Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najlepsze odmiany pomidorów na przetwory. Szybko i obficie rosną, zbiory będą bogate

Pomidory uprawiane z przeznaczeniem na sosy, przeciery i soki powinny być mięsiste, aromatyczne oraz zawierać dużą ilość suchej masy. Sprawdźcie, jakie odmiany pomidorów idealnie sprawdzą się na przetwory.

Najlepsze odmiany pomidorów na przetwory. Szybko i obficie rosną, zbiory będą bogate
Wyjaśniamy, jakie odmiany pomidorów będą najlepsze na przetwory. Fot. Pixabay/123RF.com

Spis treści:

Najlepsze odmiany pomidorów na przetwory

Na rynku istnieje wiele odmian pomidorów, a każda z nich posiada określone cechy, właściwości i zastosowanie. Pomidory uprawiane z przeznaczeniem na przetwory powinny charakteryzować się jak najmniejszą ilością soku i pestek oraz mięsistym, twardym miąższem o aromatycznym smaku. Ważne jest również to, by po przetworzeniu pomidory zachowywały intensywnie czerwony kolor, co uatrakcyjnia wygląd przygotowywanych z nich potraw.

Jakie odmiany pomidorów z przeznaczeniem na przetwory warto uprawiać na działce? Oto najlepsze propozycje:

  • Talon — to idealna odmiana na przetwory, ponieważ miąższ pomidorów jest mięsisty, smaczny i aromatyczny, a do tego po obróbce termicznej nie traci swojej barwy. Jest to odmiana polska, o średnio wczesnym terminie dojrzewania. Owoce mają okrągły i lekko spłaszczony kształt, są duże i twarde. Pomidory Talon świetnie nadają się do przecieru pomidorowego i soków.

  • Lima — owoce tej holenderskiej odmiany mają podłużny kształt i intensywnie czerwony kolor. Owoce są twarde i słyną z dużej zawartości suchej masy, dlatego polecana jest szczególnie na przeciery i sosy. Jest również bardzo odporna na choroby odmiana, a z jej uprawą poradzą sobie nawet amatorzy. Jest bardzo plenna, nie wymaga cięcia ani palikowania. Termin zbiorów przypada od lipca do września.

  • Faworyt — jest to młoda polska odmiana, która słynie z wytwarzania olbrzymich owoców. Jeden pomidor może ważyć nawet do pół kilograma! Jest to odmiana średnio późna, a termin jej owocowania przypada na drugą połowę lipca. Pomidory odmiany Faworyt cechuje ponadprzeciętny smak, mięsisty, malinowy miąższ oraz mała liczba nasion, co sprawia, że z powodzeniem można wykorzystywać je do przygotowywania sosów i przecierów.

  • Kmicic — jest to wczesna polska odmiana, która wydaje obfite plony nawet mimo niesprzyjających warunków pogodowych. Pomidory odmiany Kmicic mają gruszkowaty kształt, intensywnie czerwony kolor oraz słodki, zwarty i aromatyczny miąższ, który zawiera bardzo dużą ilość suchej masy. Dlatego odmiana ta bardzo często wykorzystywana jest do produkcji sosów i przecierów.

  • Krakus — jest to średnio późna polska odmiana pomidorów, która dojrzewa w lipcu. Owoce mają kulisty kształt, intensywnie czerwony kolor i znane są z soczystego miąższu oraz wyjątkowego smaku. Można przygotowywać z nich przetwory, ale również konserwować w całości i wykorzystywać jako dodatek do potraw. Odmiana Krakus nie sprawia problemów w uprawie i nawet amatorzy będą w stanie otrzymać z niej obfite plony.

Na przetwory najlepsze są pomidory twarde o dużej zawartości suchej masy. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również: Groźna choroba atakuje pomidory, porażone są liście i grona. Jak zwalczyć septoriozę?

Uprawa pomidorów — najważniejsze zasady

Uprawa pomidorów wcale nie jest trudna i przynosi wiele satysfakcji, pod warunkiem że przestrzega się podstawowych zasad pielęgnacji tych warzyw. Jak rozpocząć uprawę pomidorów na własnej działce?

Termin wysiewu nasion przypada od marca do połowy kwietnia. Nasiona wysiewa się do żyznego i przepuszczalnego podłoża, doniczki ustawia w nasłonecznionym i ciepłym miejscu oraz regularnie podlewa. Gdy siewki wykształcą 2-3 liście, należy przepikować je do większych doniczek. Chcąc, by sadzonki zdrowo rosły, należy utrzymywać stale wilgotne podłoże oraz obracać doniczki, by siewki nie wyginały się w kierunku słońca. Po upływie około dwóch tygodni od przepikowania sadzonek można zacząć nawozić je naturalnym nawozem (biohumusem) rozcieńczonym z wodą.

Optymalny termin wysadzania rozsady do gruntu przypada w połowie maja, po ustąpieniu wiosennych przymrozków. Zanim jednak posadzimy sadzonki w ogródku, niezbędne będzie ich zahartowanie, czyli stopniowe wystawianie na zewnątrz w celu przystosowania do panujących na zewnątrz warunków.

Rosnące w gruncie pomidory należy regularnie podlewać, ponieważ niedobory wody mogą skutkować obniżeniem jakości i ilości plonów. Zalecane jest również kontynuowanie nawożenia biohumusem, który dostarczy pomidorom składników odżywczych niezbędnych do wzrostu, zawiązywania i dojrzewania owoców. Ważne jest także odchwaszczanie i plewienie grządek, a także uszczykiwanie nadmiernie rozrastających się pędów bocznych, czyli tzw. wilków.

Przeczytaj również:

Słodkie, soczyste, choroby je omijają. Najlepsze odmiany pomidorów do uprawy w szklarni

Najlepsze odmiany pomidora koktajlowego. Dużo owoców, żadnych chorób

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.