody.
Czytaj artykułMaj w tym roku nie rozpieszcza temperaturami. Zimne noce, opóźniona wegetacja i wciąż powracające przymrozki sprawiają, że wielu ogrodników z niepokojem spogląda na swoje grządki. Szczególnie martwią nas ciepłolubne pomidory, które już trafiły do gruntu – czy można jakoś im pomóc przetrwać chłody? Doświadczeni ogrodnicy mają sprawdzone sposoby na to, by ochronić pomidory przed zimnem. Obejdzie się bez drogich inwestycji, za to z wykorzystaniem tego, co masz pod ręką.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 23
- Następna