Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Groźna choroba atakuje pomidory, porażone są liście i grona. Jak zwalczyć septoriozę?

Pomidory w zasadzie nie są zbyt trudne w uprawie. Niestety dość często padają ofiarami różnych chorób. Jedną z nich jest septorioza, która może powodować obniżenie plonów. Czym się objawia i jak ją zwalczyć? Ogrodnik zdradza skuteczny sposób na septoriozę na pomidorach, dzięki któremu raz na zawsze zapomnisz o problemie.     

Groźna choroba atakuje pomidory, porażone są liście i grona. Jak zwalczyć septoriozę?
Septorioza na pomidorach może przyczynić się do zmniejszenia plonów. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Co to jest septorioza?

Septorioza to choroba wywołana przez grzyby z rodzaju Septoria. Zazwyczaj atakuje zboża, a także takie warzywa, jak: pomidory, buraki, ziemniaki czy dyniowate. Co więcej, może też wystąpić na roślinach ozdobnych, takich jak hortensje, floksy, chryzantemy i mieczyki. Septorioza powoduje duże straty w uprawach, gdyż wywołuje zamieranie szypułek kwiatowych, pąków, a także zawiązków nasion. Rozwojowi tej choroby sprzyja ciepła pogoda z dużą ilością opadów.       

Septorioza na pomidorach – objawy i skutki

Septorioza na pomidorach (zwana jest także białą plamistością liści pomidora) jest podobna do alternariozy, gdyż również powoduje zamieranie liści, a w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia plonów. Porażeniu najpierw ulegają dolne, najstarsze liście. Wówczas pojawiają się na nich małe, żółte plamy (o średnicy do 0,6 mm), które z czasem zmieniają barwę na brązową lub brązowo-szarą z ciemniejszą obwódką. Wraz z rozwojem choroby plamy zaczynają się zlewać, a liście opadają.

Ponadto porażeniu mogą też ulec łodygi. Chociaż septorioza na pomidorach nie poraża owoców, zaś poraża kwiaty, powodując ich opadanie. W rezultacie powoduje znaczne obniżenie plonów. Co więcej, zakażone pomidory mogą w ogóle nie wydać owoców zdatnych do spożycia.    

septorioza na pomidorach Septorioza na pomidorach poraża przede wszystkim liście. Fot.123RF.com

Jak zwalczyć septoriozę na pomidorach?

Pierwszą czynnością, którą należy wykonać w celu zapobiegania rozwojowi septoriozy na pomidorach, jest usunięcie porażonych liści w momencie zaobserwowania pierwszych objawów chorobowych. Powinno się je zniszczyć, najlepiej spalić (pod żadnym pozorem nie wyrzucamy ich na kompost).  

Powszechnie uważa się, że skutecznym sposobem na zwalczanie chorób pomidorów jest stosowanie środków grzybobójczych. Okazuje się jednak, że w przypadku septoriozy taka metoda nie przyniesie pożądanych efektów. Zdaniem doświadczonego ogrodnika jest tylko jeden sposób na pozbycie się problemu. Podstawą walki ze septoriozą na pomidorach jest utrzymywanie liści w stanie suchym. Dzięki temu choroba powoli ustępuje i zamiera. Co więcej, w zwalczaniu septoriozy na pomidorach istotne znaczenie ma też profilaktyka. W związku z tym nie należy zraszać ich łodyg i liści, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych.       

Źródła: tomathouse.com/opracowanie własne 

Przeczytaj również:

Doskonały nawóz pod warzywa, pogromca zarazy i żółknięcia ogórków. Jak stosować kefir w ogrodzie?

Niezawodna odżywka do pomidorów. Hamuje suchą zgniliznę wierzchołkową i podwaja plony

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

Choroba brudnych jagód, czyli bąblowica na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.