Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Agnieszka Kasprzyk

Agnieszka Kasprzyk

Absolwentka socjologii na UAM, przez wiele lat związana z radiem. Autorka audycji radiowych, tekstów satyrycznych i scenariuszy do programów telewizyjnych. Prywatnie zainteresowana tym, żeby życie było przyjemniejsze a świat milszy. A to szerokie spektrum – od jedzenia, przez literaturę, po ogrodnictwo, psychologię i ekologię. Wnuczka leśniczego i rolnika, kocha las i swoją działkę. Jeśli nie jest w lesie, to znaczy, że albo coś je, albo pieli, albo spaceruje z psem (bo po lesie z psem nie można).

Szkodniki takie jak mszyce, przędziorki, miodówki czy tarczniki stanowią realne zagrożenie dla naszych upraw. Ich działanie osłabia rośliny i sprawia, że plony są mniejsze. We własnych ogrodach nie chcemy sięgać po chemię, zależy nam na zdrowych owocach. Tu z pomocą przychodzi oprysk olejem rydzowym, który jest naturalnym środkiem na szkodniki. Podpowiadamy, jak go stosować do drzew i krzewów owocowych, by im nie zaszkodzić.  

Czytaj artykuł 

Wiosna w tym roku jest wyjątkowo zmienna. Ledwie pędy piwonii zdążyły wychylić się z ziemi i nieco odbić, znów wróciły mrozy. Jak w tej sytuacji chronić młode rośliny? Przykrywać czy zostawić? Najważniejsze, to nie popełnić błędów w nawożeniu, które mogą sprawić, że nie doczekamy się ich majestatycznych kwiatów w czerwcu.  

Czytaj artykuł 

W obliczu coraz bardziej upalnych miesięcy letnich poszukujemy alternatyw dla trawników, które wymagają ciągłego podlewania. Do sadzenia miejsc szczególnie nasłonecznionych i suchych idealnie nadaje się macierzanka. Jest to roślina praktycznie bezobsługowa, latem pokryje suche miejsca kolorowym dywanem kwiatów, a zimą przyozdobi ogród zielenią. Podpowiadamy, jak ją uprawiać i jakie odmiany macierzanki sadzić zamiast trawy.  

Czytaj artykuł 

Przed świętami chcemy, by dywany w naszym domu elegancko się prezentowały. Na co dzień są narażone na wiele ciężkich prób: chodząc, wnosimy na nie piasek i brud, zbiera się na nich kurz i sierść zwierząt, a czasem coś się na nie wyleje. Czyszczenie chemiczne nie należy do najtańszych, dlatego podajemy 6 najlepszych sposobów na wyczyszczenie dywanów domowymi sposobami. Będą wyglądały świeżo i czysto.  

Czytaj artykuł 

Agrest jest wyjątkowo zdrowym, choć nieco zapomnianym owocem. Warto posadzić jego krzaki na działce, by latem mieć dostęp do świeżych i niepryskanych owoców. W jego uprawie liczy się stanowisko, pH gleby i odpowiednie odżywianie. Najlepszy nawóz do agrestu jest prosty w przygotowaniu, tani, a co najważniejsze, dzięki niemu krzaczki ugną się od owoców.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Choć soczyste arbuzy kojarzą nam się raczej z klimatem śródziemnomorskim, z powodzeniem można je uprawiać również w Polsce. Wymaga to jednak nieco więcej cierpliwości i sprytu. Ważne jest, aby postawić na odpowiednie odmiany, które poradzą sobie w naszych warunkach. Jak siać i pielęgnować arbuzy, by obrodziły w polskim klimacie? Podpowiadamy.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Zaśniedziałe sztućce dobrze wyglądają tylko w muzeum. Na świątecznym stole chcemy, żeby lśniły nowością. Noże, widelce i łyżeczki z czasem ciemnieją, na szczęście nie jest to proces nieodwracalny. Domowa metoda na czyszczenie sztućców przywróci im dawny blask. Nie potrzebujesz do tego drogich środków chemicznych.  

Czytaj artykuł 

Pięknie kwitnące róże są dumą każdego ogrodnika, a ich pnące odmiany wyglądają szczególnie efektownie. Ich długie, wijące się pędy, obsypane kwiatami, tworzą malownicze aranżacje na pergolach, trejażach czy ścianach budynków. Wśród nich znajdziemy rośliny o kwiatach w najróżniejszych kolorach i pokrojach. Róże pnące wymagają jednak szczególnej pielęgnacji i prowadzenia. Podpowiadamy, jak je uprawiać, by cieszyły oczy długim i obfitym kwitnieniem.  

Czytaj artykuł 

Ćma bukszpanowa to szkodnik, który potrafi zniechęcić do uprawiania niektórych roślin. Jej larwy są żarłoczne i w krótkim czasie potrafią zniszczyć cały krzak, a dorosłe osobniki mają skrzydła i przenoszą się na inne rośliny. Niektórzy są zdania, że tego szkodnika mogą wyplenić tylko ostre środki chemiczne. Zanim jednak po nie sięgniesz, skorzystaj z jednego mało znanego sposobu. Wapno glonowe, zwane też algowym, poradzi sobie z ćmą bukszpanową i nie zaszkodzi innym uprawom.  

Czytaj artykuł 

Mech na trawniku to częsty problem, który pojawia się szczególnie po zimie. Jego obecność nie tylko psuje estetykę murawy, ale także może osłabiać wzrost trawy i rozwój jej systemu korzeniowego. Jednym z popularnych środków do walki z mchem na trawniku jest siarczan żelaza. Czy rzeczywiście jest skuteczny i jak go stosować, by nie zaszkodzić murawie? Podpowiadamy.  

Czytaj artykuł 

Juki ogrodowe, choć pochodzą z Ameryki, są częstym elementem ozdobnym naszych ogrodów. Już same ich liście przyciągają wzrok, a majestatyczne kwiaty tworzą malownicze widowisko i roztaczają wokół orzeźwiający zapach. Aby juka zakwitła w czerwcu i lipcu, warto nawieźć ją wczesną wiosną. Doskonale sprawdzi się tu prosta, domowa odżywka.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Komary potrafią skutecznie zepsuć letni wieczór w ogrodzie czy na balkonie. Ich ukąszenia są nie tylko irytujące, ale mogą również powodować reakcje alergiczne. Co więcej, te owady przenoszą również choroby. Na szczęście istnieje naturalny sposób na ograniczenie ich liczby w otoczeniu. Niektóre rośliny działają na komary odstraszająco. Jakie gatunki warto posadzić w ogrodzie i na balkonie, by pozbyć się nieproszonych gości? Wyjaśniamy.  

Czytaj artykuł 

Piwonie kwitną wyjątkowo zjawiskowo, ich kwiatostany tworzą wielkie, postrzępione kule w różnych kolorach. Ich zapach przyciąga owady zapylające z całej okolicy. Choć te rośliny nie są zbyt trudne w uprawie, zdarza się, że próżno wypatrujemy ich dostojnych kwiatów. Warto im wtedy pomóc. Kwitnienie piwonii stymuluje jeden domowy trik. Nie może on jednak zastąpić innych zabiegów pielęgnacyjnych.  

Czytaj artykuł 

Kwitnące magnolie są jedną z pierwszych oznak wiosny. Ich eleganckie kwiaty pojawiają się u niektórych gatunków już pod koniec marca, by cieszyć nasze oczy aż do połowy maja. W wielu odmianach kwitnienie poprzedza wypuszczenie liści. Roślina, aby wydać kwiaty, potrzebuje dodatkowego zasilenia. Wyjaśniamy, czym i jak nawozić magnolię na wiosnę, aby wspaniale zakwitła.  

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.