Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Agnieszka Kasprzyk

Agnieszka Kasprzyk

Absolwentka socjologii na UAM, przez wiele lat związana z radiem. Autorka audycji radiowych, tekstów satyrycznych i scenariuszy do programów telewizyjnych. Prywatnie zainteresowana tym, żeby życie było przyjemniejsze a świat milszy. A to szerokie spektrum – od jedzenia, przez literaturę, po ogrodnictwo, psychologię i ekologię. Wnuczka leśniczego i rolnika, kocha las i swoją działkę. Jeśli nie jest w lesie, to znaczy, że albo coś je, albo pieli, albo spaceruje z psem (bo po lesie z psem nie można).

Hortensje to jedne z popularniejszych roślin ozdobnych, cenimy je za wielkie kule kwiatów, które unoszą się nad zielenią ich liści. To kwiaty dość odporne, o ile zapewni się im lekki półcień i kwaśny odczyn gleby. Zdarza się jednak, że na liściach hortensji pojawiają się czarne plamy. To oznaka czarnej plamistości liści, choroby grzybowej, której można zapobiegać, stosując się do kilku prostych zasad. Zaatakowane przez nią rośliny można uratować, podpowiadamy, jak to zrobić.  

Czytaj artykuł 

Pomrowy to duże ślimaki bez skorupy, które spędzają ogrodnikom sen z powiek. Są żarłoczne i poruszają się dużo szybciej niż zwykłe "skorupiaki", więc szkody przez nie wyrządzone bywają ogromne. Ich menu jest bardzo szerokie: niszczą warzywa, rośliny ozdobne i owoce, nie gardzą nawet korzeniami, nasionami i cebulkami. Na pomrowy jest wiele sposobów, ale o tej skutecznej pułapce dowiedziałam się niedawno. Wystarczy jeden owoc, by pozbyć się z ogrodu żarłocznych ślimaków.  

Czytaj artykuł 

Rododendrony, zwane różanecznikami, to rośliny o pięknych kwiatach, podobnych do róż. Nadają się szczególnie na działki leśne, które stwarzają idealne dla nich warunki: półcień i kwaśną ziemię. Ze względu na specyficzne wymagania, ważne jest, aby o różanecznik zadbać już w momencie sadzenia. Kiedy sadzić rododendrony i jak to robić, by cieszyć się ich różnokolorowymi już w kwietniu? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.  

Czytaj artykuł 

Szyszki w ogrodzie często traktujemy jako zbędne odpady, które trzeba usuwać. Tymczasem mogą stać się one cennym zasobem, jeśli tylko odpowiednio je wykorzystamy. Dzięki swoim właściwościom znajdują szerokie zastosowanie w różnych aspektach uprawy roślin. Stosując je w codziennych praktykach ogrodniczych, mamy pewność, że korzystamy z naturalnych i pozbawionych chemii produktów. Podpowiadamy, jak wykorzystać szyszki w ogrodzie i dlaczego warto je zbierać, kiedy spadną z drzew.  

Czytaj artykuł 

Sansewieria, zwana też wężownicą, jest nie tylko dostojna, ale i bardzo pożyteczna. NASA poleca ją jako roślinę oczyszczającą powietrze, która powinna znaleźć się w każdej sypialni. Przy tym jest okazem bardzo odpornym i mało wymagającym. Bardzo rzadko zdarza się, by w warunkach domowych sansewieria zakwitła, kiedy jednak tak się stanie, wcale nie jest dobrym znakiem. Dla wężownicy jest to łabędzi śpiew, który osłabia ją do tego stopnia, że nie wypuszcza nowych liści. Z pomocą może przyjść wtedy domowa odżywka, do której potrzebujesz jedynie dwóch składników.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Rokitnik zwyczajny (Hippophae rhamnoides) to roślina, która zyskuje coraz większą popularność w ogrodach dzięki swoim niezwykłym właściwościom zdrowotnym oraz dekoracyjnym. Chroni też gleby przed erozją zwłaszcza tam, gdzie są one piaszczyste. Jednak niektórzy ogrodnicy mogą spotkać się z tym, że rokitnik nie kwitnie lub nie owocuje. Najczęstszą tego przyczyną jest brak odpowiedniego zapylacza. Wyjaśniamy, dlaczego rokitnik nie owocuje i co zrobić, żeby to zmienić.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Supertunie to jedne z najbardziej efektownych kwiatów, które zdobią nasze ogrody, balkony i tarasy przez całe lato. Te rośliny zachwycają swoją obfitością kwiatostanów, intensywnymi kolorami i wytrzymałością na różne warunki atmosferyczne. Jednak nawet najlepiej pielęgnowane rośliny mogą z czasem marnieć. W tym artykule dowiesz się, jak odmłodzić supertunie, aby dłużej cieszyły oczy bujnym kwitnieniem aż do pierwszych przymrozków. 

Czytaj artykuł 

Klon japoński to roślina, która od lat zdobywa serca ogrodników na całym świecie. Jego delikatne liście i spektakularne kolory jesienią sprawiają, że staje się on prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Aby jednak cieszyć się pięknem klonu japońskiego przez długie lata, warto poznać jego wymagania i zasady odpowiedniego nawożenia. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że nasze drzewko będzie jesienią zachwycało różnymi odcieniami czerwieni.  

Czytaj artykuł 

Dofinansowanie do fotowoltaiki zmienia swoje zasady od 2 września, ale pierwsze zmiany zaszły już 1 sierpnia 2024 roku. Wszystko to w ramach programu rządowego Mój prąd 6.0. Osoby, które złożyły wniosek o dofinansowanie, będą musiały teraz wykupić również magazyn ciepła lub magazyn energii. Wyjaśniamy, na czym polega zmiana i jakie warunki trzeba spełnić, by dostać dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024 roku.  

Czytaj artykuł 

Przedłużające się okresy suszy dają się we znaki naszym uprawom. Przerywają je gwałtowne burze, podczas których na ziemię spadają w krótkim czasie ogromne ilości wody, co nie sprzyja jej wsiąkaniu w podłoże. Pomóc może spulchnianie gleby bezpośrednio po deszczu. Ułatwi to magazynowanie wody w ziemi oraz zapobiegnie jej zbijaniu. Jak dobrze spulchniać glebę w czasie suszy? Wyjaśniamy.    

Czytaj artykuł 

Zaraza ziemniaczana wbrew swej nazwie jest groźna również dla pomidorów. Ta choroba wywoływana przez organizm grzybopodobny, Phytophthora infestans, atakuje głównie rośliny psiankowate. To jedna z gorszych przypadłości, która może się przydarzyć naszym uprawom i znacząco nadwerężyć plony. Jakie są objawy zarazy ziemniaczanej, jak ją zwalczać, a jak zapobiegać jej atakom? Wyjaśniamy w tym artykule.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Sierpień kojarzy nam się bardziej ze zbiorami niż z wysiewem. Wciąż jednak jest pełnia lata i odpowiedni czas, aby wzmocnić swoje uprawy dodatkowymi roślinami. Dla niektórych z nich to już ostateczny termin, we wrześniu będzie już na nie za późno. Co warto siać i sadzić w sierpniu, by cieszyć się plonami jeszcze przed jesienią? Mamy całą listę warzyw, kwiatów i krzewów. 

Czytaj artykuł 

Rdza pora, wbrew swej nazwie, nie atakuje tylko pora, ale również cebulę, czosnek i szczypiorek. Powodem ataku tej choroby grzybowej są warunki pogodowe oraz błędy w pielęgnacji. Początki infekcji wyglądają dość niewinnie, ale nie warto ich lekceważyć. Tylko natychmiastowe działanie przyniesie tu oczekiwane efekty. Jak zapobiegać rdzy pora, jak ją rozpoznać i jakimi metodami zwalczać? Wyjaśniamy. 

Czytaj artykuł 

Ścinanie naci marchwi to zabieg, który warto wykonać przed zbiorami. Dzięki temu plony będą większe, a korzenie lepiej odżywione. Jednak podczas takich marchwiowych postrzyżyn bardzo łatwo o błąd, który całkowicie zahamuje rozwój rośliny. Jak ścinać nać marchwi i kiedy to robić, by cieszyć się dorodnymi korzeniami? Wyjaśniamy.  

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.