Porady ogrodnicze

Obłędnie pachnie i doskonale radzi sobie w cieniu. Jak uprawiać konwalię majową?

Konwalia majowa tworzy w ogrodach kwieciste dywany, które dodają uroku wszystkim zarośniętym przez nią zakątkom. Jako jedna z pierwszych roślin wiosennych, stanowi delikatną, ale wyraźną ozdobę ogrodu, który dopiero zaczyna budzić się do życia. Sprawdź, jak ją uprawiać.

Obłędnie pachnie i doskonale radzi sobie w cieniu. Jak uprawiać konwalię majową?
Konwalia majowa rośnie dziko w lasach liściastych. Bywa mylona z czosnkiem niedźwiedzim Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Charakterystyka konwalii majowej

Konwalia majowa należy do rodziny szparagowatych (łac. Asparagaceae). Pochodzi z Europy i Azji. Miej na uwadze, że nie należy już do grupy roślin chronionych. Rośnie dziko przede wszystkim w lasach liściastych. Charakteryzuje się wzniesionymi, dużymi liśćmi o wyraźnym unerwieniu. Są ciemnozielone i błyszczące. Łodygi rośliny są również wzniesione i pojawiają się na dwuletnich okazach. Kwiaty to charakterystyczne, białe, jednostronne grona złożone z niewielkich dzwoneczków. Drobne kwiaty mają wyjątkowo lekki i przyjemny dla oka wygląd.

Warto wiedzieć, że konwalia jest rośliną miododajną, co oznacza, że jej występowanie przyczynia się do wspierania ochrony pszczół. Ponadto jednak miej na względzie, że jest to roślina trująca.

Konwalia majowa – właściwości i zastosowanie

Ze względu na dużą zawartość substancji aktywnych, konwalii przypisuje się wiele pozytywnych właściwości. Roślina zawiera między innymi:

 • glikozydy nasercowe,
 • saponiny,
 • flawonoidy,
 • fenolokwasy.

Niestety, nie jest to roślina bezpieczna do stosowania dla amatorów ze względu na fakt, że wszystkie jej części są wysoce toksyczne. W kwiatach, łodygach i liściach znajdują się silne toksyny, które po spożyciu mogą uszkodzić nerki i negatywnie oddziaływać na serce. Nie jest więc polecane stosowanie jej inaczej niż jako roślinę ozdobną.

Ze względu na dużą zawartość olejków eterycznych konwalia może działać pobudzająco na zmysły. Wykorzystują to kosmetolodzy, którzy tworzą przy ich pomocy aromatyczne produkty pielęgnacyjne i zapachowe.

Na jakie odmiany konwalii warto zwrócić uwagę?

Konwalia zawsze będzie piękną ozdobą ogrodu, dlatego warto zwrócić na nią nieco większą uwagę, również przy wyborze samej odmiany. Jest kilka, które szczególnie na to zasługują.

 • Polish beauty to odmiana z wyraźnymi, jasnożółtymi paskami na liściach. Ułożone wzdłuż blaszki liściowej stanowią piękną ozdobę. Kontrast między liniami jest bardziej widoczny w rozproszonym świetle, podczas gdy na jaśniejszych stanowiskach słabnie.
 • Aurea ma wyjątkowo jasne, złociste liście, które potrafią niejako rozświetlić ciemniejsze zakątki w ogrodzie.
 • Plena jest nieco wyższa od innych odmian i ma pełne kwiaty. Ciemnozielone liście są ich pięknym tłem.
 • Zebra to odmiana o wyjątkowo ozdobnych liściach. Na wierzchniej stronie blaszki liściowej występują kremowe pasy o różnych szerokościach, które nadają roślinie wyjątkowo oryginalnego wyglądu.

Są to tylko przykłady najpopularniejszych odmian, których na rynku jest zdecydowanie więcej. Bez względu jednak na to, na którą odmianę się zdecydujesz, powinieneś być zadowolony. Niskie wymagania uprawowe i pielęgnacyjne w zamian za to, jak roślina pięknie obrośnie wybrany przez ciebie obszar w ogrodzie, są bardzo zachęcające. Poniżej przedstawiamy, jakie warunki musisz spełnić, aby było jej u ciebie dobrze.

W dobrych warunkach konwalia majowa jest dość ekspansywna Fot. 123RF/PICSEL

Warunki uprawy i pielęgnacja konwalii majowej

Konwalia majowa w dobrych warunkach uprawowych jest dosyć ekspansywna, jednakże doskonale prezentuje się w grupie. Zapewniając jej spory obszar i właściwe warunki glebowe masz szansę otrzymać wyjątkowo urokliwe miejsce w ogrodzie.

 • Ziemia pod uprawę konwalii musi być przepuszczalna i lekka, najlepiej też próchnicza i żyzna. Warto, aby miała lekko zasadowe pH. Od jakości gleby zależy intensywność wybarwienia charakterystycznych liści rośliny. Stanowisko powinno być cieniste lub półcieniste, co oznacza, że warto ją uprawiać pod wyższymi roślinami. Jeśli będziesz ją regularnie nawozić, pozostanie w tym samym miejscu przez wiele lat bez uszczerbku na wyglądzie. Jest bardzo odporna na mróz.
 • Uprawianie konwalii nie jest ani trudne, ani drogie. Najczęściej robi się to z kłączy, rzadziej z sadzonek. Kiedy przygotujesz już podłoże pod uprawę, zajmij się umieszczeniem niewielkich kłączy na głębokości do 3 cm. Pamiętaj, aby wierzch kłącza znajdował się na powierzchni gleby. Kłącza sadź co około 20 cm. Konwalia będzie rosła bez twojej ingerencji, jednakże warto podlać ją w okresie suszy, czy też nawieźć, gdy zauważysz, że staje się odrobinę słabsza. Jesienią zetnij konwalię przy samej ziemi, aby wiosną kłącze miało miejsce na wypuszczenie świeżych liści.
 • Rozmnażanie rośliny również nie należy do czynności skomplikowanych. Jesienią, kiedy liście zeschną, a ty zdążysz je ściąć i wrzucić do kompostu, możesz również wykopać kilka kłączy i podzielić je na sadzonki. Postępuj z nimi tak samo, jak z kłączami zakupionymi w sklepie ogrodniczym. Każda pora na sadzenie konwalii jest tak samo dobra. Pamiętaj tylko, że w tym czasie ziemia nie powinna być zbyt zmarznięta, a podłoże powinno być pozbawione chwastów i dobrze nawiezione. Najlepiej obornikiem.

Czy konwalię majową można uprawiać w domu?

Zdecydowanie możesz uprawiać konwalię w domu. Jednak trzeba do tego procesu podejść z cierpliwością i dokładnością. Zimą, kiedy części nadziemne konwalii uschną, możesz wykopać jej kłącza i umieścić w doniczkach. Następnie wykop w ogrodzie dół i tam umieść przygotowane doniczki, aby tam mogły przejść okres spoczynku podczas zimy, który powinien trwać około 3 miesięcy. Wraz z początkiem lutego wyjmij doniczki z dołu i przenieś je do mieszkania. Unikaj drastycznych zmian temperatury i staraj się najpierw przenieść ją w miejsce odrobinę chłodniejsze, niż pokoje dzienne.

Istotne, abyś do momentu wykiełkowania pozostawił konwalię w ciemnym pomieszczeniu. Zmień miejsce na jasne, gdy tylko siewka osiągnie około 10 cm wysokości. Podlewaj roślinę i obserwuj, a po około miesiącu od przeniesienia jej do pomieszczenia zauważysz pierwsze kwiaty.

Stosując się do tych zasad i od czasu do czasu lustrując swoje konwalie, będziesz mógł szybko zorientować się, czy czegoś im nie brakuje.

Choroby i szkodniki w uprawie konwalii

Konwalia majowa jest odporna na szkodniki i większość chorób. Jedynym realnym zagrożeniem dla niej jest szara pleśń, która wynika zwykle ze zbyt gęsto posadzonych roślin. Na liściach najpierw pojawią się szare, drobne plamy, które z czasem zaczną się stawać coraz wyraźniejsze. Ten watowaty nalot ciężko zlikwidować, dlatego zawsze w pierwszej kolejności staraj się działać prewencyjnie. Zapewniając roślinie dobre warunki uprawowe, nie powinieneś mieć problemu nawet z szarą pleśnią.

Ciekawostki o konwalii

Dowiedz się jeszcze kilku ciekawych rzeczy, które wzbogacą twoją ogrodniczą wiedzę.

 • W dawnych czasach konwalia majowa była często mylona z czosnkiem niedźwiedzim, przez co częściej dochodziło do zatruć.
 • Jeśli chcesz ograniczyć ekspansję konwalii w swoim ogrodzie, a nie lubisz widocznych obrzeży, wbij na wytyczonej przez siebie granicy plastikowe obrzeże na głębokość około 30 cm. Obrzeże możesz całkowicie schować w podłożu, ponieważ ma ono za zadanie ograniczyć rozrastanie się pełzających kłączy.
 • Konwalia to roślina długowieczna, która na jednym stanowisku może rosnąć przez lata.
 • Roślina ta jest jednym z pierwszych kwiatów pojawiających się w maju, przez co przez wiele osób uważana jest jako jeden z objawów budzącej się do życia wiosny.

Jak zatem widać, konwalia to roślina, którą warto zaprosić do swojego ogrodu. Spróbuj!

Przeczytaj: 

QUIZ: Te rośliny są jadalne czy trujące? Sprawdź swoją wiedzę!

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Obłędnie pachnie i doskonale radzi sobie w cieniu. Jak uprawiać konwalię majową?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.