Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

W jaki sposób odstraszyć osy? Możesz posadzić w ogrodzie te rośliny, ale patent z ogórkiem jest niezawodny

Osy często osiedlają się na działkach czy w przydomowych ogródkach, wabione wonią kwiatów i resztek pokarmów, które spożywamy. Są to owady zapylające i pożyteczne, bo żywią się mszycami, mączniakami, kleszczami i larwami, które uznajemy za szkodniki. Jednak powiedzenie "zły jak osa” nie wzięło się znikąd. To agresywne stworzenia i w przeciwieństwie do pszczół, mogą żądlić wielokrotnie, nawet 300 razy w życiu. Dlatego lepiej zniechęcić je do osiedlania się w pobliżu. Jak odstraszyć osy? Najlepiej skorzystać z naturalnych metod, które nie zaszkodzą innym owadom zapylającym. 

W jaki sposób odstraszyć osy? Możesz posadzić w ogrodzie te rośliny, ale patent z ogórkiem jest niezawodny
Osy zakładają gniazda z różnych miejscach, nie tylko na strychach czy pod okapami dachów. For. kalimf/CanvaPro

Spis treści:

Gdzie osy robią gniazda?  

Użądlenia os mogą być nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne. Dla osób uczulonych mogą się skończyć wstrząsem anafilaktycznym. Dlatego lepiej nie dopuścić do tego, aby te owady osiedliły się w pobliżu miejsc, w których często przebywamy.  

Gdzie osy robią gniazda? W zakamarkach pod okapami dachów, na strychach, w starych budkach lęgowych ptaków, w dziuplach lub załomach konarów drzew. W przeciwieństwie do pszczół, mogą zagnieździć się w ziemi, w małych norkach lub zagłębieniach. Gniazda os wyglądają jak szare, papierowe lampy, mają kulisty kształt, kilka warstw i otwór na dole. Owady budują je z masy papierowej, którą produkują z własnej śliny i przeżutego na miazgę drewna. W środku takiego schronienia znajdują się komórki lęgowe, przypominające pszczele plastry.  

Aby zlokalizować gniazdo os, warto obserwować miejsce, przy którym najczęściej kręcą się owady. Czasem gniazdo wisi we w miarę widocznym punkcie, niekiedy jest jednak ukryte pod deskami czy powałami. 

Przeczytaj również: Sposoby na osy i szerszenie. Jak skutecznie pozbyć się groźnych owadów 

Jakie rośliny odstraszają osy? 

Zwalczając osy, możemy się uciec do drastycznych metod, takich jak gaśnice. Lepiej jednak sięgać po nie w ostateczności. Ich użycie może skończyć się śmiertelnie również dla innych, pożytecznych dla naszych upraw owadów i zlikwidować całkowicie ich populację. O wiele lepiej sięgnąć po rośliny, które odstraszają osy. Wbrew pozorom, jest ich całkiem sporo:  

  • mięta pieprzowa; 
  • trawa cytrynowa;  
  • melisa cytrynowa; 
  • macierzanka cytrynowa; 
  • bazylia; 
  • tymianek; 
  • szałwia;
  • goździki;
  • koper włoski;
  • citronella;
  • bratki. 

Macierzanka cytrynowa i koper włoski to jedne z wielu roślin, których zapachu osy nie znoszą. Fot. Michel Viard/dagut/CanvaPro 

Równie zniechęcająco na te owady podziałają również olejki z tych roślin. Innymi zapachami, które skutecznie zniechęcą je do odwiedzin są ocet i palona kawa. Dobrym pomysłem jest też powieszenie w pobliżu sztucznego gniazda os. Te owady są bardzo terytorialne i nie tolerują sąsiedztwa konkurencji w okolicy.  

Przeczytaj również: Jak pozbyć się gniazda os spod dachu i elewacji? Domowe sposoby na pozbycie się os

Skórka ogórka z ogórka na osy - to działa  

Skórki od ogórków wykorzystujemy jako środek czyszczący, tonizujący, a w praktykach ogrodniczych wzbogacamy nimi kompost lub wykorzystujemy jako dolistną odżywkę do roślin. Na tym jednak ich przydatność się nie kończy. Mogą stanowić zaporę przeciwko osom i mrówkom. Wszystko dzięki temu, że wytwarzają one gorzkie kukurbitacyny, które na te owady działają odstręczająco.  

Wystarczy garść skórek od ogórka rozłożyć w pobliżu miejsca, gdzie gromadzą się osy, na przykład obok ich gniazda czy w pobliżu śmietnika. Owady odczują to jak, jak my, gdyby ktoś przed naszym domem wylał gnojówkę. Dla nas skórki od ogórka nie wyróżniają się jakimś szczególnym zapachem, ale osy i mrówki odbierają go jako bardzo intensywny i wyjątkowo obrzydliwy. W podobny sposób zadziałają pestki dyni, które również produkują gorzkie kukurbitacyny. Aby skórki ogórka zadziałały na osy, mrówki i ćmy, powinny być wymieniane co kilka dni i po każdym deszczu. To zapobiegnie ich gniciu. W okresie suszy trzeba wymieniać je codziennie.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Masz problem z osami? Sprawdź, jak skutecznie pozbyć się ich z balkonu, strychu i ogrodu

Naturalny wróg szerszenia. Gdzie szerszenie zakładają gniazda i jak skutecznie je usuwać?

Groźna kuzynka osy i szerszenia. Gdzie klecanka buduje gniazda i jak się jej pozbyć?

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.