Spis treści:
Pielęgnacja winorośli w lipcu
W przypadku winorośli, podobnie jak wielu innych owocujących gatunków, nie możemy czekać z założonymi rękami na zbiory. Jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi plonami, musimy pielęgnować te rośliny przez cały sezon wegetacyjny. Wczesnym latem odpowiednie zabiegi nabierają szczególnego znaczenia, ponieważ decydują nie tylko o wielkości, ale również smaku zbieranych winogron.
Na szczęście pielęgnacja winorośli w lipcu nie jest zbyt skomplikowana. Co powinniśmy zrobić? W czasie, gdy grona owoców z dnia na dzień stają się coraz większe i gromadzą cukry, winorośl musi mieć zapewnione odpowiednie warunki wzrostu. Ważne jest, aby usuwać rosnące w pobliżu chwasty, a także ściółkować podłoże wokół rośliny. Możemy w tym celu wykorzystać skoszoną trawę, trociny albo suche liście.
Nie zapominajmy też o podlewaniu winorośli podczas przedłużającej się suszy (zwłaszcza młodych roślin w 1. lub 2. roku po posadzeniu). Lepiej nawadniać obficie, ale rzadko, niż często małymi porcjami wody. Pnącza te powinniśmy też od czasu do czasu podwiązać do podpór, bez nadmiernego ściskania i naciągania pędów. W lipcu warto również w naturalny sposób chronić je przed chorobami i szkodnikami, na które są podatne. Pomogą w tym prewencyjne opryski winorośli.
Wczesne lato to również dobry czas na ostrożne cięcie winorośli. Owoce będą większe, słodsze i szybciej dojrzałe, jeśli teraz pozbędziemy się liści, które nadmiernie je zacieniają. Nie usuwajmy jednak zbyt wielu jednocześnie, aby nie osłabić rośliny. Możemy także skrócić końcówki najmłodszych pędów, które nie mają zawiązanych owoców. W lipcu warto też pamiętać o nawożeniu winorośli. Czym ją podsypać? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.
W lipcu warto znaleźć czas na nawożenie winorośli, dzięki czemu owoce będą większe i słodsze. Fot. olko1975/123RF.com
Przeczytaj również: Zabezpiecz śliwy i grusze przed osami. Prosty sposób, by omijały owoce z daleka
Czym nawozić winorośl w lipcu?
Na początku lata winorośl potrzebuje dostępu do składników odżywczych, a zwłaszcza fosforu i potasu. Pierwiastki te mają wpływ na równomierne wybarwienie plonów, ich słodki smak i wielkość. Podczas nawożenia powinniśmy uważać na preparaty bogate w azot, które na tym etapie uprawy mogą zaszkodzić roślinie i osłabić owocowanie. Czym nawozić winorośl w lipcu? W czasie wzrostu winogron najlepiej sprawdzą się naturalne nawozy:
- Kompost – ok. 5 l na każdy metr kwadratowy;
- Bydlęcy obornik granulowany – 1-2 garści wokół podstawy pnącza;
- Biohumus – ok. 20 ml na litr wody do podlewania;
- Gnojówka z podagrycznika – rozcieńczamy w proporcji 1:10 i stosujemy 4-5 l na roślinę.
Do zasilenia winorośli latem możemy też skorzystać z gotowych nawozów mineralnych o zbilansowanym składzie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Rozmnażanie truskawek przez rozłogi. Łatwa i darmowa metoda na zwiększenie plonów za rok
Na liściach malin pojawiły się brązowe plamy? Tani domowy oprysk uratuje krzew, będzie dużo owoców
Najlepszy nawóz do agrestu. Gęsty krzew i dużo owoców przez cały sezon