Agnieszka Kasprzyk

Agnieszka Kasprzyk

Absolwentka socjologii na UAM, przez wiele lat związana z radiem. Autorka audycji radiowych, tekstów satyrycznych i scenariuszy do programów telewizyjnych. Prywatnie zainteresowana tym, żeby życie było przyjemniejsze a świat milszy. A to szerokie spektrum – od jedzenia, przez literaturę, po ogrodnictwo, psychologię i ekologię. Wnuczka leśniczego i rolnika, kocha las i swoją działkę. Jeśli nie jest w lesie, to znaczy, że albo coś je, albo pieli, albo spaceruje z psem (bo po lesie z psem nie można).

Juka ogrodowa wygląda dostojnie i jest dumą każdego ogrodnika. Jej wysokie, białe kwiaty wyrastające wysoko ponad mieczowate liście wyglądają bardzo egzotycznie. Aby tak się stało, trzeba o tę roślinę dbać i odpowiednio ją odżywiać. Do juki ogrodowej najlepsze będą naturalne nawozy - wyjaśniamy jakie.  

Czytaj artykuł 

Fasolka szparagowa, choć pochodzi z Ameryki Południowej, w Polsce świetnie plonuje i jest chętnie uprawiana. Jest cennym w składniki odżywcze warzywem, które chętnie siejemy w ogródkach i na działkach. Jak i kiedy sadzić fasolkę szparagową? Liczy się odmiana i sąsiedztwo. 

Czytaj artykuł 

Lawendzie po zimie z pewnością przyda się odżywka. Pobudzi ona roślinę do wytwarzania liści i zawiązków kwiatów. Te z kolei pięknym zapachem zwabią do ogrodu pszczoły, które przy okazji zapylą inne rośliny. Jeśli chcesz cieszyć się latem fioletowymi kwiatami lawendy, podaj jej tę domową odżywkę. Jest tania i prosta w przygotowaniu, a jej skład dość zaskakujący.  

Czytaj artykuł 

Śnieżnobiałe i pachnące firanki są wizytówką każdego domu. Nawet jednak, kiedy są świeżo wyprane, bywają pogniecione. To całkowicie psuje efekt elegancji. Na wymięte podczas prania firanki jest jednak sposób. Wystarczy dodać do pralki łyżkę kosmetyku, który znajdzie się pewnie w każdej łazience. Na Wielkanoc wszyscy będą podziwiali wystrój twoich okien.  

Czytaj artykuł 

Świeże zioła z ogródka lub z balkonu to podarunki od lata, na które czekamy przez całą zimę. Zawsze pod ręką, urozmaicą każde danie. Część z nich działa odstraszająco na szkodniki, inne mają właściwości odkażające. Pite w formie herbat, mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Kiedy najlepiej wysiewać zioła, by jak najszybciej się nimi cieszyć? Niektóre z nich można wysiać już w marcu.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Aby cieszyć się zdrowymi owocami brzoskwiń, trzeba im wiosną poświęcić trochę czasu. Te drzewka w naturze rosną w nieco cieplejszym klimacie. Dlatego u nas są mniej odporne na ataki chorób i szkodników. Na szczęście można im pomóc. Podpowiadamy, czym pryskać brzoskwinie na wiosnę, by latem lepiej owocowały.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Porzeczki to wdzięczne w uprawie krzewy. Nie są wymagające, będą owocowały nawet na jałowej ziemi, trudnej dla innych roślin. Jeśli jednak chcesz mieć bogate zbiory, zadbaj o krzaczki już teraz. Poznaj pięć czynników, które bezpośrednio wpływają na plony porzeczek.  

Czytaj artykuł 

Zbliża się Wielkanoc, a więc nieskazitelna biel firanek staje się palącą potrzebą. Wisząc na oknach, często żółkną lub szarzeją. Zanim sięgniesz po kupne detergenty, wypróbuj ten domowy sposób na pranie firanek. Prosta mieszanka do namaczania sprawi, że odzyskają olśniewającą biel.  

Czytaj artykuł 

Gołębie nieodmiennie kojarzą się z kolorytem miejskim. Osiedlają się w okolicach bloków, pełne są ich parki i rynki. Ich obecność bywa uciążliwa - zanieczyszczają pomniki, elewacje, balkony i tarasy. Ich okres lęgowy trwa cały rok i może się zdarzyć, że na założenie gniazda wybiorą sobie nasz balkon. Co wtedy zrobić? Podpowiadamy.  

Czytaj artykuł 

Zima daje w kość naszym trawnikom. Śnieg, który chroni inne rośliny, dla dużych powierzchni porośniętych jednym, wyrównanym rodzajem pędów jest zdradliwy. Zamarznięta pokrywa białego puchu nie dopuszcza do trawy powietrza. Z kolei roztopy narażają jej korzenie na gnicie. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać pielęgnacja trawnika po zimie, by wiosną cieszył nasze oczy soczystą zielenią.  

Czytaj artykuł 

Choć mech między kostką brukową nadaje jej rustykalnego charakteru, lepiej się go pozbyć. Nie jest bezpieczny ani dla nas, ani dla naszego podjazdu czy ścieżki. Rośliny rozsadzają spoiny bruku i niszczą jego nawierzchnię. Jak powstaje mech i jak go usunąć z kostki brukowej? Jest na to kilka niekoniecznie domowych sposobów.    

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Kamery nagrywające nas na ulicach czy w sklepach stały się już elementem codzienności. Na posesjach instalujemy je dla zwiększenia bezpieczeństwa swojego, bliskich oraz dobytku. Co jednak z prywatnym monitoringiem w bloku? Czy jego montowanie jest legalne, a jeśli tak – to gdzie? Czy możemy zainstalować kamery na klatce schodowej lub nad swoimi drzwiami? Sprawdzamy, co w tej sprawie mówią przepisy.  

Czytaj artykuł 

Silikon w naszych łazienkach często jest pokryty zaciekami z pleśni. Wygląda to nieestetycznie, a to nie jedyny problem czarnego nalotu. Pleśń źle wpływa na nasze zdrowie i na stan techniczny pomieszczeń. Podpowiadamy, jak domowymi sposobami wyczyścić silikon w łazience. Warto też wiedzieć, co robić, by zapobiec powstawaniu pleśni w zakamarkach prysznica, zlewu czy wanny.    

Czytaj artykuł 

Wprawdzie zima jeszcze trwa, ale już powoli zaczynamy zaopatrywać się w nasiona. Zazwyczaj zwracamy uwagę jedynie na odmianę rośliny, nasz wzrok przyciągają kolorowe zdjęcia. Opakowania do nasion zawierają jednak dużo więcej opisów. Wyjaśniamy, które z nich co oznaczają i jak je interpretować.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.