Trawnik idealny powinien być zwarty, pozbawiony chwastów i pustych prześwitów. Jego utrzymanie w takiej formie wymaga sporych nakładów czasu, pracy i pieniędzy. Regularne podlewanie, nawożenie, wertykulacja, aeracja dosiewy i koszenie to zabiegi pielęgnacyjne, których nie może zaniedbać żaden właściciel murawy. Jest jednak wyjście, które ograniczy wszystkie te nakłady: załóż trawnik samonawożący. Ograniczy on nie tylko konieczność dodatkowego odżywiania, ale i innych zabiegów pielęgnacyjnych.
Czytaj artykułLipiec kojarzy nam się raczej ze zbiorami w ogrodzie, ale w tym miesiącu można też sadzić rośliny. Dotyczy to zarówno warzyw, jak i kwiatów. W warzywnikach to dobry czas na poplon, który sprawi, że będziemy cieszyć się znów świeżymi zbiorami. Na początku lata wiele roślin na balkonach przekwita, aby więc znów wróciły tam kolory, warto sięgnąć po sadzonki kwiatów później kwitnących. Co można siać i sadzić w lipcu? Podpowiadamy.
Czytaj artykułZdarzyło ci się, że starannie pielęgnowane pomidory zaczęły pękać na krzaku? Ta bardzo frustrująca sytuacja zdarza się nawet ogrodnikom, którzy szczególnie gorliwie dbali o swoje uprawy. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre z tak zniszczonych owoców można zjeść lub zrobić z nich przetwory. Wyjaśniamy, co zrobić, żeby pomidory nie pękały na krzaku i jakie są przyczyny tego zjawiska.
Czytaj artykułW kontekście pomidorów często wspomina się o potrzebie zasilania ich fosforem, potasem czy azotem, tymczasem bor ma równie duże znaczenie w ich uprawie. Stymuluje rozwój korzeni i bierze udział w transporcie cukrów, co ma niemałe znaczenie w rozwoju roślin. Najwięcej boru potrzebują do rozwoju buraki. Podpowiadamy, jak to wykorzystać w uprawie pomidorów.
Czytaj artykułKażdy ogrodnik marzy o tym, żeby jego uprawy pomidorów dały dużo zdrowych i słodkich owoców. Nie ma przecież większej radości niż pachnące pomidory prosto z krzaczka. Wymaga to nieco zachodu, bo to bardzo wymagające i żarłoczne rośliny. Jeśli jednak będziesz trzymać się kilku zasad, możesz liczyć na obfite zbiory. Poniżej prezentujemy kompendium wiedzy o pielęgnacji pomidorów. Jego przestrzeganie zaowocuje bogatym plonem.
Czytaj artykułMszyce są zmorą każdego ogrodnika – amatora. Niszczą uprawy, zaczynając od ich najmłodszych pędów i liści. Szybko się mnożą i przenoszą na kolejne rośliny, stanowiąc ostatecznie trudną do likwidacji plagę. Najlepiej zapobiegać inwazji mszyc, ale jeśli już się pojawią, trzeba działać szybko. Podajemy przepis na domową mieszankę, która pozwoli skutecznie pozbyć się tych uciążliwych szkodników.
Czytaj artykułSzkodniki malin spędzają sen z powiek każdemu ogrodnikowi. Trudno je wyplenić, a pozostawione zniszczą nasze uprawy i zbiory. W amatorskich uprawach w przydomowych ogródkach staramy się unikać chemii, zwłaszcza w przypadku owoców, których użyjemy w kuchni. Na szkodniki malin jest na szczęście domowy oprysk, bardzo prosty w przygotowaniu. Zastosuj go, a będziesz cieszyć się smakowitymi i aromatycznymi zbiorami z własnych krzaczków.
Czytaj artykułMydlnica bazyliowata (Saponaria ocymoides) swoimi drobnymi kwiatami i dekoracyjnymi liśćmi tworzy rozległe, różowo - zielone dywany. Sprawdzi się na skalniakach, doskonale zadarni skarpy i oprze się długim okresom suszy, a przy tym ma właściwości lecznicze. Jej nazwa nie wzięła się znikąd, roślina ma działanie oczyszczające. Wyjaśniamy, gdzie sadzić tę bylinę i jak wygląda uprawa mydnicy bazyliowatej.
Czytaj artykułCzosnek z własnego ogródka to gwarancja, że nasz "naturalny antybiotyk" rzeczywiście jest zdrowy i aromatyczny. Jego uprawa nie wymaga wiele zachodu, a dzięki niej możemy zrobić sobie zapas główek zdrowia na całą zimę. W tym artykule wyjaśniamy, jak rozpoznać, że posadzony na grządce czosnek jest już gotowy do zbioru. Terminy są tu uzależnione od tego, czy mamy odmiany ozime, czy jare oraz od kilku innych czynników.
Czytaj artykułPielęgnacja cebuli jest dość prosta, a kilka dodatkowych zabiegów sprawi, że jej główki będą duże i zdrowe. Czerwiec to szczególny czas w uprawie tego warzywa, które trzeba przygotować do zbliżających się zbiorów. Wyjaśniamy, jak zadbać w tym miesiącu o cebulę, by cieszyć się jej smakiem nie tylko w sezonie, ale również przez całą zimę.
Czytaj artykułMetoda uprawy borówki amerykańskiej dla leniwych. Ogrodnik pokazał, jak mieć dużo owoców bez wysiłku
Borówka amerykańska to bardzo popularna u nas roślina. Jej krzewy nie tylko zdobią, ale dają również bogate w witaminy owoce. Dla tych, którym uprawa tej rośliny wydaje się zbyt dużym wyzwaniem, mamy dobrą wiadomość. Ogrodnik zdradza, jak niewielkim wysiłkiem można doczekać się z krzaczka wielu owoców. To idealny sposób uprawy borówki amerykańskiej dla leniwych lub zabieganych.
Czytaj artykułNawóz czerstwego chleba jest ekologiczną i tani, a przy tym pozwala zagospodarować kuchenny odpad. W czasach, kiedy odżywki do warzyw nie były powszechnie dostępne, nasze babcie sięgały po ten sprawdzony domowy sposób, by poprawić jakość i ilość plonów. W tym artykule wyjaśniamy zasady, na jakich działa nawóz z czerstwego chleba, podpowiadamy też, jak go zrobić i do jakich roślin używać, by zwiększyć zbiory z własnych upraw. Te porady przydadzą się zwłaszcza osobom, które preferują ekologiczne rozwiązania i unikają stosowania chemii w ogrodzie.
Czytaj artykułCiemne plamy na pomidorach to znak, że zaatakowała je sucha zgnilizna wierzchołkowa. Wbrew pozorom nie jest to ani choroba grzybowa, ani zaraźliwa. Nie znaczy to jednak, że nie należy szybko reagować. Jeśli zauważysz ciemne plamy na pomidorach, podejmij natychmiastowe działania. Tylko to da ci szansę na uratowanie zbiorów.
Czytaj artykułZaraza ziemniaczana i mączniak rzekomy to jedne z groźniejszych chorób zagrażającym uprawom pomidorów i ogórków. Łatwiej im zapobiegać, niż je leczyć, bo bardzo szybko się rozprzestrzeniają i są w stanie zniszczyć wszystkie rośliny na grządce. Wiele zależy tu od aury, gdyż wilgoć sprzyja rozwojowi patogenów. Czym pryskać pomidory i ogórki i pomidory, by stawiły czoła chorobom? Podajemy zarówno środki zapobiegawcze, jak i interwencyjna.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 17
- Następna