Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Niezawodna ochrona przed suchą zgnilizną wierzchołkową pomidora. Zrób oprysk na zdrowe i jędrne owoce

Na pomidory z własnych ogrodów czekamy cały rok. Nic nie zastąpi ich zapachu i smaku. Bywa jednak, że na końcówkach owoców jeszcze na krzaczku pojawiają się ciemne plamy. To jeden z objawów suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidora. Co jest powodem tej choroby i czy zbiory da się jeszcze uratować? Ten domowy oprysk jest niezawodny.

Niezawodna ochrona przed suchą zgnilizną wierzchołkową pomidora. Zrób oprysk na zdrowe i jędrne owoce
Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora to groźna choroba, która niszczy plony. Można jej zapobiec i mieć dorodne owoce. Fot. swkunst/123RF.com

Spis treści: 

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora - objawy i skutki 

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora, nazywana też wierzchołkową suchą plamistością, nie jest chorobą zakaźną, lecz fizjologiczną. Oznacza to, że powodem jej rozwoju nie są bakterie, ale zaburzenia w przyjmowaniu składników odżywczych. Ich niedobór lub nadmiar sprawia, że rośliny mają słabszą kondycję i zaczynają chorować. Przyczyną powstania suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidora jest niedobór wapnia. Nie zawsze chodzi o brak nawożenia tym pierwiastkiem. Czasem na skutek różnych warunków roślina nie jest w stanie go pobierać z podłoża lub zakłócony jest transport składników odżywczych od korzeni do owoców.   

I tak powodem choroby może być zbyt wysokie zasolenie gleby lub jej zbyt niskie pH. Utrudnia to korzeniom pobieranie wody z gleby a tym samym składników odżywczych. W ekstremalnych sytuacjach może dojść do uszkodzenia systemu korzeniowego. Przyczyną suchej zgnilizny pomidora może być też nieregularne podlewanie. Jeśli po okresie suszy uprawy zostaną nadmiernie podlane, roślina będzie miała problemy z transportem wapnia. Dlatego pomidory należy podlewać regularnie, ale w żadnym wypadku ich nie przelewać. Podobny skutek wywołają wahania temperatury i wilgotności powietrza, które narażają uprawy na stres.  

Najwyraźniejszym objawem suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidora są pojawiające się czarne plamy na końcówkach owoców. Są one zapadnięte i stopniowo powiększają swoją objętość. Chore miejsca są suche i twarde w dotyku, a nie miękkie i wilgotne, jak to bywa w przypadku zwykłego gnicia owoców. Niedobór wapnia powoduje osłabienie całej rośliny. Krzaczki dotknięte suchą plamistością są marne, brzegi liści brązowieją, a na ich spodzie mogą pojawić się fioletowe przebarwienia.  

Skutkiem choroby będą mniejsze plony oraz ataki patogenów. Ciemne plamy na pomidorach mogą stać się zarzewiem zakaźnych chorób grzybowych, których ataków osłabiona roślina nie będzie w stanie odeprzeć. Chore owoce nie nadają się do spożycia. Nie zarażą wprawdzie innych pomidorów, ale warto działać szybko. Niedobory dotyczą całej grządki i jeśli nie zlikwidujemy przyczyn niedoborów, ciemne plamy wkrótce zaczną się pojawiać na wszystkich owocach. Pierwszym krokiem do zwalczenia choroby jest pozbycie się pomidorów ze zmianami. Nie nadają się do spożycia, ale można bez obaw wyrzucić je na kompost.  

Przeczytaj również: Co zrobić z odpadami zielonymi, gdy kompost się przepełni? Możesz wykorzystać je do pomidorów

Jak zapobiegać suchej zgniliźnie wierzchołkowej pomidora - naturalny oprysk 

Suchej zgniliźnie pomidora najlepiej zapobiegać przez odpowiednią pielęgnację. Trzeba o to zadbać już na etapie sadzenia, wzbogacając glebę kompostem i kontrolując jej pH. Jeśli jest zbyt niskie, można je podnieść nawozami wapniowymi. Podczas upraw ważne jest regularne podlewanie, szczególnie w czasie upałów. Chodzi o to, by gleba była zawsze wilgotna, ale nie powinna być przelana. Okresy suszy oznaczają konieczność podlewania krzaczków co 2 – 3 dni. Błędem jest również przenawożenie pomidorów azotem, który hamuje wchłanianie wapnia. Pomoże przycinanie dolnych liści roślin, a w przypadku plantacji szklarniowych, wietrzenie szklarni. W okresie upałów warto również uprawę cieniować specjalnymi matami cieniującymi.  

Raz na tydzień dokładnie spryskuj całe krzaczki octanem wapnia. Pomidory będą zdrowe i soczyste. Fot.swuknst/123RF.com

Aby zapobiec suchej zgniliźnie wierzchołkową pomidora, warto dostarczyć roślinom wapń dolistnie, w postaci oprysków. We własnym ogrodzie staramy się unikać chemii i słowo "oprysk" może brzmieć zniechęcająco. Tę miksturę przygotujesz jednak z w pełni naturalnych składników, jakimi są kreda, ocet jabłkowy i woda. Kredę kupisz w centrach ogrodniczych, 5 kg proszku kosztuje około 15 zł. Przepis na oprysk jest prosty:  

  • 13 dkg kredy wsyp do jednolitrowej butelki. Dolej wody do pełna i dokładnie wymieszaj. W ten sposób z kredy i wody powstanie zawiesina.  
  • Do pięciolitrowej butli wlej szklankę octu jabłkowego 6 proc. (może być też winny) i dodaj 100 ml zawiesiny z kredy. Odczekaj chwilę, bo składniki zaczną ze sobą reagować i buzować.  
  • Kiedy mikstura się uspokoi, uzupełnij butlę wodą (około 5 l.). Takiego oprysku możesz już używać bezpośrednio na krzaczki pomidorów. Przed użyciem zawiesiny trzeba ją dobrze strząsnąć.  

Octanem wapnia spryskuj raz na tydzień dokładnie całe krzaczki. Jest to istotne, ponieważ wapń bardzo trudno przemieszcza się w komórkach roślin. Dlatego bez oprysku nie powinien zostać nie tylko żaden liść, ale również owoce.  

Jak to działa? Oprysk z octanu wapnia dostarcza wapń bezpośrednio do liści i owoców, czyli tam, gdzie roślinie bardzo trudno go przetransportować. Nie bez znaczenia jest również użycie octu winnego, który jest naturalnym źródłem potasu, fosforu, magnezu i siarki. Te składniki są roślinom niezbędne do owocowania. Jednocześnie oprysk z octu jabłkowego czy winnego pomaga roślinie w zwalczaniu patogenów. Można więc powiedzieć, że octan wapnia to naturalny środek wielozadaniowy.  

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Na co choruje śliwa? Tak zwiększysz odporność drzew i będziesz mieć dużo zdrowych owoców

Prawidłowa pielęgnacja winorośli w lipcu. Będzie dużo zdrowych i słodkich owoców

Najlepszy nawóz do pomidorów i ogórków. Narwij zapomnianej rośliny i zrób na zapas

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.