Porady ogrodnicze

Niby nie są wymagające, ale łatwo je zmarnować. Sadzonki surfinii krok po kroku

Surfinia to roślina z dużej rodziny petunii ogrodowych. Jest wyjątkowo popularna zwłaszcza jako ozdoba balkonów i przydomowych kwietników. Bogactwo odmian i kolorów kwiatów surfinii pozwala na stworzenie przeróżnych aranżacji balkonowych i ogrodowych. 

Niby nie są wymagające, ale łatwo je zmarnować. Sadzonki surfinii krok po kroku
Kwiaty surfinii mają charakterystyczny kształt „trąbki” lub kielicha. Fot.123RF.com

Spis treści:

Surfinie – kolory 

Pierwsze odmiany petunii kaskadowych, czyli właśnie dzisiejszych surfinii, pojawiły się w Japonii. Chociaż do Europy dotarły dość późno, bo dopiero w latach 90. ubiegłego wieku, szybko zdobyły uznanie. Są łatwe w uprawie i doskonale radzą sobie w różnych warunkach. Przede wszystkim jednak długo cieszą oko obfitością kwiatów. Z tego poradnika dowiesz się jak dbać o surfinie, pielęgnować je i rozmnażać. 

Kwiaty surfinii mają charakterystyczny kształt „trąbki” lub kielicha. W okresie kwitnienia cała roślina jest nimi okryta. Pierwsze kolorowe pąki pojawiają się w czerwcu i utrzymują aż do października. 

Pędy surfinii są dość długie. U niektórych odmian mogą dorastać nawet do 1 m. Najlepiej prezentują się w donicach umieszczonych wysoko nad ziemią, wiszących bądź umieszczonych na balkonowej balustradzie. Liście mają kształt jajowaty. Zazwyczaj są też niewielkie, jasnozielone i pokryte meszkiem. 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele odmian tej urokliwej petunii. Sadzonki znajdziesz w niemal każdym sklepie ogrodniczym. Wśród nich są rośliny z kwiatami jednokolorowymi, wzorzystymi, a nawet surfinia czarna. Do najciekawszych należą: 

  • Surfinia „Table White” – ma drobne kwiaty w kolorze czystej, śnieżnej bieli. To odmiana wczesna. Cechuje się wysoką odpornością na choroby. Preferuje dobrze nasłonecznione miejsca. 
  • „Table Dark Red” – jej szczególną cechą jest szybki wzrost. Tworzy kaskady zwisające z donic balkonowych. Ma kwiaty w kolorze głębokiej, żywej czerwieni. 
  • „Deluxe Night-Sky” zachwyca wyjątkowymi kwiatami przypominającymi rozgwieżdżone niebo. Ciemnofioletowe, biało nakrapiane kielichy pojawiają się obficie już w maju. Roślina należy do niższych odmian – do 40 cm wysokości. 
  • Sweetunia „Black Mamba” to często poszukiwana surfinia czarna. Jej kwiaty przypominają w dotyku aksamit. Sweetunie są właściwie kolejnym gatunkiem hybrydowym. 
  • Surfinia „Celebration Karneval” to szalona, wielokolorowa odmiana. Jej kwiaty są wzorzyste, żólto-niebiesko-czerwone. 

Sadzonki dostępne są na początku sezonu kwitnienia. Kupisz wtedy gotowe, pokryte kwiatami krzaczki surfinii. Cena pojedynczej rośliny waha się w zależności od odmiany. 

Pielęgnacja surfinii 

Jak dbać o surfinie, żeby cieszyły oko obfitym kwitnieniem? Pielęgnacja tych roślin nie jest bardzo trudna. 

Przede wszystkim zapewnij swoim roślinom odpowiednie stanowisko. Większość surfinii najlepiej czuje się w pełnym słońcu. Doskonale sprawdzą się na odsłoniętych parapetach, szybko nagrzewających się balkonach i kwietnikach. Brak odpowiedniej ilości światła może spowodować wolniejszy wzrost i opadanie kwiatów. Cześć odmian dobrze znosi też częściowo zacienione miejsca, jednak są to wyjątki. Surfinie nie lubią niesprzyjających warunków atmosferycznych. Zadbaj o to, by były osłonięte od wiatru i zacinającego deszczu. 

Gleba dla surfinii powinna być żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna. Na dno donicy lub kwietnika połóż warstwę żwiru, by zapewnić odpływ zalegającej wody. Do sadzenia surfinii możesz wykorzystać dedykowane podłoże. 

Jak większość roślin światłolubnych, także surfinie potrzebują regularnego podlewania. Nie narażaj ich jednak na kontakt z zimną wodą. Jeśli używasz tej prosto z kranu, odstaw ją na chwilę, aby temperatura się wyrównała. 

Do nawożenia petunii stosuj nawóz organiczno-mineralny. Zawiera on w składzie potas, fosfor i żelazo. Dzięki niemu roślina będzie rosnąć szybciej i obficie zakwitnie. 

Regularnie usuwaj zwiędnięte kwiaty. Ze względu na obfite kwitnienie bardzo szybko mogą one doprowadzić do zahamowania wzrostu pędów. Opadnięte części roślin zwiększają też ryzyko rozwoju chorób grzybiczych. 

Przeczytaj również: Jak pielęgnować i przedłużyć kwitnienie surfini?

surfinie

Silne i ulewne deszcze mogą uszkadzać kwiaty i pędy surfinii, dlatego najlepiej uprawiać je na zadaszonych balkonach i tarasach lub wstawiać pod zadaszenia podczas silnych opadów. Fot.123RF.com

Surfinie – nasiona 

Najczęściej spotyka się gotowe, pełnowymiarowe sadzonki surfinii. Jeśli jednak zdecydujesz się uzyskać z nich nasiona ze swoich roślin, możesz postarać się o własne. Weź jednak pod uwagę, że jest to długi i trudny proces. 

Nasiona surfinii są drobne, kuliste i bardzo delikatne. Zbierz je, kiedy owoce rośliny zaczną wysychać. Zrób to ostrożnie. Torebki nasienne bardzo łatwo się otwierają. Nasiona cechują się krótkim okresem przydatności. Wysiej je wczesną wiosną. Doniczki umieść w domu, w ciepłym miejscu lub w szklarni. Optymalna temperatura to 18–20°C. Podłoże powinno być żyzne i stale wilgotne. 

Pierwsze kiełki pojawiają się już po 10 dniach. Zadbaj o to, by młode rośliny nie rosły blisko siebie. Najlepiej zachowaj rozstaw 3–4 cm lub przesadź je do osobnych doniczek. Kiedy sadzonki osiągną ok. 10 cm, uszczknij im wierzchołkowy pęd. Dzięki temu lepiej się rozkrzewią. Rośliny możesz wysadzić na stałe miejsca, kiedy tylko minie ryzyko wiosennych przymrozków. 

Młode sadzonki surfinii są wrażliwe na nawet niewielkie odstępstwa od wymaganych warunków. Z tego powodu rozmnażanie ich za pomocą nasion często może zakończyć się niepowodzeniem. 

Rozmnażanie surfinii – sadzonki pędowe 

Nieco łatwiejszym sposobem rozmnażania surfinii są sadzonki pędowe. Uzyskasz je z pełnowymiarowego egzemplarza rośliny. Ukorzenianie i przygotowanie takiej szczepki do posadzenia zajmuje jednak kilka miesięcy. 

Sadzonki pędowe pobiera się w sierpniu. Wtedy roślina jest jeszcze w trakcie aktywnego kwitnienia. Nadal jest też odpowiednia temperatura i ilość światła dziennego, by wspomóc rozwój młodej szczepki. 

Wybierz pęd, na którym nie ma uszkodzeń ani śladów chorób. Zetnij go za pomocą ostrego noża. Gałązka powinna mieć długość ok. 10 cm. Oberwij kwiaty i pąki. Pozbądź się także dolnych liści z pędu. Możesz zostawić roślinie tylko kilka liści na samym szczycie. To zapewni jej wystarczającą powierzchnię do przeprowadzania fotosyntezy. 

Odciętą końcówkę tak przygotowanego pędu zanurz w ukorzeniaczu. Wybierz preparat dedykowany do roślin niezdrewniałych. Posadź sadzonkę do wcześniej przygotowanego podłoża. 

Ziemia do sadzonek surfinii powinna być żyzna i przepuszczalna. Dostępne są specjalne substraty do sadzonkowania. Jeśli wolisz przygotować go samodzielnie, połącz ze sobą kompost z piaskiem w proporcji 1:1. Możesz także skorzystać z tzw. krążków torfowych. To gotowe rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas. Zmniejsza też ryzyko uszkodzenia sadzonki podczas przesadzania w stałe miejsce. Po prostu wysadza się całość, wraz z krążkiem, do gruntu. 

Utworzone w ten sposób sadzonki trzymaj w zacienionym, ciepłym miejscu. Podlewaj regularnie, by nie dopuścić do przesuszenia podłoża. Wyrośnięte rośliny możesz przenieść do zewnętrznych donic w połowie maja. 

Przeczytaj również: Różnice między petunią a surfinią. Która lepiej nadaje się na balkon

Surfinie w zimie 

Zimowanie surfinii to kolejny trudny do wykonania proces. Po zakończonym okresie kwitnienia roślina przechodzi w stan spoczynku. Wymaga wtedy określonych warunków. 

Jeśli chcesz spróbować przezimować surfinie, zapewnij im jasne pomieszczenie. Temperatura w nim powinna utrzymywać się na poziomie 10°C. To bardzo ważne. Nawet kilka stopni więcej może spowodować obumieranie pędów. Wzrasta też wtedy podatność rośliny na choroby. Podlewaj surfinie skąpo. Zadbaj jednak o to, by podłoże nie wysychało całkowicie. 

Proces budzenia roślin na wiosnę zacznij na przełomie lutego i marca. Zwiększ temperaturę w pomieszczeniu do ok. 14°C. Przytnij stare pędy, aby surfinia miała miejsce na wypuszczenie nowych. Kiedy pokażą się młode gałązki, możesz wrócić do intensywnego podlewania. To też odpowiedni czas na pierwsze nawożenie. Niestety nawet pomimo zachowania odpowiednich warunków zimowania, roślina może kwitnąć mniej obficie niż w zeszłym roku. 

Przeczytaj również: Jaką ziemię wybrać do sadzenia pelargonii i surfinii? Od tego wiele zależy

surfinie Surfinie i pelargonie mają specyficzne wymagania glebowe. Fot. Getty Images

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.