Porady ogrodnicze

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

Ogórki to popularne warzywo, które idealnie sprawdza się w sałatkach, surówkach czy różnych przetworach. Uprawa ogórków nie jest trudna, ale bywa wymagająca. Warto je ściółkować, dzięki czemu będą rosły jeszcze lepiej. Zobacz, czym jest ściółkowanie ogórków i jak przeprowadzić je w prawidłowy sposób.

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania
Ogórki są ciepłolubne, więc zastosowanie ściółkowania pozwala stworzyć im optymalne warunki. Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa ogórków

Uprawa ogórków w przydomowym ogródku to doskonały wybór także dla osób, które nie mają wielkiego doświadczenia w ogrodnictwie. Ta roślina powinna być uprawiana na ciepłych stanowiskach, nie zaleca się sadzenia ogórków w tym samym miejscu rok po roku. Stanowiska należy wymieniać co 3–4 lata, aby uniknąć chorób grzybowych. 

Ogórki lubią gleby zasobne w składniki odżywcze. Przed uprawą stanowisko warto zasilić obornikiem, kompostem lub nawozem mineralnym. Warzywa te możemy uprawiać zarówno z nasion, jak i z rozsady. W tym pierwszym przypadku należy pamiętać o tym, że ogórki lubią ciepło. Należy więc siać je po połowie maja, kiedy minie już ryzyko przymrozków. Nasiona nie wykiełkują, jeśli średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 10°C! 

Ogórki wysiewa się w rzędach co 15-20 cm. Odległość między rzędami powinna wynosić 150–200 cm. Dzięki temu rośliny będą miały odpowiednią ilość miejsca do wzrostu. 

Ściółkowanie ogórków – na czym polega

Na czym polega ściółkowanie ogórków? Terminem „ściółkowanie” określa się wszystkie zabiegi, które mają na celu przykrycie wierzchniej warstwy ziemi. Używa się do tego materiałów organicznych lub nieorganicznych. 

Po co ściółkować ogórki?

Zastanawiasz się, po co ściółkować ogórki? Ten zabieg ma wiele zalet. Wśród nich warto wymienić:

  • ograniczenie wzrostu chwastów;
  • mniejsze brudzenie owoców;
  • zmniejszone koszty prac polowych przy ogórkach;
  • ograniczenie parowania wody z podłoża;
  • zmniejszenie częstotliwości podlewania ogórków;
  • lepsze owocowanie.

Ściółkowana gleba ma mniejsze wahania temperatury i wilgoci. Sprawia to, że posadzone w niej rośliny mogą lepiej się rozwijać. Przekłada się to też na większe plony i wyższą zdrowotność upraw. Ogórki są wyjątkowo ciepłolubne, więc zastosowanie ściółkowania pozwala stworzyć im optymalne warunki.

Dla prawidłowego wzrostu ogórków bardzo ważna jest duża ilość wilgoci. To warzywo składa się aż z 96% z wody. Najlepiej rosną przy wilgotności powietrza na poziomie 70–80%. Jedna roślina potrzebuje dziennie około 3 litrów wody! Niedobory, nawet krótkotrwałe, są dużym zagrożeniem dla uprawy. 

Przeczytaj również: Koreańska metoda uprawy ogórków. Zdrowe i duże zbiory gwarantowane

Jak ściółkować ogórki? Poznaj 4 metody ściółkowania 

Zastanawiasz się, jak ściółkować ogórki, aby dobrze rosły? Do ściółkowania możesz wykorzystać jedną z 4 poniższych metod:

  • Ściółkowanie ogórków słomą

To zdecydowanie jedna z najpopularniejszych metod. Wykorzystywana jest zarówno w przydomowych uprawach, jak i większych gospodarstwach. Rodzaj słomy, która wybierana jest do ściółkowania, nie ma znaczenia. Może to być zarówno sieczka, jak i słoma w nieprzetworzonej formie. Zaletą tego rozwiązania z pewnością jest niewielka cena. Słomę można bez większych problemów kupić np. od lokalnych rolników. Do tego ten materiał jest wydajny, a dzięki jasnej barwie odbija promienie słoneczne i nie nagrzewa się mocno. W ten sposób gleba pod słomą pozostaje wilgotna nawet wtedy, kiedy panuje upał. 

Jak ściółkować ogórki słomą? Powinna ona być rozłożona równomiernie pomiędzy roślinami, a warstwa powinna wynosić kilka centymetrów. Słoma wolno się rozkłada, więc jedno ściółkowanie spokojnie wystarczy na cały sezon! Po zebraniu ogórków nie trzeba jej usuwać – przez zimę ulegnie biodegradacji i sprawi, że ziemia będzie bardziej pulchna i zasobna w składniki odżywcze. 

  • Ściółkowanie ogórków skoszoną trawą

Prostą, tanią, a do tego ekologiczną metodą jest używanie do ściółkowania skoszonej trawy, która pochodzi z przydomowego trawnika. Można stosować zarówno świeżo skoszoną trawę, jak i taką, która lekko przeschła. Do ściółkowania nadają się też inne odpady zielone, takie jak liście i drobne gałązki. 

To rozwiązanie sprawdzi się bardziej przy małych uprawach. Po pierwsze, ilość surowców ograniczona jest przez dostęp do skoszonej trawy. Nie każdy dysponuje na tyle dużym ogródkiem, aby zapewnić sobie stałą dostawę surowca. Po drugie, świeżo skoszona trawa dosyć szybko się rozkłada, więc zaleca się regularne dokładanie jej do ściółkowania. Wymaga to trochę dodatkowej pracy i jest mniej wygodne niż użycie słomy. Zaleca się uzupełnianie ściółki na bieżąco, tak, aby jej warstwa nie miała nigdy mniej niż 3 cm wysokości. 

  • Ściółkowanie ogórków agrowłókniną

Użycie agrowłókniny, czyli przepuszczalnego materiału do ściółkowania, to profesjonalna metoda, która chętnie wybierana jest podczas uprawy ogórków. Co prawda agrowłóknina jest droższa w zakupie niż słoma, ale może być stosowana przez kilka sezonów. Wykorzystasz ją nie tylko do uprawy ogórków, ale również innych warzyw i owoców. 

Agrowłóknina całkowicie zaciemnia ziemię pod rośliną. Nie ma więc zupełnie ryzyka, że pomiędzy rzędami pokażą się chwasty, co mimo wszystko może zdarzyć się przy słomie czy trawie. Ściółkowanie włókniną zaleca się przede wszystkim przy uprawie roślin z rozsady. 

  • Ściółkowanie ogórków folią

Zamiast włókniny do ściółkowania można użyć także folii. W sklepach wyposażenia rolnictwa znajdziesz można kilka gotowych rozwiązań. Folie różnią się między sobą nie tylko rozmiarami, ale też kolorami oraz przepuszczalnością. Popularna jest folia bezbarwna, która doskonale nagrzewa glebę. Mogą jednak pod nią rosnąć także chwasty, ponieważ przepuszcza promienie słoneczne. Z tego też powodu częściej sięga się po folię czarną lub w innych kolorach. 

Zaleca się rozłożenie folii przynajmniej na 2 tygodnie przed wysiewem. Dzięki temu gleba będzie mogła się odpowiednio nagrzać. 

Decyzja o tym, czym ściółkować ogórki, zależy więc od budżetu, ilości wysianych ogórków oraz czasu, jaki chcesz poświęcić uprawie. 

Przeczytaj również: Jak chronić ogórki i pomidory przed upałami? Przygotuj odżywkę, która uodporni warzywa na słońce i suszę

Podlewanie ogórków a ściółkowanie

Niedobór wody podczas uprawy ogórków jest sporym źródłem problemów, dlatego kluczowe jest podlewanie ich, nawet wtedy, kiedy są ściółkowane. Podawanie powinno być w miarę częste, umiarkowanie obfite. 

Najlepszą metodą sprawdzenia, czy już czas sięgnąć po konewkę, jest delikatne rozchylenie ściółki i sprawdzenie gleby pod nią. Powinna być lekko wilgotna. Szczególnie ważne jest podlewanie roślin w momencie, kiedy zawiązują się na nich owoce, zaraz po kwitnięciu. Jeśli gleba będzie za sucha, to zawiązki ogórków będą zamierać.

Intensywność podlewania należy dostosować do grubości ściółki, a także do panujących warunków atmosferycznych i składu gleby. Lekkie i piaszczyste ziemie są mocno przepuszczalne, więc woda szybciej z nich ucieka. Z kolei gleby gliniaste mocno zatrzymują wodę – konieczne jest zadbanie o to, aby ziemia była wilgotna, ale niezbyt mokra. Warto obserwować też samą roślinę. Więdnące, żółte liście i haczykowate owoce wskazują na to, że nie dostaje wystarczającej ilości wody. 

Ściółkowanie pozwala regulować pobór wody i tworzy optymalne warunki do wzrostu ogórków. Nie jest trudne i można do tego wykorzystać także odpadki z własnego ogrodu. Warto spróbować!

Przeczytaj również: Dlaczego ogórki są gorzkie? Lista najczęstszych przyczyn i sposoby zapobiegania

ogórki Często okazuje się, że ogórki z własnej uprawy sa gorzkie. Jaka jest tego przyczyna? Fot.123RF.com

Przeczytaj również: Nowy sposób na zdrowe i chrupiące ogórki. Ekologiczny suplement do ogórków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.