Spis treści:
Dlaczego osy lubią śliwy i grusze?
Osy to owady niezwykle powszechne w naszym kraju. Występują zarówno na terenach niezabudowanych, jak i w miastach. Często są mylone z pszczołami. Żeby odróżnić osę od pszczoły, należy zwrócić uwagę na budowę ciała. Osy mają smukłą budowę, a ponadto są pozbawione charakterystycznych włosków, które są obecne na krępym ciele pszczoły.
Bardzo często możemy zaobserwować obecność os w pobliżu drzew owocowych. Wynika to z faktu, że owe insekty przeważnie żywią się pokarmem węglowodanowym, w tym słodkim miąższem z owoców. W diecie os znajdują się między innymi pomniejsze owady (takie jak muchy lub komary), nektar kwiatowy, a nawet soki z drzew. Zbliża się okres owocowania śliw (mniej więcej połowa lipca) oraz grusz (sierpień). Z tego względu rzeczone drzewa mogą stać się obiektem zainteresowania poszukujących słodkich owoców os. Wszak miąższ śliwek i gruszek stanowi dla nich nieocenione źródło energii.
Jak zabezpieczyć śliwy i grusze przed osami?
Charakterystyczne dziurki widoczne na owocach śliw i grusz mogą świadczyć o tym, że żerowały na nich osy. Niestety, bardzo często zdarza się, że takie uszkodzenia są przyczynkiem do szybkiego psucia się śliwek lub gruszek. Wynika to bowiem z faktu, że miejsca, w których owady dokonały "wgryzienia" są podatne na choroby grzybowe. Wobec tego działalność os może spowodować straty – zarówno w jakości, jak i ilości plonów.
Wiele osób zastanawia się nad sposobami, które mogą pomóc w ochronie śliw i grusz przed osami. Okazuje się, że istnieje pewna metoda mogąca zabezpieczyć drzewka owocowe przed nieproszonymi gośćmi. Co więcej, nie wymaga wykorzystania środków opartych o chemiczne substancje.
Miejsce na owocu, gdzie wgryzła się osa, jest podatne na choroby grzybowe. Fot. Media Production/CanvaPro
Żeby rozwiązać problem os gromadzących się wokół drzew owocowych, wystarczy zrobić pułapkę z butelki, do której należy wlać pewien słodki wabik. Mowa tutaj o aromatycznym syropie owocowym wymieszanym z niewielką ilością białego wina lub ciemnego piwa. Taka mieszanka zapachów przyciągnie osy, które zaintrygowane wejdą do środka butelki, jednak nie będą w stanie wydostać się na zewnątrz. Trzeba pamiętać o tym, by butelkę zawiesić na wysokości, na której rosną owoce (przynajmniej 2 metry nad ziemią). Jeśli mamy więcej drzewek owocowych, to wówczas warto stosownie zwiększyć liczbę pułapek.
Warto pamiętać o tym, że nie tylko śliwki i gruszki są zagrożone. Osy mogą żerować również przy jabłonkach, których owoce także im smakują.
Dodatkowa wskazówka: Postaraj się regularnie usuwać opadnięte z drzewa owoce. Zapach przez nie uwalniany może dodatkowo wabić insekty.
Przeczytaj również:
Osy i szerszenie ominą dom szerokim łukiem. Potraktuj je pachnącym wywarem