Zaśniedziałe sztućce dobrze wyglądają tylko w muzeum. Na świątecznym stole chcemy, żeby lśniły nowością. Noże, widelce i łyżeczki z czasem ciemnieją, na szczęście nie jest to proces nieodwracalny. Domowa metoda na czyszczenie sztućców przywróci im dawny blask. Nie potrzebujesz do tego drogich środków chemicznych.
Czytaj artykułPięknie kwitnące róże są dumą każdego ogrodnika, a ich pnące odmiany wyglądają szczególnie efektownie. Ich długie, wijące się pędy, obsypane kwiatami, tworzą malownicze aranżacje na pergolach, trejażach czy ścianach budynków. Wśród nich znajdziemy rośliny o kwiatach w najróżniejszych kolorach i pokrojach. Róże pnące wymagają jednak szczególnej pielęgnacji i prowadzenia. Podpowiadamy, jak je uprawiać, by cieszyły oczy długim i obfitym kwitnieniem.
Czytaj artykułĆma bukszpanowa to szkodnik, który potrafi zniechęcić do uprawiania niektórych roślin. Jej larwy są żarłoczne i w krótkim czasie potrafią zniszczyć cały krzak, a dorosłe osobniki mają skrzydła i przenoszą się na inne rośliny. Niektórzy są zdania, że tego szkodnika mogą wyplenić tylko ostre środki chemiczne. Zanim jednak po nie sięgniesz, skorzystaj z jednego mało znanego sposobu. Wapno glonowe, zwane też algowym, poradzi sobie z ćmą bukszpanową i nie zaszkodzi innym uprawom.
Czytaj artykułMech na trawniku to częsty problem, który pojawia się szczególnie po zimie. Jego obecność nie tylko psuje estetykę murawy, ale także może osłabiać wzrost trawy i rozwój jej systemu korzeniowego. Jednym z popularnych środków do walki z mchem na trawniku jest siarczan żelaza. Czy rzeczywiście jest skuteczny i jak go stosować, by nie zaszkodzić murawie? Podpowiadamy.
Czytaj artykułJuki ogrodowe, choć pochodzą z Ameryki, są częstym elementem ozdobnym naszych ogrodów. Już same ich liście przyciągają wzrok, a majestatyczne kwiaty tworzą malownicze widowisko i roztaczają wokół orzeźwiający zapach. Aby juka zakwitła w czerwcu i lipcu, warto nawieźć ją wczesną wiosną. Doskonale sprawdzi się tu prosta, domowa odżywka.
Czytaj artykułKomary potrafią skutecznie zepsuć letni wieczór w ogrodzie czy na balkonie. Ich ukąszenia są nie tylko irytujące, ale mogą również powodować reakcje alergiczne. Co więcej, te owady przenoszą również choroby. Na szczęście istnieje naturalny sposób na ograniczenie ich liczby w otoczeniu. Niektóre rośliny działają na komary odstraszająco. Jakie gatunki warto posadzić w ogrodzie i na balkonie, by pozbyć się nieproszonych gości? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPiwonie kwitną wyjątkowo zjawiskowo, ich kwiatostany tworzą wielkie, postrzępione kule w różnych kolorach. Ich zapach przyciąga owady zapylające z całej okolicy. Choć te rośliny nie są zbyt trudne w uprawie, zdarza się, że próżno wypatrujemy ich dostojnych kwiatów. Warto im wtedy pomóc. Kwitnienie piwonii stymuluje jeden domowy trik. Nie może on jednak zastąpić innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Czytaj artykułKwitnące magnolie są jedną z pierwszych oznak wiosny. Ich eleganckie kwiaty pojawiają się u niektórych gatunków już pod koniec marca, by cieszyć nasze oczy aż do połowy maja. W wielu odmianach kwitnienie poprzedza wypuszczenie liści. Roślina, aby wydać kwiaty, potrzebuje dodatkowego zasilenia. Wyjaśniamy, czym i jak nawozić magnolię na wiosnę, aby wspaniale zakwitła.
Czytaj artykułMszyce potrafią dać się we znaki naszym uprawom. Są żarłoczne, szybko się przenoszą, a spadź, którą produkują, jest pożywką dla grzybów. Oprócz mechanicznych uszkodzeń te szkodniki roznoszą również choroby między roślinami. Jeśli pojawią się w ogrodzie, w krótkim czasie mogą uszkodzić wiele młodych liści i pędów. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto już w marcu wykonać opryski krzewów owocowych przeciwko mszycom. Podpowiadamy, jak je zrobić, by były skuteczne.
Czytaj artykułPiwonie to stosunkowo mało wymagające rośliny, które w maju i w czerwcu spektakularnie kwitną. Ich postrzępione kule kwiatów w kolorach bieli, odcieniach różu i czerwieni nie tylko zdobią ogród, ale również obłędnie pachną. Ich świeży aromat przyciąga do ogrodu owady zapylające. Aby móc cieszyć się latem spektaklem barw i zapachów, warto zadbać o piwonie po zimie. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku nawożenie.
Czytaj artykułBocian nieodmiennie kojarzy się z sielską, polską wsią. Dawniej wierzono, że gniazdo tych ptaków na dachu sprowadza na dom szczęście rodzinne i urodzajne plony. Gospodarze umieszczali na strzechach drewniane koła od wozów, by zachęcić ptaki do zakładania siedzib. Dziś, kiedy bocianów jest coraz mniej, o ich gniazda należy zadbać w szczególny sposób. Warto to zrobić jeszcze przed ich przylotem, by po powrocie do Polski znalazły bezpieczne miejsca do składania jaj.
Czytaj artykułNa rozmnażanie winorośli jest kilka metod, a wykorzystanie sztobrów jest jedną z prostszych i tańszych. Wymaga to jednak odpowiednich warunków i cierpliwości. Za to efekt będzie imponujący i już niebawem będziesz cieszyć się owocami i przyjemnym cieniem, jaki dadzą rośliny pnące się po pergolach. Podpowiadamy, jak prawidłowo ukorzenić sztobry winorośli.
Czytaj artykułPomidory najlepiej smakują prosto z własnego ogrodu. Mamy wtedy pewność, że rośliny nie były pryskane chemikaliami i sztucznie pobudzane do wzrostu. Ich uprawa od nasion przynosi wiele satysfakcji, wymaga jednak pewnych umiejętności i wiedzy o pielęgnacji siewek. Kiedy i jak sadzić pomidory na rozsadę? Termin ma w tym przypadku ogromne znaczenie.
Czytaj artykułUprawa pomidorów w szklarni czy tunelu foliowym to marzenie wielu ogrodników. W naszym klimacie to gwarancja szybszych i bardziej dorodnych plonów. Podłoże w szklarniach nie ma jednak możliwości korzystania ze wszystkich dobrodziejstw rozkładającej się materii organicznej. Dlatego przed posadzeniem pomidorów, warto wysiać przedplon. Dzięki temu zabiegowi gleba staje się żyźniejsza, a rośliny zdrowsze.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 21
- Następna