Pomidory są roślinami samopylnymi lub, jak niektórzy to określają, wiatropylnymi. Oznacza to, że kwiaty są zapylane pyłkiem z tego samego krzaczka. W warunkach naturalnych pomaga im w tym wiatr i owady. Jednak pomidorom rosnącym w szklarniach i w tunelach trzeba pomóc w zapylaniu. Wyjaśniamy, dlaczego to jest ważne i jak to zrobić, by owoce miały szansę się zawiązać.
Czytaj artykułSzałwia omszona ma coraz więcej zwolenników i stała się sporą konkurencją dla podobnej z wyglądu lawendy. Ta ozdobna bylina jest wyjątkowo odporna na suszę, która coraz częściej niszczy nasze uprawy, ale z drugiej strony łatwo ją w naszym klimacie przezimować. Jej ozdobne, srebrzyste liście kontrastują z wysmukłymi kwiatostanami, które mogą mieć różne kolory. Jaką odmianę szałwii omszonej wybrać, jak ją pielęgnować i gdzie posadzić w ogrodzie, żeby stała się wieloletnią ozdobą? Podpowiadamy.
Czytaj artykułŚlimaki w ogrodzie spędzają sen z powiek wszystkim, którzy marzą o warzywach z własnych grządek. Szybko się mnożą i żywią wszystkimi częściami roślin, a największym ich przysmakiem są młode pędy, liście i korzenie. Jest wiele metod na ich zwalczenie, najlepiej sięgać po te naturalne, które nie zaszkodzą naszym uprawom. Angielscy ogrodnicy mają swój wypróbowany sposób na ślimaki. Warto od nich czerpać, bo mięczaki w Wielkiej Brytanii są prawdziwą plagą, sprzyjają im tam bowiem warunki atmosferyczne.
Czytaj artykułZamiokulkas to wdzięczna i popularna roślina doniczkowa. Nie ma wygórowanych wymagań, a jego duże, błyszczące, ciemnozielone liście pasują zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz, jak i do wywołania efektu domowej dżungli. Rzadko, ale zdarza się, że przy nieodpowiedniej pielęgnacji roślina żółknie i traci swoją elastyczność. Trzeba wówczas działać szybko – najpierw zlikwidować powód, dla którego zamiokulkas marnieje, a potem odżywić jego liście domowym, naturalnym sprayem. Jak go wykonać? Podpowiadamy w tym artykule.
Czytaj artykułTurkuć podjadek to największy w Polsce owad i nie mniejszy szkodnik. Jego podziemny tryb życia i żarłoczność mogą zniszczyć całe nasze grządki. Aby się go pozbyć, można użyć chemii, ale fanów ekologicznych upraw z pewnością takie rozwiązanie nie zadowoli. Powinien ich za to zainteresować pomysł z pułapką, do której turkuć wpadnie i już się nie wydostanie. Do jej zbudowania wystarczy użyć pewnego składnika, który jest wielkim przysmakiem tego szkodnika.
Czytaj artykułHakonechloa jako jedna z niewielu traw doskonale znosi półcień. Jej rozłożyste kępy rozjaśnią ciemne przestrzenie w ogrodzie, a posadzone w donicach utworzą malownicze kaskady. Jesienią trawa wybarwi się na pomarańczowo lub bordowo i te kolorowe akcenty udekorują ogród na całą zimę. Uprawa hakonechloi nie jest skomplikowana, a mnogość odmian inspiruje do budowania ciekawych kompozycji. Dotąd jej nie posadziłeś? Podpowiadamy, jak to zrobić, by pierzaste kule były wielkie i intensywnie wybarwione.
Czytaj artykułPomidory to w naszym klimacie bardzo wymagające rośliny. Wynika to z ich pochodzenia, przywędrowały do nas z Ameryki Południowej, gdzie jest cieplej i bardziej słonecznie, a ziemia jest lżejsza. Dlatego uprawiając je w Polsce, trzeba zapewnić im warunki jak najbardziej zbliżone do tych, do których są przyzwyczajone. Już samo złe sadzenie tych warzyw może skutkować mniejszymi zbiorami. Wskazujemy 10 najczęstszych błędów popełnianych podczas sadzenia pomidorów – unikaj ich, a twoje krzaczki będą uginać się od plonów.
Czytaj artykułCynie to piękne różnokolorowe kwiaty, które w każdym ogrodzie stworzą wrażenie ukwieconej łąki. Mnogość ich odmian powoduje, że uprawiając tylko je, możemy stworzyć wrażenie ogromnej różnorodności. Ich pielęgnacja nie jest skomplikowana, wymaga głównie słonecznego stanowiska i regularnego podlewania. Zdradzamy sposób na to, by posiane w maju cynie kwitły aż do jesieni.
Czytaj artykułUprawa cukinii zajmuje dużą część ogrodu. Roślina płoży się do ponad metra wokół i musi mieć sporo przestrzeni, by móc rozrastać się bez przeszkód. Kilka krzaczków zajmie więc powierzchnię kilku metrów kwadratowych, co zabierze sporo miejsca pod inne uprawy. Jak zaoszczędzić miejsce w warzywniku, nie rezygnując z ulubionego warzywa? Z pomocą przychodzi nam alternatywna uprawa cukinii w pionie. Nie jest skomplikowana i ma dużo więcej zalet niż tylko praktyczna organizacja przestrzeni. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, sadząc cukinię w pionie, by plony były obfite.
Czytaj artykułŚlimaki to jedne z najczęściej występujących szkodników w naszych ogrodach. Szczególnie aktywne są na przełomie maja i czerwca oraz sierpnia i września. Żywią się tym, o co staramy się dbać, czyli młodymi pędami roślin, ich korzeniami oraz liśćmi. Niektóre ich gatunki potrafią zniszczyć nasze uprawy w ciągu jednej wilgotnej nocy. W dodatku szybko się mnożą – pojedynczy okaz składa około setki jaj! Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Sposobów na to jest kilka, ale jeden z nich stanowi wręcz nieprzekraczalną barierę dla tych żarłocznych mięczaków.
Czytaj artykułW uprawie pomidorów istotną rolę odgrywa nawożenie, które ochroni je przed atakami szkodników i stymuluje ich wzrost. W amatorskich praktykach ogrodniczych staramy się sięgać po naturalne odżywki, które sprawią, że będziemy mogli cieszyć się zdrowymi owocami bez pestycydów. Pod tym względem szczególnie skuteczna jest gnojówka z pokrzyw, ale trzeba wiedzieć, jak ją przygotować i jak używać. Tytan w niej zawarty jest niezrównanym stymulatorem roślin.
Czytaj artykułZamiokulkas zamiolistny to jedna z bardziej popularnych roślin w naszych domach. Decyduje o tym jej dekoracyjny wygląd - błyszczące, ciemnozielone i mięsiste liście przyciągają wzrok. Dodatkowym atutem byliny są jej niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Zdarza się jednak, że mimo naszych starań zamiokulkas opada. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić.
Czytaj artykułOsy i szerszenie w okolicach domu to poważny problem. Te owady są agresywne, atakują nawet wtedy, gdy nie odczuwają żadnego zagrożenia. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy wśród domowników są osoby z alergią na ich jad. Wstrząs anafilaktyczny bez natychmiastowej reakcji może skończyć się tragicznie. Mamy przepis na wywar, który skutecznie odstraszy osy i szerszenie. Chcesz wiedzieć, że w twoim domu jest bezpiecznie? Dla pewności sprawdź, co przyciąga kąśliwe owady, abyś więcej nie zachęcał ich do odwiedzin domu, tarasu czy ogrodu.
Czytaj artykułMyszy to raczej niechciani goście w naszych domach. Te gryzonie potrafią dobrać się do naszych zapasów, nie tylko je uszczuplając, ale i zanieczyszczając. Przegryzą pianki izolacyjne, styropiany i kable. Są również nosicielami groźnych chorób, takich jak histoplazmoza, salmonella czy wścieklizna. Nic więc dziwnego, że próbujemy odstraszyć myszy z domu na najróżniejsze sposoby. W tym artykule zdradzamy naturalne i humanitarne metody, które z pewnością zadziałają.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 16
- Następna